Çorum’da Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel +15 Yer ?

Hakkında Bilgiler

Toplamda il merkezi hariç Çorum’un 13 adet ilçesi bulunmaktadır.

Alaca Balat Boğazkale
İskilip Kargı Laçin
Meciözü Oğuzlar Ortaköy
Osmancık Sungurlu Uğurludağ
Dodurga

Çorum Türkiye’nin Orta Karadeniz bölgesinde yer almaktadır.

2018 Sayımlarına göre 536.483 kişilik nüfusu vardır. Bir önceki sayımlara göre maalesef artış yerine azalma görülmektedir.

Çorum  tarım, hayvancılık, sanayi ve ticaret endüstrisinin çok gelişmiş olduğu bir şehirdir.

Ayrıca Leblebisinin meşhur olduğunu da duymayanımız yoktur sanırım.

Çorum’da sayısız turistik mekan bulunmaktadır. Hepsi keşfedilmek için sizleri bekliyor.

Yemek kültürüne de değinmeden edemeyeceğim, eğer yolunuz Çorum’a düşmüş ise Çorum Mantısı, Madımak ve Katmer gibi daha sayamadığım bir çok leziz yemekleri yemeden dönmeyin.

Tatil ve turizm açısından bir çok yeri mevcuttur.

Daha fazla uzatmadan Çorumda gezilecek yerleri şu şekilde sıralamaya çalışalım.

Çorum Gezilecek Yerler Listesi

Hattuşa – Boğazkale

Hattusa-Bogazkale

Hattuşa – Boğazkale: Çorum ilinin yakınlarında bulunan Hattuşaş Antik Kenti, Hitit İmparatorluğunun başkentliğini yapmış eski bir yerleşim yeridir.

Şu anda Boğazköy olarak bilinen antik kent, M.Ö. 17. ve 13. yüzyıllarda bir başkent özelliği taşımaktaydı ve ilk yapılan kazı 1834 yılında Charles Texier tarafından gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu kenti dünyaya tanıtan isim yine aynıdır.

Çorum Müzesi

Çorum Müzesi

Çorum Müzesi: Eğer müze gezmekten hoşlanan bir gezginseniz şehir merkezindeki Çorum Müzesi’ni, Hattutaş Antik Kenti’nden çıkarılan eserlerin sergilendiği Boğazköy Müzesi’ni ve Alacahöyük kazılarından çıkarılan buluntuların sergilendiği Alacahöyük Müzesi’ni gezmenizi öneriyoruz.

Çorum Kalesi

Çorum Kalesi

Çorum Kalesi: Çorum’daki tarihi duraklardan biri de Çorum kaleleri. Yüzlerce yıllık geçmişe sahip olan Çorum Kalesi ve Kandiber Kalesi’ni gezmenizi tavsiye ediyoruz.

İskilip Kalesi

iskilip-kalesi

İskilip Kalesi: Çorum ili’ne bağlı bir ilçe ve bu ilçe merkezinin adıdır. Osmanlı dönemi Kanuni sonrası batılı kaynaklarında özellikle Fransız kaynaklarında adı Esculape (Eskülap) olarak da anılmıştır.

Çorum Saat Kulesi

Corum-Saat-Kulesi

Çorum Saat Kulesi: Çorum ilinin merkezinde yer alan ve şehrin en önemli sembollerinden olan tarihi saat kulesi  Sultan II.Abdülhamit’in muhafız birliği komutanı 7-8 Hasan Paşa’nın Çorumlu hemşehrilerine bir hediyesidir.

Çorum Ulu Camii

Çorum - Ulu Cami

Çorum Ulu Camii: Çorum, Osmancık Caddesi üzerinde bulunan Ulu Camisi’nin ne zaman yapıldığı konusunda araştırmacılar kesin bir tarih verememektedirler. Bununla beraber Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat’ın azatlı kölesi Hayrettin Hazır tarafından yaptırıldığı kaynaklardan öğrenilmektedir. Bununla beraber ağaç işçiliği yönünden son derece önemli bir eser olan minberine dayanılarak Selçuklu döneminin sonlarında yapıldığı ileri sürülmüştür.

