Ana sayfa Türkiye Giresun Giresun’da Gezip Görülecek Yerler

Giresun’da Gezip Görülecek Yerler

54505

Giresun’un İl Merkez Hariç Toplamda 15 adet ilçesi bulunmakta.

Alucra, Bulancak, Çamoluk, Çanakçı, Dereli, Doğankent, Espiye, Eynesil, Görele, Güce, Keşap, Piraziz, Şebinkarahisar, Tirebolu, Yağlıdere

2015 İstatistiklerine göre Yaklaşık 500 bin kişilik nüfusa ulaşıp, git gide artış göstermektedir.

Ayrıca, Giresun Karadeniz Bölgesi’nde Bulunuyor.

Giresun Karadeniz bölgesinin En güzel yerlerini barındıran, yeşili ve doğası ile ilgiyi üzerine çeken nadide şehirlerimizdendir.

İnsanların yaklaşımı ve şiveleri onları tanımanız ve sohbetinden keyif alacağınız kaçınılmaz. kendine has lezzetleri ve yöre yemekleri de mevcut.

Giresun Turizm açısından da gezip görmeye değecek ve hastası olacağınız yerlere ev sahipliği yapıyor. Eğer yolunuz bir gün Giresun’a düşerse, nereleri gezeceğiniz hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız, aşağıdaki size önerdiğimiz gezilecek yerleri inceleyebilirsiniz.

Görele – Sis Dağı

Görele - Sis Dağı

Adından da belli olduğu üzere Dağların tamamı sislerle kaplanıyor. Muhteşem bir manzaraya tanık olabileceğiniz sis dağı, Eğer Yolunuz Görele’ye düşerse muhakkak ziyaret etmeniz gereken yerlerin en başında gelenlerden..

Kümbet Yaylası

Kümbet Yaylası

Kümbet yaylası, piknik yapabileceğiniz, Çocuklarınızla veya arkadaşlarınızla top oynamak için doğanın bizlere sunduğu en güzel yerlerden bir yerdir.  Muhakkak havasını teneffüs etmeli çayınızı manzaranın verdiği huzurla içmelisiniz. ayrıca topu ineğimize vurursanız biz karışmıyoruz. 🙂

Paşakonağı Yaylası

Parakonağı Yaylası

Yerli turistler kadar yabancı turistlerin de ilgi odağı olan bu bölge, genellikle günübirlik geziler için ziyaret edilmekte. Çünkü yaylada konaklayabileceğiniz bir tesis bulunmuyor.

Gölyanı Yaylası

Gölyanı Yaylası

Gölyanı yaylasını muhakkak ziyaret etmelisiniz. Niye mi? Çünkü bu yaylada ufak ve şirin bir göl bulunmakta. Turistlerin ziyaret akımına uğradığı en gözde yerlerinden biridir. Sizinde görmenizi şiddetle öneriyoruz.

Giresun Adası

Giresun Adası

Karadeniz Bölgesinin iki adasından biri olan Giresun Adası, önemli turizm bölgelerinden biridir. Giresun Adasında birçok sur kalıntısı, kule, manastır ve pişmiş toprak fıçılar bulunmakla. Tabi ki Turlara katılıp ziyaret etmeniz mümkün.

Giresun Kalesi

Giresun Kalesi

Giresun gezinizde kaleyi ziyaret edebilir ve günümüze gelen kalıntılara şahit olabilirsiniz. Biz Kaleye nazaran manzarasını göstermeyi tercih ettik. Nedenini sizde anlamışsınızdır.

Tirebolu Kalesi

Tirebolu Kalesi

Şehrin Turizm akımını dengeleyen en büyük faktör ise Tirebolu kalesidir diyebiliriz. Büyük bir kayanın üzerine inşa edilmiş olan Kale, ziyaretçilerine muhteşem bir manzarayla karşı karşıya kalmasını sağlıyor.

Seyyid Vakkas Türbesi

Seyyid Vakkas Türbesi

Fatih Sultan Mehmet döneminde Giresun’un alınmasında yararlılıkları görülen uç beyi Seyid Vakkas’a ait olan türbe, olayın vuku bulduğu 15. yüzyılda değil 19. yüzyılda yapılmıştır.

Giresun Müzesi (Gogora)

Giresun Müzesi (Gogora Kilisesi)

Giresun Müzesi’nde Tunç çağından Hititlere, Hellenistik dönemden Roma’ya, Bizans’a ve Osmanlı dönemine ait birçok eser bulunmakta. Silahlar, giysiler, taş kabartmalar, para örnekleri ve daha birçok tarihi parçayı göreceğiniz Giresun Müzesi, Merkez ilçedeki Sokakbaşı’nda bulunmakta. Tarihi olarak da Giresun’un 18. yüzyıl eserlerinden biri olan Gogora Kilisesi, 1923 yılına kadar işlevselliğini korumuş olup, daha sonrasında bir süre boş kalmış, 1948-1967 yılları arasında ise cezaevi olarak kullanılmıştır. Kilise 1988 yılında müze olarak düzenlenmiştir.

Kuzalan Şelalesi / Mavigöl

Mavigöl: Varlığından bir çok kişinin haberi olmayan Kuzalan Şelalesi ve mavi gölün güzelliği görenleri adeta büyülüyor. Turizm açısından kısa sürede oldukça ilgi görmeye başladı diyebiliriz.

Harita
Nerede Yenir?
Konaklama
Araç Kiralama
Otobüs Bileti
Uçak Bileti
İçeriğimizi beğendiyseniz bizi @gezilesiyer İnstagram hesabımızdan takip edebilir, Ayrıca arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edebilirsiniz.
Ücretsiz olarak gezi yazılarınızı sitemizde yayınlayabilir, 100'lerce kişinin kafasındaki sorulara cevap olabilirsin. İçerik ekle kısmına tıkla, hemen başla!
Yazımızda bulunmayan ve sizin bildiğiniz ekstra bir bilgi oldu mu? İlave etmek isterseniz Yorum Ekle kısmına tıklayarak bunu bizimle paylaşabilirsiniz.

2 KİŞİ TARAFINDAN YORUM YAPILDI.

BİR YORUM YAZIN | yazmadan önce

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın