Fethiye Kayaköy Rehberi | Tarihi, Sanat Kampı, Giriş Ücretleri

Hakkında Bilgiler

Fethiye’de gezilecek yerler listemizde de yer alan Kayaköy, geçmişi M.Ö. 3000’lere kadar dayandığı rivayet edilen ve Muğla’da bulunan önemli bir yapılaşmadır. Fethiye ile Ölüdeniz arasında terk edilmiş bir Rum köyü olma özelliği taşımaktadır. Kent, mimari yapısı, dar sokakları, kiliseleri ve doğasıyla etkileyici bir atmosfere sahiptir.

Kayaköy’ün eski adı Levissi olarak bilinmektedir. Antik dönemdeki adı ise Karmylasso’dur. Kayaköy’de bulunan ilk izler, Likya uygarlığını işaret etmektedir. Günümüzde Kayaköy’ün eski sokakları büyük ölçüde terk edilmiş bir hava vermektedir. Turizm açısından Kayaköy ise 1990’lı yıllardan sonra gelişim göstermiştir.

Kayaköy’ün Tarihi

Kayaköy, Fethiye
Kayaköy, Fethiye

Fethiye ilçesinde bulunan Kayaköy, Anadolu-Rum kültürüne ait özellikler barındırmaktadır. Eski bir Rum yerleşimi olan bölgenin köklü geçmişinde farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığı görülmektedir.Kayaköy’ün tam kuruluş tarihiyle ilgili net bilgiler bulunmamakla birlikte çeşitli araştırmacılara göre M.Ö 3000 yıl öncesine kadar gittiği sanılmaktadır.

Kimi araştırmacılar ise Kayaköy çevresinde bulunan lahit ve kaya mezarlarından M.Ö. 4000’lere kadar uzandığını belirtir. Kayaköy çevresinde bulunan mezarlar üzerinde Likya dönemine ait yazılar antik çağdan günümüze uzanan en eski kalıntı olma özelliği taşır.

Kayaköy ve çevresi sırasıyla Likyalılar, Büyük İskender, Romalılar, Rumlar’a ev sahipliği yapmıştır. Bölge, 1284 yılında ise Menteşe oğullarına geçmiş, 1424 yılında ise Osmanlı’nın toprakları arasına girmiştir.

Kayaköy’de Mimari Yapı

Kayaköy Mahallesi, Muğla
Kayaköy Mahallesi, Muğla

Kayaköy’de her biri elli metrekare büyüklüğünde ikişer katlı yaklaşık 350-400 konut bulunmaktadır. Evler yaklaşık 50 metrekare büyüklüğünde inşa edilmiş olup alt katları genellikle kiler olarak kullanılmaktadır.

Evlerin arasında ise şapeller, iki kilise, okul binası ve gümrük binasını ziyaret etmek mümkündür. Kentte yamaca dayalı olarak yapı grupları, Osmanlı İmparatorluğu zamanında Rumlar tarafından inşa edilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarında ise bölgede yaşayan Rumların Batı Trakya’da yaşaya Türklerle yaptığı mübadele sonucu kent büyük ölçüde boşalmıştır. Kayaköy’de bulunan yapıların ahşap olan kısımları ise bakımsızlıktan ve doğal etkenlerden ötürü tahrip olmuştur.

Kayaköy sokaklarının son derece dar olduğu görülür, bunun sebebi ise yerleşmenin eğimli olmasıdır. Sokaklar genellikle taş döşemelidir. Yapı ve sokaklar, yapılacak yenileme çalışmalarıyla canlanabilecek potansiyele sahiptir.

Kayaköy Sanat Kampı

Kayaköy’de uluslararası katılımcılara da açık olan Sanat Kampı bulunmaktadır. Sanat kampına katılacak olursanız hazırlanan programlar içerisinde atölyeler, geziler ve yürüyüşler, çeşitli aktiviteler yapma imkânınız olur.

