İzmir Saat Kulesi Hakkında Bilgiler

İzmir’in simgesi haline gelen İzmir Saat Kulesi, Osmanlı padişahı II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıl nedeniyle dönemin İzmir valisi Kıbrıslı Kamil Paşa, Belediye reisi Eşref Paşa ve oğlu Mirlivası Said Paşa‘dan oluşan bir komisyonla yaptırıldı.

İzmir Saat kulesi 25 metre yüksekliğindedir. 4 çeşmesi vardır ve kolonları Kuzey Afrika temasından esinlenerek yapılmıştır. 1974 yılında 5.2 şiddetinde İzmir depremi sırasında hasar almış, kulenin saat kadranları ve üzerindeki son kat yıkılmış, saat 02.04’de durmuştur.

Genç sanatının cumhuriyet ile başladığı hissini vermek için kulenin üzerindeki Osmanlı tuğrası ve Osmanlıya ait işaretler daha sonradan kaldırılmıştır.

İzmir Gezilecek Yerler

Saat kulesinin üst bölümünde üç sıra mukarnasla genişletilmiş ve 75 cm çapında, Alman imparatoru II. Wilhelm‘in hediyesi olan dört saat konulmuştur. 22 dişli çarktan oluşan saat parçaları üzerinde 1901 tarihi görülmektedir.

Topkapı Sarayı Müzesi‘nde İzmir saat kulesinin gümüş bir maketi bulunmaktadır.

İzmir Saat Kulesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Ulaşım için kullanabileceğiniz en pratik yol Metro toplu taşıma aracını kullanmaktır. Konak metro durağında inerek kulenin bulunduğu noktaya bir kaç dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz.
Ayrıca: Konak vapur iskelesi Saat kulesini 1-2 dakikalık yürüme mesafesi uzaklığındadır. İzmir Otogarından 163-250 numaralı otobüslere binerek de Saat Kulesi’ne ulaşabilirsiniz.

Google Map / Konum Bilgileri

 #  Eğer yolunuz İzmir’e düşerse daha önceden hazırladığımız İzmir gezilecek yerler adlı yazımızı inceleyebilir, kendinize İzmir’de gezip görülecek yerler listesi oluşturabilirsiniz.

1 YORUM

BİR YORUM YAZIN | yazmadan önce

Please enter your comment!
Please enter your name here