Kastamonu’da Gezilecek Yerler | En Popüler 15 Yer! (Detaylı)

Hakkında Bilgiler

İlçe merkezi haricinde Kastamonu’nun Toplamda 19 adet ilçesi bulunmaktadır.

Abana, Ağlı, Araç, Azdavay, Bozkurt, Cide, Çatalzeytin, Daday, Devrekani, Doğanyurt, Hanönü, İhsangazi, İnebolu, Küre, Pınarbaşı, Seydiler, Şenpazar, Taşköprü, Tosya

2017 seçimlerine göre Kastamonu 372.373 kişilik bir nüfusa sahip olup, geçen yıla orantılı az da olsa artış göstermektedir.

Kastamonu birbirinden güzel yöresel el sanatları, leziz yemekleri, plajları, kayak merkezleri, antik kentleri, milli parkları, sıcakkanlı insanları, yaylaları, camileri ve Yeşilin bin bir tonuna sahip bir şehrimizdir.

Turizm açısından önemli bir faktörümüz olan Kastamonu, Türkiye’ninde her yerinden ziyaretçi kabul etmekte.

Eğer bir gün yolunuz buraya düşecek olursa, Kastamonu’da gezilecek yerleri aşağıdaki gibi sıraladık.

Kastamonu Gezilecek Yerler Listesi

Gideros Koyu

Gideros Koyu: Gezinize ilk başladığınız sırada sizi ilk karşılayan Gideros Kalesi olacak. İlk merhabayı aldığınız sırasında yavaş yavaş yaklaştığınız koy görünecek.

Keşfedilmeyi bekleyen güzellikleri düşünmek sizi daha o ilk dakikalarda heyecanlandıracak. Şiirsel bir doğa, yavaş yavaş akan deniz ve denizle hiç bağlarını koparmayan masmavi gökyüzü

Ilıca Şelalesi

Ilıca Şelalesi: Türkiye’nin en çekici doğal alanlarını içinde barındıran Kastamonu Ilıca Şelalesi ile ziyaretçi sayısı artmaktadır. Kastamonu tatilinizde Ilıca Şelalesi yakınında bulunan oteller sizlere kapılarına sonuna kadar açarken hem keyifli zamanlar yaşamanızı hem de doğal güzelliklere şahit olmanızı sağlayacak.

Valla Kanyonu

Valla Kanyonu: Kastamonu’nun en güzel manzaralarından biri olan Valla Kanyonu, görebileceğiniz en muhteşem yerlerden biridir. Kendinizi doğanın kollarına bırakıp, yaşayabileceğiniz en unutulmaz anlara adım atıp Valla Kanyonu yakınında bulunan otellerin veya pansiyonların birinde kalabilirsiniz.

Pınarbaşı ilçesindeki bu huzurlu ortam her misafiri gibi sizi de sarıp sarmalayacak. Yeşillikler, akan şelale, tertemiz bir hava… Ruhunuzu ve bedeninizi tüm stresten arındıracağınız vakitleri yaşamak için çok beklemeyin.

Kastamonu Kalesi

Kastamonu Kalesi: Kastamonu’nun en önemli tarihi miraslarından birisi olan kale, Kommenler Hanedanı zamanında 12. yüzyıl içerisinde Türklerin bölgeye yaptıkları akınlar neticesinde yapılmıştır.

Kalenin alt yapısı Orta Çağ Son Dönem Bizans mimari özelliğini taşırken; günümüze kadar ulaşan kısmı beylikler döneminde esaslı tamirattan geçirilmiştir. En son ise 2005 yılı içerisinde Kastamonu Belediye Başkanlığı tarafından restorasyon ve onarımı yapılmıştır.

İstiklal Yolu

İstiklal Yolu: Bahar aylarında meyve ağaçları ve çiçek bahçeleriyle bezenen İstiklal Yolu, belki de şimdiye kadar görüp görebileceğiniz en güzel manzaralara ev sahipliği yapıyor. Tarihi dokuyu iliklerinize kadar hissedeceğiniz bu yürüyüş parkurunun Kurtuluş Savaşı açısından da bir hayli önem taşıdığını söyleyebiliriz.

Öyle ki, takalarla İnebolu’ya ulaştırılan cephaneler, bu yol üzerinden Anadolu’nun her yanına dağıtılıyormuş. 1800’lü yıllarda mahkumların kazma kürekle çalışarak oluşturdukları İstiklal Yolu, İnebolu’dan başlıyor, Kastamonu’dan Çankırı’ya dek uzanıyor ve Ankara’da son buluyordu.

Kastamonu Arkeoloji Müzesi

Kastamonu Arkeoloji Müzesi: Hitit, Frig, Hellen, Bizans ve Roma gibi birçok medeniyetin izlerini bünyesinde barındıran Kastamonu Arkeoloji Müzesi, merkeze bağlı olan Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

Kastamonu ve Çankırı çevresinde yapılan arkeolojik eserlerin bulunduğu müzede Atatürk’ün Kastamonu gezisinde kullandığı eşyalar da sergilenene eserler arasındadır. Pişmiş topraklar, lahitler, figürinler, mezar taşları, heykeller ve cam eserler müzenin koleksiyonunu oluşturan parçaların birkaçıdır.

Merkezde bulunmasından dolayı kolay bir ulaşım yolu sunan Kastamonu Arkeoloji Müzesi, şehirde gezebileceğiniz ilk yerlerden biri olabilir.

Yapmadan Dönme

 • CideKytoros (Gideros) Antik Kenti
 • Cide Gideros Koyu
 • Çatak Kanyonu Seyir Terası
 • Ev kaya mezarları
 • Gastronomi yolunda yürüyüş yap
 • Horma kanyonu
 • Ilgarini mağarası
 • Ilıca Şelalesinde gezin
 • İksir Doğa ve Mantar Şenliği’ne Katıl
 • Karacehennem Boğazı Ersizlerdere Kanyonu
 • Küre dağları
 • Pınarbaşı Azdavay yaylası
 • Suğla Yaylası
 • Şehriban Kanyonu
 • Valla Kanyonunda Kamp yap

 • Auray
  Auray - 00:21

  Peki bu gezilecek yerler bir birine yakın mı ulaşım sıkıntısı oluyor mu

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.