Gülhane Parkı Gezi Rehberi | Nerede, Kahvaltı ve Giriş Ücretleri

Hakkında Bilgiler

Topkapı Sarayı‘nın has bahçelerinden biri olan Gülhane Parkı, şüphesiz ki İstanbul’un en meşhur en çok ziyaret edilen İstanbul Parkları arasındadır. Uzun bir süre bakımsız kalması üzerine 2003 yılında bir dizi düzenlemelerle semt sakinlerinin dinlenmek istediği, bir ağaç gölgesine uzandığı ve temiz havasından yararlandığı bir mekan haline geldi. Nisan ayındaki gezimize geçmeden önce size biraz Gülhane Parkı hakkında bilgi verelim isteriz.


Yaklaşık 100 bin m2 bir alana sahip olan Gülhane Parkı, Lale festivallerinde en renkli halini alıyor. 400 yıl boyunca Osmanlı sarayı bahçesi olduktan sonra 1912 yılı Cemil Paşa zamanında bir park haline getirilip halka açılıyor. Yine o dönemlerde Cemil Paşa Kısıklı Parkı, Sultanahmet Parkı ve Yıldız Korusu gibi bir çok bahçeyi halka açmıştır.

Atatürk’ün Türkiye’de ilk dikilen heykeli de buradadır. Bu heykel Avustralyalı Kripel tarafından yapılmış ve şuan durduğu yere 1926 yılında dikilmiştir. Bunun yanı sıra Gülhane Park içerisinde görebileceğiniz anıtlar arasında IV. yüzyılın ilk yarsına ait Roma Sarnıcı ve günümüze iyi koşullarda ulaşamayan IV. yüzyıldan kalma St. Paul Yetimhanesi var.

Gülhane Parkı kapısından girdiğinizde meydanda yol ikiye ayrılıyor. Biri parkın içine diğeri ise Topkapı Sarayı Müzesi ve İstanbul Arkeoloji Müzesi‘ne gidiyor. Parkın girişinde sizi yukarıdaki kısa videoda olan görüntü karşılıyor.

Gülhane Parkı Resimleri

Görünüş olarak Emirgan Korusu‘nu aratmasa da yapılacak şeyler ne yazık ki sınırlı. Yer bezi sererek çimlerde piknik yapabilirsiniz. Mangal yakamıyor ve yemek yemek için masa bulamıyorsunuz. Geniş ve uzun bir yolda rengarenk çiçeklerin verdiği kokuyla günü bitiriyorsunuz. Ancak İbb Beltur tarafından sunulan kahvaltı ve yemek hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Dilerseniz biraz bu konuda bilgi verelim.

Gülhane Parkı Kahvaltı & Yeme İçme

Yemyeşil bitki örtüsü üzerinde sevdiklerinizle yer kahvaltısı yapmak isteyenler için ideal olsa da, buna müsait olmayanlar için içeride İBB Beltur hizmetinde şık bir mekan bulunuyor. Kahvaltı ve yemek ücretleri gayet makul fiyatlardır. Bunun yanı sıra giriş kapısının önünde Antik kafe ve Le Safran adında bulunan restoranlar sizin için iyi bir seçenek olacaktır.

 Önemli:  Gülhane Parkı’nın meşhur Setüstü Çay Bahçesi hizmete uzun bir süre önce kapatıldığını bilmenizi isterim. Edindiğimiz bilgilere göre sahil tarafında bulunan duvar çökmesi sonucu yaralananlar hatta hayatını kaybedenler olmuş.

Giriş Ücretleri (2023)

Gülhane Parkı için giriş ücreti yoktur. Özel aracıyla gelecek olanlar civarda otopark bulmaları gerekiyor. Otopark ücretleri ortalama 10 TL15 TL civarındadır.

Ziyaret günleri Gülhane Parkı için en iyi sezon lale festivallerinin olduğu Nisan ayıdır. En kalabalık olduğu zamanlar ise yine yaz döneminde düzenlenen etkinlikler ve konser zamanlarıdır. Ziyaret saatleri hakkında bilgi içermiyor ancak sabahın ilk ışıklarıyla kapıların açıldığı, havanın kararmasıyla insanların alanı boşatmasıyla kapıların kapandığı bilgisini verebiliriz.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

 #  Gülhane Parkına ulaşım için bir çok alternatif mevcut. Size öncelik olarak en kısa yoldan ulaşım yolunu anlatacağım. En kısa yol Metro – Tramvay yolunu kullanmaktır. Anadolu yakasından gelecek olanlar bir şekilde Hacıosman-Yenikapı hattı metroya ulaşın. Kabataş’da inin ve hemen yanında bulunan Tramvaya binin. Ardından Gülhane Durağında inin. 100-200 metre yürüme mesafe yukarıda yürüdüğünüzde Park’a ulaşmış olacaksınız.

 #  Marmaray ile gelmek isteyenler Sirkeci‘de inebilir, ister 500 metre kadar tramvay yolunda yürüyebilir isterse mesafeyi kısaltmak için Tramvaya binebilir. Tramvay yolunu kullanırken çocuklarınıza dikkat etmelisiniz. Kaldırım oldukça dardır.

Eminönü ve Sirkeciye ulaşım yollarından bahsettik, bulunduğunuz mevkii’den bu konumlara istediğiniz ulaşım araçlarıyla gelirseniz gerisi artık kolaydır.

  • Adres: Cankurtaran Mahallesi / Fatih / İstanbul
  • Konum bilgileri için tıklayın.

 #  Eğer yolunuz İstanbul’a düşmüşse sizler için hazırladığımız İstanbul’da Gezilecek Yerler listemize göz atabilir, listemizi kendinize rehber edinebilirsiniz.

Bölgede Gezilecek Önemli Yerler

Yol Tarifi / Google Haritalar

  • nur yoruk
    nur yoruk - 13:30

    İstanbul’daki en sevdiğim parklardan birisi. Hem tarihi anlamı, hem içindeki müzeleri hem de güzel ağaçları ile favorim. Lale zamanı da ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.