Giresun Gezilecek Yerler | En İyi 37 Gezi Noktası! (Detaylı)

Hakkında Bilgiler

Giresun’un İl Merkez Hariç Toplamda 15 adet ilçesi bulunmakta.

Alucra, Bulancak, Çamoluk, Çanakçı, Dereli, Doğankent, Espiye, Eynesil, Görele, Güce, Keşap, Piraziz, Şebinkarahisar, Tirebolu, Yağlıdere

2018 İstatistiklerine göre Yaklaşık 437.393 kişilik nüfusa ulaşıp, git gide artış göstermektedir.

Ayrıca, Giresun Karadeniz Bölgesi’nde Bulunuyor.

Giresun Karadeniz bölgesinin En güzel yerlerini barındıran, yeşili ve doğası ile ilgiyi üzerine çeken nadide şehirlerimizdendir.

İnsanların yaklaşımı ve şiveleri onları tanımanız ve sohbetinden keyif alacağınız kaçınılmaz. kendine has lezzetleri ve yöre yemekleri de mevcut.

Giresun Turizm açısından da gezip görmeye değecek ve hastası olacağınız yerlere ev sahipliği yapıyor. Eğer yolunuz bir gün Giresun’a düşerse, nereleri gezeceğiniz hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız, aşağıdaki size önerdiğimiz gezilecek yerleri inceleyebilirsiniz.

Giresun Gezilecek Yerler Listesi

Görele – Sis Dağı

Görele – Sis Dağı: Adından da belli olduğu üzere Dağların tamamı sislerle kaplanıyor. Muhteşem bir manzaraya tanık olabileceğiniz sis dağı, Eğer Yolunuz Görele’ye düşerse muhakkak ziyaret etmeniz gereken yerlerin en başında gelenlerden..

Kümbet Yaylası

Kümbet Yaylası: Kümbet yaylası, piknik yapabileceğiniz, Çocuklarınızla veya arkadaşlarınızla top oynamak için doğanın bizlere sunduğu en güzel yerlerden bir yerdir.  Muhakkak havasını teneffüs etmeli çayınızı manzaranın verdiği huzurla içmelisiniz. ayrıca topu ineğimize vurursanız biz karışmıyoruz. 🙂

Paşakonağı Yaylası

Paşakonağı Yaylası: Yerli turistler kadar yabancı turistlerin de ilgi odağı olan bu bölge, genellikle günübirlik geziler için ziyaret edilmekte. Çünkü yaylada konaklayabileceğiniz bir tesis bulunmuyor.

Gölyanı Yaylası

Gölyanı Yaylası: Gölyanı yaylasını muhakkak ziyaret etmelisiniz. Niye mi? Çünkü bu yaylada ufak ve şirin bir göl bulunmakta. Turistlerin ziyaret akımına uğradığı en gözde yerlerinden biridir. Sizinde görmenizi şiddetle öneriyoruz.

Giresun Adası

Giresun Adası: Karadeniz Bölgesinin iki adasından biri olan Giresun Adası, önemli turizm bölgelerinden biridir. Giresun Adasında birçok sur kalıntısı, kule, manastır ve pişmiş toprak fıçılar bulunmakla. Tabi ki Turlara katılıp ziyaret etmeniz mümkün.

Giresun Kalesi

Giresun Kalesi: Giresun gezinizde kaleyi ziyaret edebilir ve günümüze gelen kalıntılara şahit olabilirsiniz. Biz Kaleye nazaran manzarasını göstermeyi tercih ettik. Nedenini sizde anlamışsınızdır.

Tirebolu Kalesi

Tirebolu Kalesi: Şehrin Turizm akımını dengeleyen en büyük faktör ise Tirebolu kalesidir diyebiliriz. Büyük bir kayanın üzerine inşa edilmiş olan Kale, ziyaretçilerine muhteşem bir manzarayla karşı karşıya kalmasını sağlıyor.

Seyyid Vakkas Türbesi

Seyyid Vakkas Türbesi: Fatih Sultan Mehmet döneminde Giresun’un alınmasında yararlılıkları görülen uç beyi Seyid Vakkas’a ait olan türbe, olayın vuku bulduğu 15. yüzyılda değil 19. yüzyılda yapılmıştır.

Giresun Müzesi (Gogora)

Giresun Müzesi (Gogora): Giresun Müzesi’nde Tunç çağından Hititlere, Hellenistik dönemden Roma’ya, Bizans’a ve Osmanlı dönemine ait birçok eser bulunmakta. Silahlar, giysiler, taş kabartmalar, para örnekleri ve daha birçok tarihi parçayı göreceğiniz Giresun Müzesi, Merkez ilçedeki Sokakbaşı’nda bulunmakta.

Tarihi olarak da Giresun’un 18. yüzyıl eserlerinden biri olan Gogora Kilisesi, 1923 yılına kadar işlevselliğini korumuş olup, daha sonrasında bir süre boş kalmış, 1948-1967 yılları arasında ise cezaevi olarak kullanılmıştır. Kilise 1988 yılında müze olarak düzenlenmiştir.

Kuzalan Şelalesi / Mavigöl

Giresun - kuzalan şelalesi

Mavigöl: Varlığından bir çok kişinin haberi olmayan Kuzalan Şelalesi ve mavi gölün güzelliği görenleri adeta büyülüyor. Turizm açısından kısa sürede oldukça ilgi görmeye başladı diyebiliriz.

Bedrama Kalesi

Giresun - bedrama kalesi giresun

Bedrama Kalesi: Tirebolu, Giresun-Gümüşhane karayolu üzerinde, Örenkaya ve Karaahmetli köyleri sınırlarında bulunan,bütünüyle yerli kayalar üzerine kurulmuş olan bir kaledir.Tirebolu’dan hemen hemen 8 kilometre uzaklıkta, yüksek bir kayalık üzerinde yerleşim yeri oldukça büyük olan bir kaledir.

Civarında sur duvarlarından çok azı günümüze kadar kalabilmiştir. Kalenin üzerinde parkı vardır. Fırını, odaları, şarap/su küpleri, şavaşırken kullanılan tüfek yerleri, mavzer mermileri, harebe olan 20 civarında merdiveni vardır.

Karagöl Dağları ve Yaylası

Giresun - giresun karagol

Karagöl Dağları ve Yaylası: Giresun’nun en yüksek ikinci dağı olan Karagöl dağların¬la birçok oba bulunmaktadır. Dağ’ın kuzeybatısında Ordu ili sınırına yakın olan bölgede Elmalı, Bozat Taşı ve İnboynu ‘balarıyla 3107 metrelik Karagöl tepesinin hemen altında bir buzul gölü olan Aygır Gölü bulunmaktadır.

Doğuya doğru gittikçe dağdaki en büyük göl olan Karagöl Gölü ve bu gölün Aksu köyüne doğru inen vadisinde Bağırsak Gölü bulunmaktadır.

 • Ali BAYRAK Giresun
  Ali BAYRAK Giresun - 08:31

  Şiş dağı Gorelenin değildir eğer Sisdağı bir ilce ait yazilacaksa Trabzon Şalpazarı ile Giresun Eynesil ilçelerinin ortak alanlardır.Giresunda Çanakçı Kuşdili şenlik tarihini yazmamışsınız Dünya da islik ile iletişim kuran başka bir köy belde şehir varsa YAZMAYIN.Giresunda Uluburunda herkes yüzemez ama Egrice-Burunucu-Giresun Merkez-Duzkoyalti-Gulburnu- Yilgin ve Tirebolu sahil şeridinde heryer-gorele kuzeyyildizi-Cavuslu-Eynesil sahil de deniz sefası yapabilirsiniz.Yaylalar Kümbet Paşakonağı Bektaş Gölyani Çakrak tamamda Cikrikkapiyi Ağaçbaşı Çakıl yaylalarınındı yok saymayın Ve buralara gittiğinizde göreceksiniz bugün Gümüşhane sınırları içerisinde sayılan birçok yaylanın aslında soslojik ve topografik olarak GIRESUN sinirlari icerisinde olmasi gerektiğini anlayacsksiniz

  Yanıtla

 • çetin
  çetin - 07:30

  Ordudan Giresuna giden minibüsler varmış onların fiyatlarını biliyor musunuz ? Ordu’da kalıp Giresun’a gezmeye gidecem de .

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.