Kaunos Antik Kenti Rehberi | Tarihi, Nerede ve Giriş Ücretleri

Hakkında Bilgiler

Muğla’da gezilecek yerler listemizde de yer verdiğimiz Kaunos Antik Kenti, Muğla ili Köyceğiz sınırları içerisinde Dalyan Mahallesi’nde bulunmaktadır. Köyceğiz Gölü’nü Akdenize bağlayan Dalyan Çayı’nın kıyısında kurulan yerleşim, Dalyan Deltası’nın oluşması nedeniyle günümüzde deniz kıyısından uzaklaşmıştır.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan antik şehir, Roma Döneminden kalıntılar görebileceğiniz, Dalyan manzarasını izleyebileceğiniz tarihi bir yerleşim alanıdır. Geçmiş dönemlere ait izlerle karşılaşacağınız bölgede çevredeki kalıntılar göze çarpmaktadır.

Kaunos Antik Kenti

Karya şehri olarak kurulan Kaunos Antik Kenti’nde kaya mezarları, hamam, agora ve 5.000 kişi kapasitesi bulunan antik bir tiyatro ve tapınak bulunmaktadır. Engebeli arazi üzerine kurulmuş olan kentte görebileceğiniz başlıca yapılar:

 • Akropol (kale ve surların bulunduğu bölüm)
 • Şehir surları
 • Antik tiyatro
 • Kilise
 • Kent içi yolları
 • Hamam, depo, çeşme, agora
 • Tapınaklar ve kutsala alan
 • Liman ve mezarlık alanıdır.

Antik Kent Tarihi

Kaunos Antik Kenti, Kaya Mezarları
Kaunos Antik Kenti, Kaya Mezarları

Antik kent tarihinin M.Ö 10. yüzyıla kadar uzandığına dair bilgiler mevcuttur. Bölgede tuz üretimi ve ticareti yapılan liman şehri, antik dönemde önemli ekonomik güce sahipti. Persler Anadoluyu ele geçirdikten sonra kent Mausolos’un yönetimine girmiştir.

M.Ö. 334’te İskender’in daha sonra ise sırasıyla Prenses Ada’nın, Antigonos’un sonra Ptolemaios’un yönetiminde kalmıştır. Kaunos’ta bulunan limanın önemini yitirmesiyle kentin ekonomik gelirlerinde azalmalar olmuş ve önem kaybı yaşamıştır.

Kaunos Antik Kaya Mezarları

Kaunos Antik Kenti
Kaunos Antik Kenti

Kaunos Antik Kenti’nin en belirgin özelliklerinden birisi kendine özgün yapısıyla kaya mezarlarıdır. Yapımı M.Ö. 4. yüzyıla dayanan mezarı alanı, Romalılar döneminde de kullanılmıştır. Heykeltraşçılığın nadide örneklerinden olan antik kaya mezarları, 2 bin 400 yıla ait bir geçmişe sahiptir.

Kaya mezarlarının mimarisi incelendiğinde Urartu, Frig ve Likya bölgelerindeki yapılardan farklı olduğu görülmektedir. Kaunos’a özgü tapınak cephesine sahip olan kaya mezarları Hellen Tapınağı cephe mimarisini yansıtmaktadır.

3 Bin Yıllık Liman Kenti Kaunos

Kaunos Antik Kenti
Kaunos Antik Kenti

Arkaik Çağ’dan itibaren antik kentin iki adet limanı bulunmaktadır. Güney Liman olarak adlandırılan liman, Küçük Kale’nin güneydoğusunda bulunmaktadır.

Liman, Kaunos Antik Kenti’nin kurulduğu dönemlerden itibaren kullanılmaya başlanmış, Hellenistik Dönem’in sonlarına doğru kullanımı bırakılmıştır. Diğer ise İç Liman olarak adlandırılan kentin kuzeybatısında yer alan limandır.

Bu liman günümüzde Sülüklü Göl olarak adlandırılan kısımdır. Belli bir zamandan sonra denizin alüvyonlar sebebiyle kara bir hal alması, limanın kapanma tehlikesini oluşturmuştur. Ticaret gemilerinin geçişi için ise Calbis adı ile günümüzdeki Dalyan Çayı sayesinde denizle bağlantı hep sürmüştür.

Mimari Özellikler

Kaunos Antik Kenti, Kaunos Kalesi
Kaunos Antik Kenti, Kaunos Kalesi

Batı Anadolu’da bulunan antik kent Kaunos, oldukça geniş bir alan içerisinde  kurulmuştur. Kentin yapılaşması incelendiğinde cadde ve sokaklarının rüzgar yönüne göre kurulduğu görülmektedir.

Etkileyici kaya mezarlarına sahip olan kentte yapıların işçiliğinde kesme taş kullanıldığını görebilirsiniz. Kaunos’ta gerçekleştirilen kazılarda çok sayıda heykel, süs eşyaları, vazolar ve çanak çömleğe ulaşılmıştır.

Giriş Ücretleri (2021)

Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Tam bilet 14 TL

Kaunos Antik Kentine 2020 yılı giriş ücreti 14 TL olarak belirlenmiştir. Müzekart sahibi iseniz Kaunos Antik Kentine ücretsiz giriş yapabilirsiniz.


Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Kaunos Antik Kenti için ziyaret saatleri yaz ve kış sezonu olarak değişkenlik göstermektedir. Yaz aylarında 08:30 saatlerinde ziyaretçilere kapıları açılıp akşam 19:30 gibi kapanıyor.

Kış aylarında ise açılış yine aynı olup akşam 17:30 suları gibi kapanıyor. Haftanın her günü ziyarete açık olan Kaunos Ören Yeri, Dini bayramlarda öğleden sonra 13:00 saat gibi ziyarete açılıyor.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinin Dalyan beldesi sınırları içerisinde yer alır. Kaunos Antik Kenti’ne ulaşmak istiyorsanız bu 3 yol‘dan birini tercih edebilirsiniz.

Kral mezarlarının bulunduğu hizada Dalyan Kanalı’nda karşıya yolcu taşıyan sandallar beklemektedir. Karşıya geçtiğiniz bölgede kral mezarlarını yakından inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Kaya mezarlarına ulaştıktan sonra 10 dakikalık bir yürüyüş ile kentin üst girişine ulaşabilirsiniz.

Diğer seçenek olarak tekne ile arkeologlar evinin bulunduğu yere ulaşabilirsiniz. Buradan 5 dakika yürüdüğünüzde üst girişe ulaşmış olursunuz.

Bir diğer alternatif yol ise Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi’nin Kaunos’un alt giriş iskelesine gidebilirsiniz. Ulaştığınız noktalarda gezilebilecek yerleri göreceğiniz panoları inceleyebilir, gezinize oradan başlayabilirsiniz.

 • Adres: Dalyan, Köyceğiz / Muğla
 • Konum bilgileri için tıklayın.

 #  Eğer yolunuz bu tarafa düşerse Köyceğiz’de gezilecek yerler listemizi inceleyip civarda başka nereleri görebileceğiniz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

 • Kanal Dalyan
  Kanal Dalyan - 11:56

  Dalyan Ortaca ilçesine bağlı bir mahalledir. Kaunos Antik Kenti Dalyan dadır. Kaunos a ulaşmanın en kolay yolu Dalyan Kanalından karşıya geçmektir. Arabanızla feribota binerek kentin önüne kadar gidebilirsiniz.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!