XIII yüzyıl sonları ile XIV.yüzyılın başlarına tarihlendirilmiştir. Ancak bu minberin cami ile bağlantılı olup olmadığı da tartışmalıdır. Minberin yapımından daha sonra camiye getirildiği de ileri sürülmüştür. Ancak minberin nereden getirildiği de bilinmemektedir. Büyük olasılıkla bir diğer Selçuklu Camisi için yaptırılmış ve sonra da Çorum Ulu Camisi’ne konulmuştur.

Kargı Yaylası

Kargı Yaylası

Kargı Yaylası: Üzerlerinde sonradan yapılan Aksu ve Gökçedoğan göletlerinde yetiştirilen alabalıkları , yöreye özgü bitki örtüsü ve bol su kaynakları ile bir doğa harikası görünümündedir.

İstanbul’u Doğu Karadeniz’e bağlayan yol güzergahından 12 km içeride bulunan Kargı İlçesinden 8 km kuzeydoğu yönüne gidildiğinde Kargı Yaylası ve ona bağlı olarak Aksu ,Çobanlar , Örencik ,Göl; Çetni, Doğluca ve diğer yaylalara ulaşmak mümkündür.

İskilip Kaya Mezarı

İskilip-Kaya-Mezarı

İskilip Kaya Mezarı: İskilip merkezinde bulunan Osmanlı dönemine ait 100 m yükseklikteki tabi bir kaya üzerine inşa edilmiş, kalenin güney ve güneydoğu eteğinde Roma dönemine ait kaya mezarları bulunmaktadır. Güneydoğusunda bulunan kaya mezarının iki sütunlu dikdörtgen bir girişi vardır.Yuvarlak sütun gövdeleri yukarı doğru inmektedir.

Başlıklarda bulunan bilezikler üzerinde oturmuş birer aslan bulunmaktadır. Sütun başlıkları üzerindeki üçgen alınlık içerisinde ise yatar durumda karşılıklı kanatlı iki aslan figürü bulunmaktadır. Kabartmalardan birinin elinde kılıç, diğerinin elinde kadeh mevcuttur. Mezar odası içerisinde iki adet ölü sekisi bulunmaktadır.

Laçin Kapılıkaya Anıtsal Kaya Mezarı

Laçin Kapılıkaya Anıtsal Kaya Mezarı

Laçin Kapılıkaya Anıtsal Kaya Mezarı: Çorum’un yaklaşık 27 km. kuzeyinde,Kırkdilim mevkiinde oldukça sarp , kayalık ve akarsu tarafından yarılmış derin vadilerin oluşturduğu engebeli arazi üzerinde,kuzeye doğru uzanan bir kaya blokunun burun kısmının kuzey-batı köşesinde yer almaktadır. Komutan İKEZİOS’a ait hellenistik dönem kaya mezarı olup,M.Ö. II.yüzyıla tarihlenmektedir.

Çay seviyesinden 65 m. Yükseklikteki kaya mezarının yamuk biçimli bir podyum zemini vardır.Bu podyumdan 8 basamaklı merdivenle ikinci platformda ,oradan da 12 basamaklı merdivenle mezar önündeki podyuma geçilmektedir. Mezar odasının kapısı üzerinde “İKEZİOS” yazısı okunmaktadır. Mezar odası kareplanlı olup,girişin sağ ve solunda niş şeklinde oyulmuş ölü şekilleri vardır.

Ortaköy İncesu Kanyonu

Ortaköy-İncesu-Kanyonu

Ortaköy İncesu Kanyonu: Bir doğa harikası olan İncesu Kanyonu görülmeye değer güzellikte. Çorum, Ortaköy İlçesi İncesu Köyü’nde bulunan İncesu Kanyonu 12,5 km uzunluğunda. Tek giriş ve çıkışı bulunan İncesu Kanyonun her iki yamacı sarp kayalık. Kanyon, mevsimine göre rafting ve trekking sporları için uygun özelliklere sahip.

