Ihlara Vadisi Rehberi | Nerede, Kamp, Kahvaltı ve Giriş Ücreti

Hakkında Bilgiler

Bir yer düşünün ki hem doğal güzellikleriyle sizi büyüleyecek hem de sahip olduğu köklü tarihiyle sizi kendine hayran bırakacak. Ihlara Vadisi eşsiz manzarası ve yüzyıllar öncesine dayanan tarihiyle harika bir tatil keyfi sunuyor gelen misafirlerine.

Kayaların oyulmasıyla oluşturulmuş sayısı yüzleri aşan kilise, harika fotoğraf kareleri sunan manzarası ve yemyeşil tabiatıyla Ihlara Vadisi ülkemizin en meşhur vadilerinin başında geliyor. İsterseniz lafı daha fazla uzatmayalım ve Ihlara Vadisi hakkında hazırladığımız detaylı yazıya geçelim.

Ihlara Vadisi Hakkında Bilgiler

Ihlara Vadisi oluşumuyla tam anlamıyla bir tabiat harikası. Meşhur Hasandağı’nda meydana gelen püskürmeler sonucu saçılan lavlar zaman içinde Melendiz Çayı’nın aşındırmasıyla Ihlara Vadisi’ni oluşturmuş. 14 kilometreye varan uzun bir vadidir Ihlara. Vadinin yüksekliği kimi yerlerde 150 metreyi bulur.

Bu devasa yüksekliğe sahip kayalara oyulmuş onlarca barınak, kilise ve mezar bulunuyor. Bu anlamda dünya üzerinde mevcut olan diğer kanyonlardan farklılık gösteriyor. Zira insan yaşantısına sahip nadir kanyonlardan.

Özellikle Hristiyanlık merkezi olarak bilinen Ihlara Vadisi’nde sayısız kilise bulunuyor. Bu kiliselerin üzerinde bulunan süslemeler ve kabartmalar da bir hayli ilgi çekici. 6. yüzyıldan 13. yüzyıla varana kadar birçok dönemin izlerine rastlayabiliyorsunuz bu kabartmalarda.

Ihlara Ören Yeri
Ihlara Ören Yeri

Kapadokya Tipi ve Bizans Tipi olarak iki farklı süsleme tekniğini görebiliyorsunuz kiliselerde. Vadi içerisinde bulunan en meşhur kiliselerse Yılanlı Kilise, Direkli, Pürenliseki, Sümbüllü ve Ağaçaltı kiliseleri. Hatta bu kiliselerden bazılarının arasında bulunan tünel bağlantıları yeraltı şehri görüntüsü sunuyor.

Sadece kiliselerle değil oyma mezarlar ve barınma yerleri de göz dolduruyor. Ihlara Vadisi geçmiş yüzyıllarda doğanın getirdiği avantajların insan eliyle birleşmesine imkân sağlamış ve insanlar burayı yerleşim yeri haline çevirmiş. Uzun yıllar boyunca Hristiyanlığa ev sahipliği yapmış Ihlara Vadisi hala pek çok turist tarafından kutsal sayılıyor ve ziyaret ediliyor.

Dik yamaçları, dar boğazları ve oldukça yüksek merdivenleriyle insanı yorsa da sunduğu eşsiz tabiatıyla bu yorgunluğa değiyor Ihlara Vadisi. Duru güzelliğiyle akan ve yer yer menderesler oluşturan Melendiz Çayı’nın kenarında yapacağınız yürüyüş sizi kiliselere çıkartıyor.

Fotoğraf çekmek için özel olarak oluşturulmuş yerlerin yanı sıra doğanın bütün güzelliğini ve ihtişamını gözler önüne seren manzaralar da yakalayabilirsiniz. Ihlara Vadisi doğal güzellikleri ve tarihi kökleriyle sizi kendine bağlayacak güzellikler arasında yer alıyor.

Kamp Olanakları

Ihlara Vadisi Kamp Yerleri
Ihlara Vadisi Kamp Yerleri

Ihlara Vadisi’nde kamp yapma imkânınız mevcut. Direkt olarak vadi içerisinde kamp alanı bulunmuyor ancak vadiye çok yakın bir bölgede özel bir işletmenin kamp alanı bulunuyor. Buraya çadır kurarak kamp yapabilirsiniz. Üstelik internet, tuvalet, yiyecek gibi ihtiyaçlarınızda karşılanıyor. İsterseniz karavanla da konaklayabiliyorsunuz.

 • Giriş ücreti (Kişi Başı): 20 TL
 • Otopark ücreti: 7 TL

Ihlara Vadisi Gezilecek Yerler

Ihlara Vadisi içerisinde görmeniz gereken bazı yerler şu şekilde;

Ağaçaltı KilisesiAğaçaltı Kilisesi: Ihlara Vadisi içerisinde bulunan Ağaçaltı Kilisesi, merdivenlerden indikten 15 metre sağ tarafınızda yer alıyor. Asıl girişi toprak altında kalmış olup 2. kattan girişler yapılmaktadır.

