Hünkar Köşkü Hakkında Kısa Bilgiler

 »  Hünkar Köşkü, 1844 yılında Padişah Abdülmecid Han’ın Bursa gezisi nedeniyle av köşkü olarak yaptırılmıştır. Köşk, 19 gün gibi kısa bir sürede tamamlanmıştır. Abdülmecid Han’dan sonra Osmanlı sultanlarından Abdülaziz Han ve V. Mehmet Reşat da köşkte konuk olmuştur.

 »  Hünkar Köşkü, 1922 yılında Atatürk ile birlikte kurtuluş savaşı komutanlarını da 12 gün süreyle konuk etmiştir. Atatürk ayrıca, 1925, 1931 ve 1935 yıllarında Bursa’ya yaptığı ziyaretlerde bu köşkte kalmıştır. Atatürk’ün köşkü son ziyareti olan 16 Temmuz 1935 tarihinde, saat 16.00 da köşke gelerek birkaç saat dinlendiği bilinmektedir.

 »  Hünkar Köşkü 173 yıllık geçmişiyle tarihimize tanıklık etmektedir. 29 Mayıs 2003 tarihinde müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Bursa’daki sivil mimari yapıların nadir örneklerinden birisidir.

Hünkar Köşkü Müzesi Resimleri

Hünkar Köşkü Müzesi Kahvaltı Fiyatları

Köşkün bahçesinde Bursa Büyükşehir belediyesi tarafından Sosyal Tesis aracılığıyla Yeme/İçme hizmeti verilmekte. 09:00/23:00 saatleri arasında halka açık hizmet vermesiyle birlikte kahvaltıdan akşam yemeğine, içeceklerden tatlı çeşitlerine kadar aradığınız herşeyi bulmanız mümkün. Buraya geldiğinizde hünkâr kebabı ve hünkar beğendi yemeyi unutmayın. Haftanın her günü Kahvaltı tabağı veya Serpme kahvaltı çeşitlerinden yararlanabilirsiniz. Kahvaltı fiyat Aralığı 25-30 TL kişi başı olarak ücretlendirilmektedir.

Hünkar Köşkü İletişim / Ulaşım bilgileri

 Adres :  Mollarap Mahallesi Köşk Caddesi No:2 Yıldırım/BURSA
 Telefon: (0224) 329 34 98-99

 Nasıl Gidilir? 
 Otomobil:  Araç ile gitmek için en basit ve kolay yolu Yıldırım ilçe merkezine gelip tabelalardan veya Navigasyon’dan yardım alabilirsiniz.
 Otobüs ile:  37, 3C, G4,B42 A, B38, 35G gibi bir çok belediye halk otobüsü ile Hünkar köşküne ulaşmanız mümkündür.

Google Map / Konum Bilgileri

 »  Eğer yolunuz Bursa’ya düşerse daha önceden hazırlamış olduğumuz Bursa’da gezilecek yerler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN | yazmadan önce

Please enter your comment!
Please enter your name here