Dinar Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 5 Yer (Detaylı)

Hakkında Bilgiler

Afyonkarahisar’ın tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü ilçeleri arasında yer alan Dinar’ın en güzel yerleri nereler diye merak ediyorsanız, hazırladığımız Dinar gezilecek yerler listemizde hepsi detaylı olarak bulunuyor.

Dinar turistik yerler hakkında hazırladığımız listeye geçmeden önce ilçe hakkında birkaç kısa bilgiyi sizlerle paylaşmak istedik. Dinar’ın 2019 yılı nüfusu 47 bin 400 kişiden oluşuyor. İlçenin yüzölçümü 1.361 km2 ve yarı kurak iklim hâkim. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan Dinar gezilecek yerler listemize başlayalım.

Dinar Gezilecek Yerler Listesi

Dinar hem arkeolojik açıdan hem de bulunduğu bölgenin sahip olduğu doğal güzellikleri açısından tatil için ideal yerlerden biri. Dinar gezilecek yerler listemiz ilçenin sahip olduğu bütün arkeolojik kalıntıları ve doğal güzellikleri kapsıyor.

Tarih ve doğanın olağanüstü güzelliklerini bir arada görmek istiyorsanız Dinar gezilecek yerler listemizi okuduktan sonra tatil rotanıza Dinar’ı da eklemenizi öneririz.

1. Gümüşsu Şelalesi

Gümüşsu Şelalesi (Homa Şelalesi)
Gümüşsu Şelalesi (Homa Şelalesi)

Dinar’ın meşhur doğal güzellikleri arasında yer alan şelalenin bir diğer ismiyse Homa Şelalesi. Yakalayabileceğiniz en güzel manzaraları size sunan şelalenin suyu oldukça tatlı ve serin bir tada sahip. Adını da verdiği güzel içim hissinden alıyor Gümüşsu Şelalesi. İlkbahar aylarında debisinde artış gösteren şelaleden akan suyun tadına bakmanızı şiddetle öneririz.

 • Adres: Afyonkarahisar il sınırı ile Denizli ilçesi olan Civril ilçesi sınırı.
 • Konum bilgileri için tıklayın.

2. Suçıkan

Sucikan
Sucikan

Suçıkan Şelalesi Dinar’ı turistik yerler arasında kılan en önemli gezi noktalarından bir tanesi olarak biliniyor. Doğasıyla, hakkında anlatılan efsaneleriyle insanı tam anlamıyla büyülüyor. Suçıkan parkı girişinde bulunan efsanelerin baş kahramanı olan Marsyas heykeli bütün ihtişamıyla sizi karşılıyor.

Park alanında bulunan oturulabilecek yerlerde kısa süreli molalar vererek Suçıkan Şelalesi’nin görüntünü mutlaka izlemeniz gerekiyor. Özellikle kış aylarında gidildiğinde donan şelale efsanevi görüntüsüyle insanı mest ediyor. Doğayla iç içe harika anlar yaşatan Suçıkan’da bulunan köprünün üzerinde harika fotoğraf kareleri yakalayabiliyorsunuz.

Düğün mevsiminde Suçıkan’ı ziyaret edecekseniz fotoğraf çektiren çiftlerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca bölgede bir de müze bulunuyor. Taş bina şeklinde olan bu müzenin içinde Dinar bölgesinde geçmişte kullanılan çeşitli tarım aletleri ve türevleri sergileniyor. Tamamı bölge halkı tarafından müzeye hediye edilmiş olan eserler gerçekten ilgi çekici duruyor.

 • Adres: Dinar / Afyonkarahisar
 • Konum bilgileri için tıklayın.

3. Eldere Gölü

Eldere Gölü
Eldere Gölü

Eldere Gölü Pan efsanesinin çıkış noktaları arasında yer alıyor. Efsanelerin ihtişamının yanı sıra sahip olduğu doğal güzelliklerle de insanları büyülüyor. Özellikle akşamüzeri, gün batarken gölü ziyaret etmenizi öneririz. Zira harikulade manzara ve gölün efsanelere uzanan müthiş sesi eşliğinde ruhunuzun dinlendiğini hissedecekseniz.

Güzel hatıra fotoğrafları içinde harika manzaralar bahşeden gölün kıyısında sevdiklerinizle vakit geçirmekten keyif alacaksınız.

Ayrıca gölün kenarında kahvaltı yapabileceğiniz ve yöresel lezzetleri tadabileceğiniz birde restoran bulunuyor.

 • Adres: Eldere, Dinar / Afyonkarahisar
 • Konum bilgileri için tıklayın.

4. Zenderi ve Cerit Yaylası

 Zenderi ve Cerit Yaylası
Zenderi ve Cerit Yaylası

Doğa severler için yine bir bire ortam sunan yerlerden biri Zenderi ve Cerit Yaylası. Dağlar içinde bulunan bu güzel yayla temiz havasıyla insanı mest ediyor. Ayrıca aksiyon tutkunuyum diyorsanız yamaç paraşütü yapmak gibi bir fırsatınız da bulunuyor. Yaylayı ilginç kılan yönlerinden birisiyse kıl çadırlar. Kendine özgü mimari tarzıyla kıl çadırlar oldukça ilgi çekici.

 • Adres: Cerityaylası, Dinar / Afyonkarahisar
 • Konum bilgileri için tıklayın.

5. Norgaz Piknik Alanı

Nargoz Piknik Alanı
Nargoz Piknik Alanı

Norgaz piknik alanı Dinar gezisi esnasında mola verip sevdiklerinizle piknik keyfi yapabileceğiniz doğal alanlar arasında yer alıyor. Kendine has doğal dokusu ve mesire alanlarıyla hoşça vakit geçirebileceğiniz yerlerden biri. Dinar gezinizi sonlandırırken Norgaz piknik alanında keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Dinar gezilecek yerler listemiz burada son buluyor. İlçe içerisinde antik şehirlerde bulunuyor ancak herhangi bir çalışma yapılmadığı için geziye pek elverişli değiller. Yolunuz düşer de sonrasında Afyonkarahisar’ı da gezmek isterseniz Afyonkarahisar gezilecek yerler listemize de göz atabilirsiniz.

 • Ferhat
  Ferhat - 11:56

  Gerçekten önerilen yerler kalitesine göre ilk beşi hak ediyor. Öneriler için tebrik ediyorum. Bir Dinarlı olarak favorim Eldere’ nin o tertemiz suyu ve Sakar Mekeleri 🙂

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.