Çankırı Müzesi Tanıtımı, Nerede ve Nasıl Gidilir?

Genel Bilgiler

Çankırı Müzesi Hakkında Kısa Bilgi

 »  Çankırı Müzesi’nin ilk çekirdeği, Eski Halk Eğitim Başkanı Şükrü Dölen ve Milli Eğitim Müdürlüğü müfettişleri tarafından çevreden toplanmış 116 parçalık eserle oluşturulmuştur. Bunların muhafazası ve sergilenmesi için bir müzeye ihtiyaç duyulması üzerine, başlatılan çalışmalar sonucu 16 Mayıs 1972 yılında M. Ziya Kaleli tarafından Halk Eğitim binasının alt katının bir bölümünde mevcut koleksiyon sergilenmiş ve böylece Çankırı’nın ilk Arkeoloji ve Etnografya Müzesi faaliyete geçirilmiştir.

 »  Çalışmalarını 1976 yılına kadar bu binada yürüten Müze, Halk Eğitim binasının yıkılıp yerine 100. Yıl Kültür Merkezi yapılması nedeniyle Çankırı Lisesi’nin bir sınıfı depo haline getirilmiş ve müzenin büro faaliyetleri burada yürütülmüştür. 100. Yıl Kültür Merkezi’nin yapımı tamamlanınca müze, Kültür Merkezi’nin ikinci katına taşınarak 23 Ağustos 1981 tarihinde ziyarete açılmıştır.

 »  Müzede Arkeolojik, Doğa Tarihi ve Etnografya olmak üzere 3 bölüm bulunur.

Çankırı Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Yaz / Kış Sezonu Açılış Saati Kapanış Saati
15 Nisan / 2 Ekim 09:00 17:00
3 Ekim / 14 Nisan 09:00 17:00

 »  Giriş Ücreti: Ücretsizdir. Haftanın 6 günü açıktır. Pazartesi Kapalı.
 »  Bir yıl boyunca Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.
 »  Müze ve örenyerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri
Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz! (Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Çankırı Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

 »  Çankırı Müzesi, Çankırı kent merkezine bağlı Cumhuriyet Mahallesi, Atatürk Bulvarı üzerinde bulunur. 100.Yıl Kültür Merkezinin ikinci katında hizmet veren Çankırı Müzesine, Kent merkezden yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. (Çankırı Valiliğinin yanı)

Ulaşım bilgileri
Adres: 100.Yıl Kültür Merkezi Kat:2 ÇANKIRI
E-posta: cankirimuzesi@kultur.gov.tr
Telefon: (0376) 213 02 04
Faks: (0376) 212 25 63

 »  Eğer yolunuz Çankırı’ya düşerse önceden hazırladığınız Çankırı Gezilecek Yerler adlı yazımızı kendinize rehber edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL