Halikarnas Mozolesi Rehberi | Nerede, Tarihi ve Giriş Ücretleri

Hakkında Bilgiler

Türkiye’nin en gözde tatil merkezlerinden biri olan Bodrum içerisinde bulunan Halikarnas Mozolesi, şuan için Bodrumda kalıntılar haliyle durmaktadır.


Halikarnas mozolesi: Dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilmiş, Yunan mimarisi ve Mısır mimarisi kullanılarak yapılmış olan anıt mezardır. Kolonlarda Yunan mimarisinin esintilerini, Piramit çatısıyla Mısır mimarisinin özelliklerini taşımaktadır.

Anıt MÖ. 353 yılında ölen Karya kralı Mausolos için, eşi ve kız kardeşi tarafından o dönemdeki adı Halikarnassos olan bugünkü Bodrum’da yaptırılmıştır. Ebatları oldukça büyük olan tasarlanmış olan anıt mezar ve buna benzeyen yapılar mozole olarak anılmıştır.

Bodrum - halikarnas mozolesi

Halikarnas mozolesinin yapımı ve tarihsel gelişimi

Karya kralı Mausolos’un bunu yapmaya MÖ. 355 yılında başladığı düşünülmektedir. Ölümünden sonra eşi ve kız kardeşinin mozolenin yapımına devam edip, onların ölümünden sonra inşaatına Mausolos’un kardeşleri tarafından devam edilmiştir.

Halikarnas Mozolesi Resimleri

Giriş Ücretleri (2023)

Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Tam bilet 10 TL

Halikarnas Mozolesi için girişler ücretlidir. Giriş ücreti yetişkinler için 10 TL‘dir. Eğer MüzeKart‘ınız varsa ücretsiz giriş yapabilirsiniz.


Ziyaret Saatleri

Halikarnas Mozolesi Pazartesi günleri hariç haftanın altı günü ziyarete açıktır. Gün içerisinde 08:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Ancak kış aylarında kapanış saati 17:00‘e kadar düşmektedir.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Bodrum limanına çok yakın bir konumda yer alıyor. Limandaysanız Saray Sokak’tan yukarı doğru, yaklaşık 200 metre yürüyün. Turgut Reis Caddesi üzerindeyseniz Bodrum Kalesi yönünde ilerlediğinizde sağ tarafta müzenin girişini görürsünüz.

 »  Eğer Yolunuz Muğla ve çevresine düşerse Muğla’da gezilecek yerler adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.