Giresun’un İl Merkez Hariç Toplamda 15 adet ilçesi bulunmakta.

Alucra, Bulancak, Çamoluk, Çanakçı, Dereli, Doğankent, Espiye, Eynesil, Görele, Güce, Keşap, Piraziz, Şebinkarahisar, Tirebolu, Yağlıdere

2017 İstatistiklerine göre Yaklaşık 437.393 kişilik nüfusa ulaşıp, git gide artış göstermektedir.

Ayrıca, Giresun Karadeniz Bölgesi’nde Bulunuyor.

Giresun Karadeniz bölgesinin En güzel yerlerini barındıran, yeşili ve doğası ile ilgiyi üzerine çeken nadide şehirlerimizdendir.

İnsanların yaklaşımı ve şiveleri onları tanımanız ve sohbetinden keyif alacağınız kaçınılmaz. kendine has lezzetleri ve yöre yemekleri de mevcut.

Giresun Turizm açısından da gezip görmeye değecek ve hastası olacağınız yerlere ev sahipliği yapıyor. Eğer yolunuz bir gün Giresun’a düşerse, nereleri gezeceğiniz hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız, aşağıdaki size önerdiğimiz gezilecek yerleri inceleyebilirsiniz.

Görele – Sis Dağı

Görele - Sis Dağı

Görele – Sis Dağı: Adından da belli olduğu üzere Dağların tamamı sislerle kaplanıyor. Muhteşem bir manzaraya tanık olabileceğiniz sis dağı, Eğer Yolunuz Görele’ye düşerse muhakkak ziyaret etmeniz gereken yerlerin en başında gelenlerden..

Kümbet Yaylası

Kümbet Yaylası

Kümbet Yaylası: Kümbet yaylası, piknik yapabileceğiniz, Çocuklarınızla veya arkadaşlarınızla top oynamak için doğanın bizlere sunduğu en güzel yerlerden bir yerdir.  Muhakkak havasını teneffüs etmeli çayınızı manzaranın verdiği huzurla içmelisiniz. ayrıca topu ineğimize vurursanız biz karışmıyoruz. 🙂

Paşakonağı Yaylası

Parakonağı Yaylası

Paşakonağı Yaylası: Yerli turistler kadar yabancı turistlerin de ilgi odağı olan bu bölge, genellikle günübirlik geziler için ziyaret edilmekte. Çünkü yaylada konaklayabileceğiniz bir tesis bulunmuyor.

Gölyanı Yaylası

Gölyanı Yaylası

Gölyanı Yaylası: Gölyanı yaylasını muhakkak ziyaret etmelisiniz. Niye mi? Çünkü bu yaylada ufak ve şirin bir göl bulunmakta. Turistlerin ziyaret akımına uğradığı en gözde yerlerinden biridir. Sizinde görmenizi şiddetle öneriyoruz.

Giresun Adası

Giresun Adası

Giresun Adası: Karadeniz Bölgesinin iki adasından biri olan Giresun Adası, önemli turizm bölgelerinden biridir. Giresun Adasında birçok sur kalıntısı, kule, manastır ve pişmiş toprak fıçılar bulunmakla. Tabi ki Turlara katılıp ziyaret etmeniz mümkün.

Giresun Kalesi

Giresun Kalesi

Giresun Kalesi: Giresun gezinizde kaleyi ziyaret edebilir ve günümüze gelen kalıntılara şahit olabilirsiniz. Biz Kaleye nazaran manzarasını göstermeyi tercih ettik. Nedenini sizde anlamışsınızdır.

Tirebolu Kalesi

Tirebolu Kalesi

Tirebolu Kalesi: Şehrin Turizm akımını dengeleyen en büyük faktör ise Tirebolu kalesidir diyebiliriz. Büyük bir kayanın üzerine inşa edilmiş olan Kale, ziyaretçilerine muhteşem bir manzarayla karşı karşıya kalmasını sağlıyor.

Seyyid Vakkas Türbesi

Seyyid Vakkas Türbesi

Seyyid Vakkas Türbesi: Fatih Sultan Mehmet döneminde Giresun’un alınmasında yararlılıkları görülen uç beyi Seyid Vakkas’a ait olan türbe, olayın vuku bulduğu 15. yüzyılda değil 19. yüzyılda yapılmıştır.

