Kırıklareli’de Gezilecek Yerler | En Güzel 15 Yer! (Detaylı)

Hakkında Bilgiler

İl merkezi haricinde toplamda Kırklareli’nin  7 adet ilçesi bulunmaktadır.

Babaeski, Demirköy, Kofçaz, Lüleburgaz, Pehlivanköy, Pınarhisar, Vize

2017 yılı istatistiklerine göre 356.050 Kişilik bir nüfusa sahip olup Türkiye’nin Marmara bölgesinde yer almaktadır.

Üzerinde yüzlerce yıl öncesine dayanan tarihi eserler ve doğa güzelliğini taşıyan Kırklareli, Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış diyebiliriz. Başlıca güzelliklerinden bahsetmeden önce Kırklareli’nin Türkiye üzerinde Turizm açısından da bir çok etkisi bulunmaktadır. Eğer bir gün yolunuz Kırklareli’ne düşerse ve gezip görmek istediğiniz yerler hakkında bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdaki adımları seyredebilirsiniz.

Kırklareli’nde gezip görülecek yerleri şu şekilde sıraladık.

Beğendik Köyü

Beğendik Köyü: Beğendik köyüne gitmeyi planlarsanız eğer sizi muhteşem bir deniz ve kumsal beklemektedir. Sakın ve kalabalıktan uzak bir yer olan bu sahil fazla kişi tarafından bilinmediği için sakin bir deniz keyfi sürebilirsiniz.

Kıyıköy – Plajı

Kıyıköy: İstanbula yakın olup ve bir çok kişinin varlığından bile haberdar olmayan bu yer tam bir cennetten bir köşe gibi. Doğasına bir göz geçirirseniz gerçekten hayran kalmamak elde bile değil. Bizans döneminden kalma kalıntılara bile rastlayabilirsiniz.

Balkaya Köyü

Balkaya Köyü: Kırklarelinin doğa güzelliğinden bir kare daha.  doğanın güzelliklerine ortak olmak isterseniz tatil planınıza Balkaya köyünün belirli yerlerinde buradaki arkadaşlar gibi sizde kamp kurabilirsiniz.

İğneada Longozu

İğneada Longozu: Bu doğa harikasında mini ırmakların tadını çıkartabilirsiniz. muhteşem tabiat güzelliğine şahit olabilir, Türkiye’de sık rastlanmayan bir duruma sizlerde tanık olabilirsiniz.

Cehennem Şelaleleri

Kırklareli - cehennem selaleleri

Cehennem Şelaleleri: Kırklareli’nin Vize ilçe sınırında bulunan Cehennem Şelaleleri, gezilip görülmeye değer harika bir doğal güzellik alanıdır. Şelalae yoluna girer girmez su sesini duyup huzur buluyorsunuz.

Burada doğal güzellik olarak birçok yer bulunmaktadır. Doğa ile iç içe bir konumda yer alan bu şelaleye yıl boyunca çok sayıda kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Dupnisa Mağarası

Dupnisa Mağarası: Bir rivayete göre 180 milyon yıl önce kurulan bu mağara, Kırklareli’nin en gözde yeri olup turizm açısından en çok ilgiyi çeken yer diyebiliriz. Mağaranın içerisini gezdikçe yeni işaretler keşfedip sizde daha fazla merak uyandırarak etkilenmenizi sağlayacak ve gezinizi keyifli hale getireceksiniz.

Kıyıköy Deniz Feneri

Kırklareli - kiyikoy deniz feneri

Kıyıköy Deniz Feneri: İstanbul’a yakınlığı, Trakya’nın her köşesinden ulaşım kolaylığı ile günden güne popülaritesini artıran, doğal ve tarihi zenginlikleri ile göz dolduran Kıyıköy, Trakya’daki en çok ziyaretçi ağırlayan sahil beldelerinin başında yer almaktadır.

Vize Kalesi

Vize Kalesi: Vize ilçesinde bulunan ve ismiyle aynı adı taşıyan vize kalesi, şehrin en tepe kısmındadır. İlçenin en çok gezilen ve ilgi gören yerleri arasındadır.

Aya Nikola Manastırı

Kırklareli - aya nikola manastiri

Aya Nikola Manastırı: Kıyıköy Aya Nikola Manastırı: Kıyıköy Kasabası, Papuçdere yolu üzerinde güney yamaçta, kasabaya 700 metre mesafededir. Bizans Dönemi (6- 9. yy.) kaya manastırlarının en iyi örneklerindendir. Zemin katta kilise, daha aşağıda ayazma, üstte keşişlere mahsus bölümler bulunmaktadır.

Kayalara oyularak meydana getirilmiş kademe halinde hücreler vardır. Kuzey tarafta merdivenle ayazmaya inilmektedir. Kilisenin doğusunda ikinci bir giriş daha bulunmaktadır. 19. yüzyılda Rumlar tarafından kaya galerilerinin önü ahşap bir girişle tamamlanmış, ancak bu bölüm daha sonra ortadan kaldırılmıştır.

 • hakkı
  hakkı - 13:41

  doğa güzelliği haricinde pekde ilginç yerler bulamadım 😉

  Yanıtla

  • büşra
   büşra - 18:37

   en azından istanbullardan daha temiz yaşanacak bir yer

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.