İzmir Saat Kulesi Nerede | Tarihi ve Hakkında Detaylı Bilgiler

Hakkında Bilgiler

İzmir’in simgesi haline gelen İzmir Saat Kulesi, Osmanlı padişahı II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıl nedeniyle dönemin İzmir valisi Kıbrıslı Kamil Paşa, Belediye reisi Eşref Paşa ve oğlu Mirlivası Said Paşa‘dan oluşan bir komisyonla yaptırıldı.

İzmir Saat kulesi 25 metre yüksekliğindedir. 4 çeşmesi vardır ve kolonları Kuzey Afrika temasından esinlenerek yapılmıştır. 1974 yılında 5.2 şiddetinde İzmir depremi sırasında hasar almış, kulenin saat kadranları ve üzerindeki son kat yıkılmış, saat 02.04’de durmuştur.

Genç sanatının cumhuriyet ile başladığı hissini vermek için kulenin üzerindeki Osmanlı tuğrası ve Osmanlıya ait işaretler daha sonradan kaldırılmıştır.

İzmir Gezilecek Yerler

Saat kulesinin üst bölümünde üç sıra mukarnasla genişletilmiş ve 75 cm çapında, Alman imparatoru II. Wilhelm‘in hediyesi olan dört saat konulmuştur. 22 dişli çarktan oluşan saat parçaları üzerinde 1901 tarihi görülmektedir.

Ne amaçla yaptırıldı ?

İzmir Saat Kulesi yapımı hakkında pek çok söylenti bulunuyor. Ancak en bilindiği o dönemlerde eski saatlerin satış fiyatlarının oldukça yüksek olması.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ulaşım için kullanabileceğiniz en pratik yol Metro toplu taşıma aracını kullanmaktır. Konak metro durağında inerek kulenin bulunduğu noktaya bir kaç dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Ayrıca: Konak vapur iskelesi Saat kulesini 1-2 dakikalık yürüme mesafesi uzaklığındadır. İzmir Otogarından 163-250 numaralı otobüslere binerek de Saat Kulesi’ne ulaşabilirsiniz.

 #  Eğer yolunuz İzmir’e düşerse daha önceden hazırladığımız İzmir gezilecek yerler adlı yazımızı inceleyebilir, kendinize İzmir’de gezip görülecek yerler listesi oluşturabilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.