Gaziantep’de Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel +20 Yer ?

Hakkında Bilgiler

Gazipantep’in ilçe Merkezi hariç 9 adet ilçesi bulunuyor.

Araban, İslahiye, Karkamış, Nizip, Nurdağı, Oğuzeli, Şahinbey, Şehitkâmil, Yavuzeli

2017 İstatistiklerine göre Antep’in 2.005.515 ‘a yakın Nüfusu vardır. ve bir önceki sayımlara göre oldukça hızlı artış göstermektedir.

Türkiye’nin Güney Doğu Anadolu bölgesinde bulunan şehridir.

Gaziantep’de gezilecek yerleri sıralamadan önce belirtmeliyim ki, Türkiye’nin en kalabalık yerlerinden olup Turizm olarak da gözde illerimizden birisidir. Bu yüzden ve Ekonomi durumu da iyidir. Çok fazla akar suları vardır.

Antep’in Baklavası ile meşhur olduğunu duymayanımız yoktur. Bunların yanı sıra Antep Fıstığı, Urmu Dut Şerbeti, Tarçın Çayı, Menengiç Hakvesi, Zeytin Piyazı, Soğan Piyazı, Demir Tatlısı, Çir Eritmesi, Şirin Tarhanası, gibi bir çok şey sayabiliriz.

Daha fazla oyalanmadan Gaziantep’de Hem gezmek hemde Görmek isteyeceğiniz yerleri şu şekilde sıralayalım.

 Gaziantep’de Gezilecek Yerler Listesi 

Ardıl (Köklüce) Kanyonu

Ardıl (Köklüce) Kanyonu

Ardıl (Köklüce) Kanyonu: Arkadaşlar burası Araban ilcesine bağlı Köklüce köyünde bulunan Ardıl çayının binlerce yıldır yumuşak kireç taşı kayaları oyması ile oluşturduğu Ardıl (köklüce) Kanyonu. Birçok ilden ve hatta yabancı ülkelerden turistler gelip burada dağcılık yapıyorlar. Suyu buz gibidir ve temizdir. Yüzülecek doğal havuzları bulunuyor.

Bayazhan Restaurant

bayazhan

Bayazhan Restaurant: Antep’e sevdikleriniz ile geldi iseniz bu restoranda yemek yiyebilirsiniz. Leziz yemekleri ve Antep’in nadir ve meşhur yerlerinden.

Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi: Zeugma Mozaik Müzesi; 9 Eylül 2011 tarihinde Gaziantep’te açılan ve 1700 metrekarelik mozaik ile Dünya’nın en büyük mozaik müzesi olma özelliğini taşıyan müzedir.

Rumkale

Rumkale

Rumkale: Antep’in En güzel yerlerinden birisi diyebiliriz. Doğa harikası olan bu yer sizi mükemmel bir gün geçirmenizi sağlayacaktır. Tekne Turları mevcutdur, gezinizi bu şekilde yapabilirsiniz.

Zincirli Bedesten

Zincirli Bedesten

Zincirli Bedesten: Bedesten eskiden alışveriş hayatının nabzının attığı, üstü kapalı içinde alışveriş yapılan, ince uzun, üstü kapalı çarşıydı. Çarşıdan kendinize o günü anımsatması için Antep hatırası satın alabilirsiniz.

Gaziantep Kalesi

Gaziantep Kalesi

Gaziantep Kalesi: Geniş Çapı olan kalede Resim çektirebilir içerisinde bulunan müzeyi gezebilirsiniz.

Dülük Mezarları

Dülük mezarları

Dülük Mezarları: Gaziantep’in 11 km. kuzeyindeki Dülük Köyü ve çevresi, insanlık tarihinin belli başlı tüm evlerine tanıklık etmiş, bunların izlerini günümüze ulaştırmıştır. 30 – 40 bin yıl önce yaşamış insanların kullandığı taş aletler, Miras yeraltı tapınağı, görkemli kaya mezarları, devası boyutta kaya bloklarının çıkarıldığı taş ocaklarıyla adeta bir açık hava müzesi gibidir.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Gaziantep Hayvanat Bahçesi: Gaziantep Hayvanat bahçesi muhakkak uğradığımız gereken yerlerden listenin başında gelenidir. İçerisi çok büyük olup her türlü canlıya görme fırsatı bulabilirsiniz. Ayrıca Hayvanat bahçesi ormanın içinde kurulmuş olup oldukça doğal bir yapıya sahip.

Kurtuluş Camisi

Kurtuluş Camisi

Kurtuluş Camisi: 1892 yılı civarında yaptırılan Kurtuluş Camisi Kilise olarak yaptırılıp daha sonradan Camiye dönüştürülmüştür.

Yesemek Açık Hava Müzesi

Yesemek Açık Hava Müzesi

Yesemek Açık Hava Müzesi: Mutlaka Gezip görülmeli dediğimiz yerlerden birisi daha. Gaziantep’den 110 km mesafede M.Ö. 2000 lerde Hitit dönemimden kalma taş ocağı ve heykel atölyesi. Bir çok değerli eserin yurt dışına kaçırıldığı doğasıyla ve önünden geçen deresiyle huzur dolu bir yer.

Ayrıca Hititlerin yapmayı bitiremediği heykeller hala açık havada görmenizi bekliyorlar, mutlaka gezilmeli.

Botanik Bahçesi

Botanik Bahcesi

Botanik Bahçesi: Eğer doğayı seviyorsanız hele de bitkilerin o güzel kokularını içinize çekip hafif bir yürüyüş yapmak istiyorsanız burası tam size göre. Rengarenk, cıvıl cıvıl resmen tablodan çıkmış gibi bir manzara düşünün. Çocukları salın çayıra Keyifle seyredin.

Yeni Han

Yeni Han: 1557 yılında yazılmış olan bir kitabede Han’dan bahsedilmektedir. İpek Yolu üzerinde bulunması nedeniyle binlerce kişiyi ağırlamış olan Han’da, oturup biraz soluk alabileceğiniz ve taze demlenmiş çayın tadına bakabileceğiniz çay evleri var.

Dülükbaba Mesire Yeri

Dülükbaba - Park

Dülükbaba Mesire Yeri: Alanda bulunan Dülük Antik Kenti  dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Dünyada bilinen yer altına inşa edilen Mitras Tapınaklarının en büyüğü Dülük’te bulunmuştur. Ayrıca çok sayıda kayaya oyulmuş oda mezarları ve kiliseler mevcuttur. Mezar resimlerinden bir tanesi yukarıdadır.

Yapmadan Dönme

 • Bakırcılar çarşısında dolaş
 • Karkamış antik kentini gör
 • Kasteller ve Livasları gör
 • Köklüce Kanyonu
 • Rumkaleyi gez
 • Yesemek Antik kentini gez
 • Zeugma Mozaik Müzesinde dolaş
 • Zincirli Bedestende gez
 • Gaziantep’de tarladan fıstık topla

 • Aysel Yenidogan
  Aysel Yenidogan - 17:36

  Gaziantepde gezilecek yerleri görebilmek icin bir rehbere ihtiyac olabilir…. var mi rehberlik yapabilen birisi?

  Yanıtla

 • sema sena
  sema sena - 01:18

  güzel bir liste olmuş elinize sağlık

  Yanıtla

 • Sezgin Sönmez
  Sezgin Sönmez - 08:55

  Gaziantep’i çok güzel özetlemişsiniz. Açıkçası Gazientep’de yaşamama rağmen benim bile gitmediğim yerler var halen. Güzel bir rehber olmuş elinize sağlık.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!