Çorum’a 60 kilometre uzaklıktaki Ortaköy ilçesine bağlı İncesu köyünde yer alan İncesu Kanyonu, tarihi ve doğal güzellikleri ile bölgenin önemli mekanları arasında yer alıyor. Tarih boyunca 8 farklı medeniyete yurt olan kanyon, kabartma, kale kalıntıları ve kaya mezarları gibi önemli tarihi kalıntılar barındırıyor.

Kanyona 15 Haziran-15 Ekim arasındaki uygun mevsimde giden turistler, Çekerek Irmağı’nın sakin suyunda gezebiliyor. Suyun aktığı yöne doğru ilerleyenler, ırmak yatağından 1.5 metre yükseklikte bulunan Kybele kabartmalarını görebiliyor. Doğal güzellikler ile başlayan kanyon içindeki gezinti biranda tarih içinde yolculuğa dönüşüyor.

Koyunbaba Köprüsü

corum koyunbaba koprusu

Koyunbaba Köprüsü: Irmak köprünün yedi gözünden akmaktadır. Bu gözlerin gerek kale tarafındaki gerekse Gemici Mahallesi tarfındakilerin dolması nedeniyle köprünün 15 gözlü olark kalması büyük bir ihtimaldir. Bu gözlerin en büyüğünün yüksekliği 16,35 metredir.

En küçüğü ise 9,20 metredir. Köprü kemerleri Osmanlılar zamanında genellikle yapılan beşlik sivri kemer tarzında yapılmıştır. Ancak 2., 3., 4. kemerlerde bu sivriliğin daire yayına yaklaştığı görülmektedir. Köprünün orta kısmına göre her iki tarafa doğru eğilimi % 4’tür. Bu durum düz köprüye nazaran daha güzel bir estetik görünüm meydana getirmektedir.

Hitit Yolu

Corum-Hitit-Yolu

Hitit Yolu: Anadolu, tarihten bugüne birçok uygarlığın yaşam alanı olması sebebiyle arkeolojik kazılarda fazlasıyla kalıntılar çıkarılan önemli bir yerdir.

Yazılıkaya Tapınağı

Yazılıkaya Tapınağı: Çorum vilayetinde antik tarih meraklıları tarafından Çorum’da gezilecek yerler arasında sayılabilecek olan Yazılıkaya Tapınağı Hattuşa Hanedanlığının en büyük ve en etkileyici kutsal mekanlardan biridir.

Bir açık  hava tapınağı olarak 90’dan fazla tanrı, tanrıça ve hayvan türünün resimleri tapınak yüzeylerine işlenmiştir. Tapınak duvarlarındaki kabartmalar belirli bir düzene sahip olarak hiyeroglif yazı ile betimlenmiştir.

Hattuşaş Antik Kenti

Hattuşaş Antik Kenti
Hattuşaş Antik Kenti

Hattuşaş Antik Kenti: M.Ö. 17 yüzyıl ve M.Ö. 13. yüzyıllar arasında Hitit İmparatorluğunun başkenti olan bu bölge il merkezinin yakınlarında yer almaktadır. Şimdiki adı Boğazköy olan bu antik kentte ilk defa 1834 yılında Charles Texier tarafından kazı yapılmış ve yine aynı kişi tarafından bu bölge dünyaya duyurulmuştur.

1986 yılında Unesco Dünya Mirasları listesine girmiştir. Fazla bahsetmeye gerek yok. Kısacası tarih seven birisi iseniz mutlaka görmeniz gereken bir yer.