Kilise, giriş kısmının hemen yanında betimlenmiş Aziz Daniel adıyla da anılmaktadır. İçeride yer alan duvara işlenmiş resimlerin çoğu silinmiş olsa da yine de gözle görünebilir şekildedirler. Konum bilgileri


Sümbüllü kiliseSümbüllü Kilise: Ihlara Vadisi içerisinde bulunan Sümbüllü Kilise hakkında çok fazla bilgi bulunmasa da bir manastıra ait olduğu zannediliyor.

XI.-XII. yüzyıllar arasında yapıldığı düşünülen kilisede İncil’den sahneler, dört büyük melekten ikisi olan Mikail ve Cebrail‘in ortasında Meryem ana silüeti, Meryem’in ölümü gibi pek çok görseli görmek mümkün.


Eğritaş KilisesiEğritaş Kilisesi: Bölgenin en eski yapılarından olan biri olarak bilinen Eğritaş Kilisesi‘nin tarihi 10. yüzyıllara kadar uzanmaktadır. Kilisenin Meryem‘e itafen yapıldığı düşünülüyor.

Bazı duvarlarında İsa‘nın iki melek arasında oturuşu, iki melek ve piskopos arasında Meryem‘in oturuşu gibi pek freksler bulunuyor. İki kattan oluşan kilisenin alt kısımda cenaze törenleri yapıldığı biliniyor.


Direkli KiliseKokar Kilisesi: Giriş kısmı çöktüğünden ötürü freskle kaplı kapıdan girişleri sağlanıyor. Pek çok mezar odası bulunuyor. Duvarda ve tavanlardaki resimler orjinalliğini halen korumaktadır. Kokar kilisesinde en çok ilgi gören ve arkaik tesirlerinin örneklerini görebilirsiniz.

Bunların dışında Deesis, Müjde, Ziyaret, Bakireliğin ispatı ve Doğum odaları gibi pek çok sahneler yer alıyor.


Yılanlı KiliseYılanlı Kilise: Bu kilisede de dört meleklerden günah ve sevap terazileri ele almış pek çok çizim görebilirsiniz.

Duvarlar ve tavan kısımlarında İsa’nın Bizans imparatoru gibi giyinmesi ve yanında meleklerin olması en çok ilgi gören yerlerindendir. IX. yüzyıllara kadar uzandığı tahmin edilen kilisende Tavan kabartmalı resimli haç sembolleri yer alıyor.


Ihlara Vadisi Yeme İçme

Ihlara Vadisi'nde ne yenir
Ihlara Vadisi’nde ne yenir

İhlara Vadisi boyunca bölgedeki dere üzerine kurulu barakalı ve çardaklı pek çok şirin işletmelere rastlayabilirsiniz. Gayet hoş görünen tesiste kahvaltı yapabilir veya yemek yiyebilirsiniz.

Fiyatlar seçeceğiniz menüye göre değişiklik gösterse de yeme içme ücret aralığı orta düzeydedir.

Kahvaltı Fiyatları 50 TL (kişi başı)
Izgara Çeşitleri 40 TL – 60 TL arası
Çay 4 TL

Giriş Ücretleri (2021)

Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Kişi Başı 45 TL

Ihlara Vadisi’ne girişler ücrete tabi tutulmaktadır. Yetişkinler için kişi başı giriş ücreti 45 TL‘dir.

Eğer Müzekart sahibiyseniz vadiye ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Ayrıca öğrencilere ve öğretmenler için giriş ücreti yoktur.


Ziyaret Saatleri

Ihlara Vadisi için ziyaret saatleri iki döneme ayrılmış. 1 Nisan ve 1 Ekim arası olan yaz dönemi için ziyaret saatleri 08.00 ile 19.00 arası olarak belirlenmiş.

1 Ekim ve 1 Nisan arası olan kış dönemi içinse ziyaret saatleri 08.00 ile 19.00 arası olarak belirlenmiş. Belirtilen saatler aralığında vadi pazartesi günleri hariç haftanın altı günü açık.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ihlara Vadisi’ne gitmek için şehir merkezinden yola çıkacaksanız günün belli saatlerinde düzenlenen turlardan faydalanabilirsiniz. Bunun dışında özel aracınızla vadi girişine kadar gidebilirsiniz. Ancak vadi içerisine araçla girişe müsaade edilmiyor.

 • Adres: Ihlara / Güzelyurt / Aksaray
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Yol Tarifi / Google Haritalar

 • Latif
  Latif - 09:49

  45 nedir yaw kendi ülkemizde para ile giriyoruz yazık

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!