Dünyanın En İlginç 15 Muhteşem Yeri

Hakkında Bilgiler

Dünyanın En güzel köyleri, tasarımı tuhaf kiliseler, ölmeden önce görmemiz gereken yerler gibi bir çok konuya imza atmış olsak da bu yazımızda en ilginç yerleri kaleme alalım istedik.

En ilginç 20 yeri listelerken en çok ilgi gören ve hayrete bırakan yerleri seçmeye dikkat ettik. bunun gibi bir çok içeriği sosyal medya hesabımızı takip ederek bulabilir video ve fotoğraflardan yararlanabilirsiniz. bkz: facebook

1. Yellowstone Ulusal Parkı

Listeler - Yellowstone Milli Park

Yellowstone Ulusal Parkı, ABD’nin Idaho, Montana ve Wyoming eyaletlerinde yer alan ulusal parkı. 1 Mart 1872’de Devlet Başkanı Ulysses S. Grant’ın imzasıyla ABD’nin ve dünyanın ilk ulusal parkı olmuştur.

2. Kapadokya

Listeler - kapadokya

Kapadokya, 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan bölge.

3. Machu Picchu

Listeler - ilginc yerler 01

Machu Picchu, bugüne kadar çok iyi korunarak gelmiş olan bir İnka antik şehridir. 7 Temmuz 2007 tarihinde Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilmiştir.

4. Aziz Vasil Katedrali

Listeler - ilginc yerler 02

Aziz Vasil Katedrali Moskova, Kızıl Meydan’da soğana benzeyen, rengarenk, kubbemsi çatılarıyla ünlü bir katedraldir. Yaygın bir hata olarak Kremlin Sarayı ile karıştırılır.

5. Kaieteur Şelalesi

Listeler - ilginc yerler 02

Guyana yağmur ormanlarının merkezinde yeralan, Potaro Nehri üzerinde bulunan şelale, Dünyadaki en güçlü şelalelerden biridir. 226 metrelik serbest düşüş ile Niagara Şelaleleri’nden 5, Victoria Şelalelerinden ise 2 kat yüksektir.

6. Swarovski Çeşmesi

Listeler - ilginc yerler 02

Avusturya yakınlarında Wattens kasabasında bir tema parkı olan Swarovski şirketinin çeşmesidir. Çeşme, parlak taştan yapılmış gözleri olan bir kafadır. Kafa, yosun ve çimle kaplıdır. Paskalya adasında bulunan Moai heykellerini andırır. Çevreci bir heykel olarak çok övgü alır.

7. Mano del Desierto

Listeler - ilginc yerler 02

Mano del Desierto denilen ve Şili’de askeri rejim sırasında adaletsizlik ve işkence kurbanları onuruna Şilili sanatçı Mario Irarrázabal tarafından oluşturulan bir sanat eseri – Gerçekte modern bir heykel.

8. Dev Duba Heykeli

Listeler - ilginc yerler 02

Dev Buda Heykeli, Leshan, Çin: Tang hanedanı döneminde (MS 618-907) inşa edilen Leshan dev Buda heykeli (Giant Buddha), Çin’in Sichuan eyaletinde Leshan kenti yakınlarındaki Emei Dağı adı verilen bir tepe üzerinde bulunmaktadır. 71 metre yüksekliğindeki bu dev buda heykeli, koca bir dağ oyularak yapılmıştır ve dünyanın en büyük Buda heykeli olma özelliğine sahiptir. 1996 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.

9. Sri Lanka

Listeler - ilginc yerler 02

Sri Lanka`daki olağanüstü manzara ve yapıya sahip Sigiriya kayalığın üstünde kale ve sarayı bulunuyor. M Ö 5. yüz yılından manastır olarak kullanılan kayalık daha sonra karalın sarayı olmuş.

10. Kırmızı Plaj

Listeler - ilginc yerler 02

Kırmızı sahil; Çin’nin Parjin şehrinin 30 km güney batısında Liaohe Nehri Deltası bulunur. Adını tuzlu-alkali topraklarda yayılan deniz otu türünün (flourishes) görünümünden almaktadır. ilkbahar (Nisan-Mayıs) aylarında büyümeye başlayan bu otlar, yaz boyunca yeşil kalır. Sonbaharda ise kırmızı-alevli renge dönüşür ve kırmızı bir plaj manzarası oluşturur. Kırmızı Plaj, bir doğa rezervi olduğu için küçük bir bölümü hariç halka kapalıdır.

11. Hong Kong – Po Lin Manastırı

Listeler - ilginc yerler 02

Giant Buddha’nın hemen yanında bulunan Po Lin Manastırı, ilk olarak 1906 yılında inşa edilmiştir. o dönemlerde The Big hut olarak anılan manastır günümüzde Po Lin Manastırı olarak biliniyor.

12. Mar Sem Fin – Antarktika

Listeler - ilginc yerler 02

7 Nisan 2012’de talihsiz bir olay sonrasında batan 24 metrelik trol gemisi Mar Sem Fin (Endless Sea = Sonsuz Deniz)’in olaydan sonra çekilmiş bu fotoğrafı Antarktika’daki durumun ve çalışma koşullarının ne kadar zor olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Şimdi su yüzeyinin 9 metre derininde Maxwell Körfezi, Ardley Koyunda yatan Mar Sem Fin aslında bir çeşit Brezilyan bilimsel araştırma gemisiydi ve olayın meydana geldiği zaman da bir belgesel hazırlamaktaydı, neyseki 4 mürettabatı da herhangi bir hasar almadan olaydan sağ-sağlim kurtuldu.

13. Kaplan Yuvası Tapınağı – Bhutan

Listeler - ilginc yerler 02

3 bin metre yükseklikteki 400 yıllık Taktsang tapınak kompleksi birçok mağarayı da içerisinde barındırıyor. Bhutan’daki doğal mağaralardan oluşan bu mekanın aynı zamanda Budistler için kutsal değeri var.

14. Cancun, Meksika Sualtı Heykel Müzesi

Listeler - ilginc yerler 02

Cancun, Meksika olan dünyadaki ilk sualtı heykel müzesi. Müzede su altında bulunan ve dünyada benzerleri olmayan bir dizi büyük Jason DeCaires Taylor heykelleri vardır. Proje, 2009 yılı Kasım ayında başlayan 100 heykelden oluşuyordu. Müze en geç 2010 ve 400 sualtı heykeli olarak bu yılın sonunda tamamlanması planlanıyor. Projenin ana hedefi – Sualtı dünyasının korunması. Bu bölgeyeyavaş yavaş turist akını terk etmeye başlayınca, bölgede mercan oluşumlarını turistlerin ilgisini arttırmak amacıyla Sualtı heykelleri projesi devam edeceği öngörülmektedir.

15. Capilano Köprüsü – Kanada

Listeler - ilginc yerler 02

Kanada’da bulunan Capilano Asma köprüsü 1889 yılında İngilizler tarafından inşa edilmişti. Halen yerinde duran bu köprü , Vancouver Capilano Parkının içinde yer alıyor. Köprü 1956 yılından sonra tekrar inşa edildi. Köprü 137 metre uzuluğunda ve Capilano nehrinin 70 metre üstünde yer alıyor.

  • mesi
    mesi - 19:37

    izmir içi götten yerim 450 tl(tıraş olup gelin)konum bornova küçük park

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.