Çorum Merkez

Çorum Merkez

Çorum Merkez: Karadeniz Bölgesinin İç Anadolu’ya açılan kapısı olan Çorum İli , Anadolu kültür mozayiği içerisinde eşsiz bir konuma sahiptir. Günümüzden 7 bin yıl öncesine ait kültürel verilere rastlanan Çorum’da, ilk organize devleti kuran Hititlerin ilk başkenti Hattuşa bulunmaktadır.

Hattuşa Anadolu’nun kalbinde, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine alınmış ülkemizdeki 9 değerden biridir. Hitit uygarlığı en az Mısır Uygarlığı kadar eski ve zengin bir uygarlıktır. Hititlerle Mısırlılar arasında yapılan Kadeş Antlaşması metin tabletleri Boğazköy’de bulunmuştur.

Hititlerin diğer önemli kült (dini) merkezlerinden sayılan, arkeolojide Arinna olarak bilinen Alacahöyük Ören Yeri; 13 Kral Mezarı , Hatti Tunç Güneş Kursu ve Sfenksli Kapıları ile görülmeye değer tarihi bir yerdir. Ulu Önder Büyük Atatürk’ün bizzat direktifleriyle ilk milli kazılarımızın başlangıç noktası olması ile de önem arzeder.

 • Özer
  Özer - 19:05

  Şapinuva Antik kentini unutmuşsunuz. Büyük bir eksiklik.

  Yanıtla

 • Buse
  Buse - 16:44

  Çok güzel bir yer, sizde çok güzel hazırlamışsınız. Teşekkürler. Bilgileri açıkça vermişsiniz, beğendim.

  Yanıtla

 • umut
  umut - 11:11

  ödevim için çook yardımcı oldu

  Yanıtla

 • Buse
  Buse - 23:15

  Teşekkürler ödevim için çok yardımcı oldu sağolun

  Yanıtla

  • Gezilesiyer.com
   Gezilesiyer.com - 23:50

   Faydalı olabildiysek ne mutlu bize, Allah zihin açıklığı versin 🙂

   Yanıtla

 • hüsniye
  hüsniye - 15:20

  elinize sağlık ben beyendim bilği hazinedir sayğılar

  Yanıtla

 • Zuhal
  Zuhal - 13:54

  Çorum’da Teşupa adında hititlerden kalma bir saray varmı?

  Yanıtla

 • Erhan
  Erhan - 09:24

  GuZEL bir anlatım bayagi faydalı oldu tesekkürler

  Yanıtla

 • burhan
  burhan - 13:10

  Çorum çok ama çok sıkıcï bir yer

  Yanıtla

  • yusuf
   yusuf - 12:46

   Burhan çok yanlış yorum veriyorsun

   Yanıtla

  • NESLİHAN
   NESLİHAN - 12:33

   Sizin beklediğiniz orasininburasini açıp gezen halk olmadığı için olabilirmi acaba

   Yanıtla

   • gezentavuk
    gezentavuk - 22:04

    ne sacma bir fikir

    Yanıtla

   • Emin
    Emin - 12:17

    Hayatımda daha saçma bir yorum duymamıştım.

    Yanıtla

  • Barış
   Barış - 23:29

   Büyükşehirden gelene biraz sıkıcı

   Yanıtla

 • Emine
  Emine - 10:29

  Teşekkürler çorum seyahat im için bir ön hazırlık oldu ?

  Yanıtla

 • MEHMET
  MEHMET - 16:11

  TEŞEKKÜR EDERİM SAYENİZDE PROJEMİ TAMAMLADIM

  Yanıtla

  • Site Yöneticisi ✅
   Site Yöneticisi ✅ - 17:28

   işinize yaramasına sevindik 😉

   Yanıtla

 • ali
  ali - 13:54

  gerçekten çok başarılı başırılarınızı devamı dileyiyle

  Yanıtla

 • Ali
  Ali - 18:00

  çok güzel olmuş gerçekten

  Yanıtla

 • Hasan
  Hasan - 20:57

  Helal olsun emeğinize sağlık

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!