Giresun Müzesi (Gogora)

Giresun Müzesi (Gogora Kilisesi)

Giresun Müzesi (Gogora): Giresun Müzesi’nde Tunç çağından Hititlere, Hellenistik dönemden Roma’ya, Bizans’a ve Osmanlı dönemine ait birçok eser bulunmakta. Silahlar, giysiler, taş kabartmalar, para örnekleri ve daha birçok tarihi parçayı göreceğiniz Giresun Müzesi, Merkez ilçedeki Sokakbaşı’nda bulunmakta. Tarihi olarak da Giresun’un 18. yüzyıl eserlerinden biri olan Gogora Kilisesi, 1923 yılına kadar işlevselliğini korumuş olup, daha sonrasında bir süre boş kalmış, 1948-1967 yılları arasında ise cezaevi olarak kullanılmıştır. Kilise 1988 yılında müze olarak düzenlenmiştir.

Kuzalan Şelalesi / Mavigöl

Mavigöl: Varlığından bir çok kişinin haberi olmayan Kuzalan Şelalesi ve mavi gölün güzelliği görenleri adeta büyülüyor. Turizm açısından kısa sürede oldukça ilgi görmeye başladı diyebiliriz.

Bedrama Kalesi

Bedrama Kalesi: Tirebolu, Giresun-Gümüşhane karayolu üzerinde, Örenkaya ve Karaahmetli köyleri sınırlarında bulunan,bütünüyle yerli kayalar üzerine kurulmuş olan bir kaledir.Tirebolu’dan hemen hemen 8 kilometre uzaklıkta, yüksek bir kayalık üzerinde yerleşim yeri oldukça büyük olan bir kaledir. Civarında sur duvarlarından çok azı günümüze kadar kalabilmiştir. Kalenin üzerinde parkı vardır. Fırını, odaları, şarap/su küpleri, şavaşırken kullanılan tüfek yerleri, mavzer mermileri, harebe olan 20 civarında merdiveni vardır.

Karagöl Dağları ve Yaylası

Karagöl Dağları ve Yaylası: Giresun’nun en yüksek ikinci dağı olan Karagöl dağların¬la birçok oba bulunmaktadır. Dağ’ın kuzeybatısında Ordu ili sınırına yakın olan bölgede Elmalı, Bozat Taşı ve İnboynu ‘balarıyla 3107 metrelik Karagöl tepesinin hemen altında bir buzul gölü olan Aygır Gölü bulunmaktadır. Doğuya doğru gittikçe dağdaki en büyük göl olan Karagöl Gölü ve bu gölün Aksu köyüne doğru inen vadisinde Bağırsak Gölü bulunmaktadır.

Yapmadan Dönme

 • Alucra – Unluk yaylasına çık
 • Giresun Adasına çık
 • Bektas yaylasına çık
 • Espiye Uluburun Plajında yüz
 • Karagöl 3000 rakımda kamp yap
 • Kök Evi Ziyaret et
 • Kümbet yaylasını gör
 • Mavi Göle ve Kuzualan Şelalesini gör
 • Meryem Ana Kaya Tapınağı gör
 • Giresun Müzesini gez
 • Giresun’un gelin kayasın gör

6 KİŞİ TARAFINDAN YORUM YAPILDI.

 1. Ordudan Giresuna giden minibüsler varmış onların fiyatlarını biliyor musunuz ? Ordu’da kalıp Giresun’a gezmeye gidecem de .

 2. karadeniz i boyda boya motorsiklet turu yapmak niyetindeyim bilmek isdedigim yaylalara cikarken sorun yasarmisim sonucta benim motor gezi motoru endura degil ?

  • Bektaş yaylasını biliyorum. Yolları çok bozuk ve çok sisli.Eğer sis farları varsa motorunda gidebilirsin.Ben yazın gidiyorum yazın bile yoğun sis vardı.Fakat diğer yaylalarını bilmiyorum.

  • Hepsine gidebilirsin üstadım, ne tür motor olursa olsun hiç sorun yaşamadan gezer dönersin. Bir ihticacın olursada kimse geri çevirmez ben giresunluyım giresun için durum böyle, benim favori yaylam kulakkayadır.

BİR YORUM YAZIN | yazmadan önce

Please enter your comment!
Please enter your name here