Kız Kalesi Gezi Rehberi | Ziyaret Saatleri ve Ulaşım Bilgileri

Hakkında Bilgiler

Doğu Karadeniz’in büyüleyici atmosferi içerisinde yer alan Kız Kalesi, tarih boyunca farklı medeniyetlerin etkisi altında kalmış ve hakkında çeşitli iddialar ortaya atılmış bir yapıdır. İşte bu iddiaların ardındaki hikayeleri keşfedelim:

1985 yılında ün kazanan A. Bryer ve D. Winfield, yazdıkları makalede Kız Kalesi’nin Trabzon İmparatorluğu döneminde 13. ya da 14. yüzyılda inşa edildiğini öne sürmüşlerdir. Bu iddia, kalenin geçmişi hakkında önemli bir referans kaynağı olarak kabul edilirken, kesin kanıtlarla desteklenmemektedir.

1817-1819 tarihleri arasında Karadeniz kıyılarını anlatan seyyah P. Minas Bijişkyan ise Kız Kalesi’nin Cenovalılar tarafından asil bir kız için yapıldığını belirtmiştir. Bu romantik hikaye, kaleye mistik bir hava katmaktadır.

Pazarlı tarihçi ve araştırmacı Muzaffer Arıcı ise, kalenin Cenovalı bir prensin kızı için yazlık olarak inşa ettirildiğini savunmaktadır. Bu iddia, kaleye duygusal bir bağ kurmayı sağlar ve ziyaretçileri geçmişe götürerek hayal güçlerini harekete geçirir.

Rize - kiz kalesi

Anadolu’nun antik dönemleri ile ilgili araştırmalar yapan Bilge Umar, Kız Kalesi’nin 8. yüzyılda yapıldığını iddia etmektedir. Bu iddia, kaleyi daha da eski bir tarihe taşıyarak ziyaretçileri büyülü bir zaman yolculuğuna çıkarır.

1843 ve 1844 yıllarında bölgede inceleme yapan Alman gezgin Karl Koch, günlüklerinde Kız Kalesi’nin Türkler tarafından yapıldığını ve tüm saldırılara rağmen bir türlü ele geçirilemediği için “Kız Kulesi” isminin verildiğini belirtmiştir. Bu hikaye, kaleye kahramanlık ve direniş unsurları ekleyerek ziyaretçilere ilham verir.

Bu farklı iddialar ve hikayeler, Kız Kalesi’nin zengin ve gizemli geçmişine dair merak uyandırıcı bir atmosfer yaratır. Ziyaretçiler, kaleyi gezerken bu farklı perspektiflerin etkisini hissedebilir ve kendi hayal güçlerini kullanarak geçmişe bir yolculuğa çıkabilirler. Kız Kalesi’nin etkileyici manzarası ve büyüleyici atmosferi, doğa ve tarih sever gezginler için unutulmaz bir deneyim sunar.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Rize’nin mistik ve doğal güzelliklerinden biri olan Kız Kalesi, Soğuksu Mahallesi’nde Pazar ilçesine bağlı bir noktada bulunur. Bu tarihi kale, Rize kent merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta konumlanmıştır ve Pazar ilçe merkezine ise sadece 2-3 kilometre mesafededir.

Kız Kalesi’ne ulaşmak için farklı seçenekler bulunmaktadır. Eğer kişisel aracınız varsa, Artvin istikametinden Rize’ye doğru ilerlerken Pazar ilçesinin çıkışında bulunan tabelaları takip ederek kolaylıkla kaleye ulaşabilirsiniz. Yol boyunca eşsiz Karadeniz manzarası eşliğinde yolculuk yapabilir ve doğanın büyüleyici atmosferini hissedebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.