Artvin Karagöl Gezi Rehberi | Nerede, Kamp ve Giriş Ücretleri

Hakkında Bilgiler

 »  Artvin’de gezilecek yerler listemizde de yer alan Karagöl Sahara Milli Parkı Artvin ilimizin en güzel yerlerinden sadece birisidir.

 »  Milli parkın Karagöl ve Sahara olmak üzere iki sahası bulunmaktadır. Karagöl bölümünde ormanlar, çayırlar ve göl bulunurken Sahara bölümünde ise yayla turizmi ön plana çıkmaktadır.

 »  Karagöl ve çevresinde genel olarak paleojen ve neojen arazileri yer alır. Kayaçlar genellikle sedimenter kökenlidir. Karagöl ve çevresi yer yer vadilerle yarılmıştır. Bu yarılmalar yörede heyelan ve kütle hareketlerinin aktif olmasına neden olmaktadır.

Önemli: Artin’de iki adet Karagöl bulunmaktadır. Biri Şafşat’da biri Borçka’da. Bu ikisi genelde karıştırılmaktadır. 

Karagöl Sahara Milli Parkı Konaklama

 #  Şavşat Karagöl Sahara Milli Parkı’nda konaklamak için çok fazla seçenek bulunmamaktadır. Artvin’de veya Şavşat ilçesinde bulunan konaklama bölgelerinde konaklayarak, bölgeye günübirlik gezi düzenleyebilirsiniz.

 #  Karagölü’ün kıyısında yer alan noktada Milli Parklar ve Av Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü’ne bağlı bir tesis bulunmaktadır. Daha çok restoran olarak hizmet veren tesiste, 12 yatak kapasiteli konaklama seçeneği de bulunmaktadır.

Milli Park Giriş Ücretleri ve Ziyaret Saatleri

Karagöl Sahara Milli Parkına araçla giriş ücretlidir. Bu ücretler şöyle;

Motosiklet Otomobil Münibüs
8 TL 11 TL 30 TL

 #  Haftanın her günü açıktır.

Artvin Karagöl

Karagöl Sahara Milli Parkı Trekking

Karagöl Sahara Milli Park içerisinde muhteşem bir doğa ile yürüyüş yapmanız mümkün. Karagöl çevresinde bir çok trekking parkuru bulunmaktadır. Aşağıdaki gördüğünüz kalp şeklinde resim yaklaşık 1000 metre kadar vardır. Duruma göre kısa trekking parkurunu da tercih edebilirsiniz.

Karagöl Sahara Milli Parkı Kamp Alanı

Karagöl Sahara Milli Park içerisinde Kamp yapmak ve doğanın o güzelliğini hissetmek size iyi gelecektir. İçeride kamp yapmak mümkün. Karagöl’de çadır kamp ücreti 25 TL‘dir. Kamp için arada göz yumulmaktadır.

Karagöl Sahara Milli Parkı Resimleri

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Artvin merkezine yaklaşık 85 kilometre uzaklıkta bulunan bölge Şavşat ilçesinin 13 kilometre kuzey doğusunda yer almaktadır.

Öneri: Merkeze yakın olan Hatila Vadisi‘ni de ziyaret edebilirsiniz.

Havayolu ile Karagöl’e seyahat edecek olan kişilerin kullanabileceği en yakın havaalanı, Kars Havaalanı’dır. Kars Havalimanı’nın bölgeye olan uzaklığı 160 kilometredir. Diğer tercihler ise Batum Havaalanı (180 KM), Trabzon Havaalanı (320 KM) ve Erzurum Havaalanı’dır (250 KM).

 »  Eğer yolunuz Artvin ve çevresine düşerse sitemizde bulunan Artvin’de gezilecek yerler listemizi inceleyebilir diğer gezilecek yerlere göz atabilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

 • Ahmet kılıç
  Ahmet kılıç - 15:14

  Doğayla baş başa güzel bir milli park. Özellikle sonbahar mevsiminde sunduğu görsellik görülmeye değer.

  Yanıtla

 • Özgür TÜRK
  Özgür TÜRK - 23:54

  İşletme sahibi hiç iyi biri değildi. Öğrenci oşduğumuz halde 1 lira bile indirim yapmadı çafır kurmak isteyenler için tavsiye etmiyorum çünkü parkın yanında işletmenin arkasında yapılıyormuş sadece sabah duvara bakarak uyanmak istemezsiniz sadece görmeye gidin oradan kamp için yavuz köyü tercih edebilirsiniz. Ayrıca eğer işletme sahibi nepal de kamp attığını söylerse inanmayın.

  Yanıtla

 • Hidayet Sahin
  Hidayet Sahin - 16:44

  Karadenizin en guzel yerlerinden birisi kalinacak tek yer var alternatifi yok sahil yolundan yaklasik 3 saat sonra karagole geldik otel cok kotuydu sahibi biz gittigimizde somineyi yakmis sabaha yetecek kadar odunu kirmis aksam yemegi icin bonfileyi almis somine onunde mermerde pisiriyordu daha sonra otelin anahtarlarini bize birakip gitmisti gece ufolar odayi isitmak icin cok yeterli olmadi biraz usuduk ama yinede inanilmaz bir gece gecirmistik sabah kahvaltiyi yaptiktan sonra anahtari kapi ustune birakip cikmistik.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!