Kamp alanında atölye çalışma alanları, yüzme havuzları, taş odalar, köy evi kütüphanesi ve hamaklar gibi zamanınızı keyifle geçireceğiniz alanlar ayrılmıştır. Getirmeniz gerekenler ve hangi atölyelerin bulunduğuna dair daha ayrıntılı bilgilere Kayaköy Sanat Kampı’nın internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

2019 yılı Fiyat ve Rezervasyon

 • Kendi çadırında konaklama: 1025 TL (Öğrenci 985 TL)
 • Kampın çadırında konaklama: 1235 TL (Öğrenci 1135 TL)
 • Kampın çardaklarında konaklama: 1385 TL (Öğrenci 1235 TL)
 • Ahşap karavan konaklama: 1485 TL (Öğrenci 1335 TL)
 • Minik oda konaklama: 1535 TL (Öğrenci 1435 TL)
 • Standart oda konaklama: 1735 TL (Öğrenci 1535 TL)

Konaklama

Kamp alanı içerisinde taş pansiyonda bulunan odalar ve bungalovlarda ya da ahşap çardaklar ve çadırda konaklayabilirsiniz. Eğer çadırda kalmayı tercih ediyorsanız kamp arazisi içinde kurabileceğiniz çadır için malzemelerinizi kendiniz temin etmelisiniz.

Çadırda veya pansiyonda kalmayacaksınız uyku tulumuyla geceyi geçirmek isteyenler için de uygun alanlar bulunmaktadır. Kamp yapmaya gelebileceğiniz gibi kamp dönemleri dışında da burada konaklama imkânına sahipsiniz.

Kamp alanı haricinde Kayaköy ve çevresinde turizme yönelik olarak düzenlenen restoranlar, apart oteller ve pansiyonlar bulunmakta; Kayaköy’ün atmosferi turistler açısından ilgi odağı olmaktadır. Yaz mevsiminde ise Kayaköy’de fotoğraf ve sanat atölyeleri de kurulmaktadır.

Giriş Ücretleri (2023)

Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Tam bilet 7 TL

Kayaköy için girişler ücretlidir. Yetişkinler için giriş ücreti 7 TL olarak belirlenmiştir. Müzekart sahibi iseniz Kayaköy’e ücretsiz giriş sağlayabilirsiniz.


Ziyaret Saatleri

Ziyaret saatleri her antik kent ve müze gibi buranın da yaz ve kış sezonunda değişkenlik göstermektedir. Yaz döneminde sabah 08:30 sularında ziyaretçilerine kapıları açan Kayaköy, akşam 19:30 gibi ziyaretçi alımını kapatıyor.

Kış aylarında ziyaretçi alımı akşam 17:30‘a kadar düşüyor. Kayaköy’ü haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Bu hayalet köy Fethiye’nin ilçesine bağlı bir Kayaköy mahallesidir. Ulaşım için Fethiye merkezden köye her saat başı kalkan toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.

Özel aracınızla gidecekseniz Fethiye – Hisarönü yönüne doğru Karymlassos tabelalarını takip ederseniz yaklaşık 5 kilometre sonunda Kayaköye ulaşmış olursunuz. Bu arada Karymlassos Kayaköy’ün eski ismidir. Tabelalarda hala o yazar.

 • Adres: Kayaköy Mahallesi, Fethiye / Muğla
 • Konum bilgileri için tıklayın.

 #  Eğer yolunuz Muğla’ya düşmüşse Muğla hakkında aklınıza takılabilecek tüm soru ve cevapları Muğla Gezi rehberi adlı kategorimizde bulabilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

 • özgür
  özgür - 13:58

  Muze.gov.tr de giriş ücreti 12.5 TL açılış 10:00 – kapanış 16:00 yazıyor ve cumartesi pazar tamamen kapalı olduğu da belirtilmiş 🙂 şansımıza ne çıkarsa mı yapacağız bir de anlayamadığım şey kazancımızın yarısını vergi harç vs… olarak verelim bir de üstüne tarihimizi vatandaşı olduğumuz ülkemizin güzelliklerini taşını toprağını görmek ellemek için de ayrıca bir daha para ödeyelim sadece burası için geçerli değil nereye giderseniz gidin birileri tesisini tezgahını kurmuş bu birilerine de yine yetkili birileri izin vermiş.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.