Çankırı Müzesi Rehberi | Nerede, Giriş Ücretleri ve Detaylar

Hakkında Bilgiler

 »  Çankırı Müzesi’nin ilk çekirdeği, Eski Halk Eğitim Başkanı Şükrü Dölen ve Milli Eğitim Müdürlüğü müfettişleri tarafından çevreden toplanmış 116 parçalık eserle oluşturulmuştur. Bunların muhafazası ve sergilenmesi için bir müzeye ihtiyaç duyulması üzerine, başlatılan çalışmalar sonucu 16 Mayıs 1972 yılında M. Ziya Kaleli tarafından Halk Eğitim binasının alt katının bir bölümünde mevcut koleksiyon sergilenmiş ve böylece Çankırı’nın ilk Arkeoloji ve Etnografya Müzesi faaliyete geçirilmiştir.

 »  Çalışmalarını 1976 yılına kadar bu binada yürüten Müze, Halk Eğitim binasının yıkılıp yerine 100. Yıl Kültür Merkezi yapılması nedeniyle Çankırı Lisesi’nin bir sınıfı depo haline getirilmiş ve müzenin büro faaliyetleri burada yürütülmüştür. 100. Yıl Kültür Merkezi’nin yapımı tamamlanınca müze, Kültür Merkezi’nin ikinci katına taşınarak 23 Ağustos 1981 tarihinde ziyarete açılmıştır.

 »  Müzede Arkeolojik, Doğa Tarihi ve Etnografya olmak üzere 3 bölüm bulunur.

Giriş Ücretleri (2021)

Çankırı Müzesi Müzesi için girişler ücretsizdir. Gün içerisinde 09:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Dini bayramların birinci günlerinde 13:00‘e kadar kapalıdır.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Çankırı Müzesi, Çankırı kent merkezine bağlı Cumhuriyet Mahallesi, Atatürk Bulvarı üzerinde bulunur. 100.Yıl Kültür Merkezinin ikinci katında hizmet veren Çankırı Müzesine, Kent merkezden yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. (Çankırı Valiliğinin yanı)

Ulaşım bilgileri
Adres: 100.Yıl Kültür Merkezi Kat:2 ÇANKIRI
E-posta: cankirimuzesi@kultur.gov.tr
Telefon: (0376) 213 02 04
Faks: (0376) 212 25 63

 »  Eğer yolunuz Çankırı’ya düşerse önceden hazırladığınız Çankırı Gezilecek Yerler adlı yazımızı kendinize rehber edinebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!