Kapalı Çarşı
Kapalı Çarşı

Kapalıçarşı Hakkında Bilgi

Kapalıçarşı, İstanbul kentinin merkezinde Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan semtlerininin ortasında yer alan dünyanın en büyük çarşısı ve en eski kapalı çarşılarından biridir. Kapalıçarşı’da yaklaşık 4.000 dükkan bulunmaktadır ve bu dükkanlarda toplam çalışan sayısı yaklaşık 25.000’dir.

Gün içerisindeki en yoğun zamanlarında içinde yarım milyona yakın insan barındırdığı söylenir. Yılda 91 milyon turisti ağırlayan çarşı, dünyanın en fazla ziyaret edilen turistik mekanıdır.

Kapalı Çarşı Kimin Eseri ?

Kapalıçarşı’nın temeli 1461 yılında atılmıştır. Bütün dükkânların genişliği aynı olacak şekilde inşa edilmiştir. Her sokakta ayrı ürünün ustaları loncalar halinde bulunurdu (yorgancılar, terlikçiler vs.) Satıcılar arasında rekâbet kesinlikle yasaktı. Hatta bir usta, tezgâhını dükkânın önüne çıkarıp kalabalığa göstererek ürün işleyemezdi. Ürünlere devletin belirlediğinden yüksek fiyat konulamazdı. Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır.

Kapalı Çarşı

Dünyanın en büyük üstü kapalı pazarı olan Kapalıçarşıda lokum, ahşap işlemeler, aksesuar ve süslemeler, bitki çayları, tarihi ürünler, gümüş ve altın işlemeleri, giyim ürünleri gibi geniş bir ürün yelpazesi bulunabilir.

Çarşıda gezip alışveriş yaptıktan sonra dinlenmek isterseniz Havuzlu Lokanta ya da Şark Kahvesinde bir şeyler yeyip içebilirsiniz. Çarşı içerisinde PTT ve banka şubeleri de mevcuttur.

Kapalı Çarşı

Dünyaca ünlü bu çarşının günlük ziyaretçi sayısı yaklaşık 300.000 ‘dir. Bu çarşıyı özgün kılan bir diğer özellik tüm din ve milletten insanların hoşgörü içerisinde birlikte yaşaması ve çalışmasıdır. Tarihi boyunca yangın ve deprem gibi felaketlerde zarar gören çarşı, bugünkü görünümünü 19. yüzyıl başlarında kazanmıştır.

Kapalıçarşı Ziyaret Bilgileri

Adres: Fındıklı Mah. Petrol Sok. No:4, 34854 İstanbul
Ulaşım: Beyazıt yönüne giden otobüs ve tramvaylardan biriyle buraya ulaşabilirsiniz.
Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi – Cumartesi 09:00 – 19:00 arasında ziyarete açıktır. Resmi tatillerde ve Pazar günleri kapalıdır.

Google Map / Konum Bilgileri

Eğer Bir gün Yolunuz İstanbul ve çevresine düşerse daha önce hazırlamış olduğumuz İstanbulda gezilecek yerler listemizi incelemenizi öneririz.

BİR YORUM YAZIN | yazmadan önce

Please enter your comment!
Please enter your name here