Hz. Yuşa Tepesi Gezi Rehberi | Nerede, Mucizeleri, Tüm Detaylar

Hakkında Bilgiler

 »  Hz. Yuşa, İsrailoğullarına gönderilen peygamberlerden biridir. Yuşa Peygamber, Yusuf (a.s) neslinden olup, Hz. Musa’nın çağdaşıdır.

 »  Hz. Yuşa’nın Beykoz Yuşa Tepesinde gömülü olduğu şeklinde inanış, Kanuni Sultan Süleyman’ın süt kardeşi Yahya Efendinin (1494-1570)  manevi keşfi ile irtibatlandırılarak yaygınlaşmıştır.

 »  Bazı tesfirlerde Yuşa’nın (a.s) Musa’nın (a.s) vefatından sonra peygamber olarak görevlendirildiği, Hz. Musa’nın yeğeni ve yardımcısı olduğu, Hıristiyanların ve Yahudilerin ona Yeşu dedikleri nakledirilir.

İstanbul - yusa tepes 01

Hz. Yuşa türbesine gittiğimde hiç beklemediğim kadar kalabalık bir ilgiyle karşılaştım. İstanbul’un ünüyle meşhur en çok ziyaret edilen türbesidir diyebiliriz. Hem peygamber kabrinin bulunması, hemde doğal güzelliğe sahip olmasının önemli bir yeri vardır.

İstanbul - yusa tepesi 02

Hz. Yuşa (a.s) Kabri

Eskiden yaşayan insanların boylarının uzun olduğuna dair rivayetler, Yuşa (a.s) kabrini gördükten sonra hak verilecek bir rivayet haline geliyor.

Hz. Yuşa Türbesi Neden 17 Metre ?

Hz. Yuşa Türbesinin içinde 17 metrelik, içinde kimin gömülü olduğu bilinmeyen bir mezar var. Mezarın 17 metre olmasındaki en yaygın görüş Yuşa Peygamberin tam olarak nerede yattığı bilinmemesi, bu nedenle bu kadar uzun bir mezar yapılarak olası bir hatanın önüne geçilmek istenmiş olması. Bunun dışında, çok yüce bir peygamber olduğu için bu kadar uzun yapıldığı ve tepenin diğer adı “Dev Dağı” olduğu için Hz. Yuşa’nın devlikle bir ilişkisi olabileceği yorumları da yapılmakta.

Hz. Yuşa’nın Mucizeleri

Hz. Yuşa’nın birçok mucizesi vardır: Şe- ria ırmağını ayakları ıslanmadan geçmiştir, Eriha surlarını bakışıyla yıkmıştır. Tevrat’ta sur yıkılışı “Önce yedi kez kentin çevresin- de dolaşırlar. Sonra yedi kahin koç boynu- zundan borularını çalarlar. Bunlar çalınır çalınmaz Hz. Yuşa’nın kavmi hep beraber bağırmaya başlar ve surlar çöker, herkes kılıçtan geçirilir.” diye anlatılır.

Hz. Yuşa Türbesi Resimleri

Hz. Yuşa Türbesi Ziyaret Saatleri

Türbeyi gün içerisinde 09:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Hz. Yuşa Türbesi İstanbul ilinde ve Beykoz’da yer almaktadır.
Otobüs ile: bu tepeye gelmek isteyen kişiler 15T, 15TY ve 135G numaralı otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirsiniz.
Özel Araç ile: Kavacık sapağından Beykoz yönüne doğru ilerlemeli ve Tokatköy’e varmalılardır. Geri kalan istikameti tabelalardan bulabilirsiniz.


# Civarda Gezilecek Yerler

Beykoz’da uğrayabileceğiniz diğer gezi noktaları;

Eğer yolunuz İstanbul ve çevresine düşmüşse daha önceden hazırladığımız İstanbul’da gezilecek yerler adlı içeriğimizi inceleyebilir, yazımızı kendinize rehber edinebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

 • güney yıldız
  güney yıldız - 10:30

  İstanbul’u farklı bir açıdan görmek isteyenler mi desem, o çok uzun kabiri merak edip ziyaret etmeye gidenler mi desem. Oranın maneviyatını huzurunu tatmaya gelenler mi desem bilemedim. Mutlaka gelmenizi tavsiye ederim. Acıkırsanız gözlemelerin tadına bakabilirsiniz.

  Yanıtla

 • elif elif
  elif elif - 15:33

  Karadeniz havasini çok net hissedeceginiz sakin temiz bir yerdir. Önünde bir çok yerde oldugu gibi köylü pazari süsü verilmiş dükkanlar var. Tuvaletleri temiz, manzarasi güzeldir.

  Yanıtla

 • Bosver
  Bosver - 21:14

  iyiydi ya

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.