Knidos Antik Kenti Rehberi | Tarihi, Nerede ve Giriş Ücretleri

Hakkında Bilgiler

Muğla’da gezilecek yerler listemizde de yer alan Knidos Antik Kenti, Muğla‘nın Datça ilçesine bağlı bulunan ve tarihte önemli yerleşim alanlarından birisidir. Kentin Dorlar döneminde kurulduğuna dair bilgiler mevcuttur. Knidos Antik Kenti sınırları içerisinde, 8 bin kişilik antik tiyatro, güneş saati gibi yapılar bulunur.

Knidos’ta görülmeye değer birçok tarihi kalıntı bulunmaktadır. Bölgede hizmet vermekte olan tekne turlarının düzenlediği gezilerde antik kent de önemli uğrak noktalarından birisidir.

Antik Kent Tarihi

Knidos Antik Kenti
Knidos Antik Kenti

Kent tarihi M.Ö. 13. yüzyıla dayanmakta ve M.Ö. 4. yüzyıldan itibaren sanat, kültür, sağlık ve dini bir merkez olmuştur. Tarihte önemli bir tıp merkezi olarak kullanılan ve çeşitli tedavi yöntemleri  gerçekleştirilen yapıyı birçok bilim insanı ziyaret etmiştir. Örneğin Knidoslu öğreti olarak bilinen bir tedavi yöntemini Euryphon ve öğrencileri tarafından geliştirilmiştir.

Kent Mimarisi

Knidos Antik Kenti
Knidos Antik Kenti

Knidos Antik Kenti’nde yuvarlak ve köşeli kuleleri ile güçlendirilmiş bir sur duvarı bulunmaktadır. Duvarların M.Ö. 4. yy’da inşa edildiği düşünülmektedir. Sur duvarlarının en sağlam kısımlarına Akropolis içerisinde rastlanmaktadır.

Kentin surları dışında ise doğuda bulunan ve yaklaşık 7 km. uzunluğa sahip Nekropol yani mezarlık alanı, geniş alanda yapılaşma göstermiştir. Anakarada bulunan aks üzerinde doğu/batı yönünde uzanan cadde etrafında kamu yapıları ve antik tiyatrolar bulunur. Bu yapıların haricinde;

 • Demeter Kutsal Alanı
 • Küçük bir odeon
 • Aphrodite Tapınağı
 • Korinth Tapınağı
 • Roma Mezarı,
 • Agora,
 • Anıtsal Yapı,
 • Hellenistik Stoa,
 • Dionysos Tapınağı
 • Bizans Kilisesi,
 • Roma Dönemi Bouleuterionu
 • Propylon ve basamaklı cadde gibi yapılar yer almaktadır.

Kent, M.Ö. 4. yy’ın ikinci yarısında Arkaik ve Klasik yerleşim yapısı üzerine Hippodamos’un ızgara plan sistemi ile yeniden düzenlenmiştir. Bu şekilde bir planlama yapılması kentin liman merkezli olarak gelişmesini sağlamıştır.

Plana göre kent, doğu-batı doğrultusunda dört geniş cadde ve kuzey-güneyde ise dik cadde ile karşılaşmaktadır. Kentte cadde ve sokakların dik olarak birbiriyle kesişmesi sıklıkla görülmektedir.

Antik Kent Kalıntıları ve Limanlar

Knidos Antik Kenti
Knidos Antik Kenti

Antik dönemde sanat, kültür ve bir ticaret kenti olan Knidos, 19.yy’dan günümüze gelene kadar çeşitli kazı çalışmaları ve araştırmalara konu olmuştur. Kentin tanınmasında önemli bir etkiye sahip olan yapılar ise limanlardır. Kentin avantajlı konumundan faydalanarak anakara ile adanın bir araya getirilmesi ile kent iki adet limana sahip olmuştur.

Doğuda bulunan Ticaret Limanı, batıdaki ise Askeri Liman olarak adlandırılmıştır. Knidos Limanları M.Ö. 4. yy.’dan M.S. 6-7. yüzyıllara kadar kullanımını sürdürmüş; fakat bu dönemden limanların da ticari önemini kaybetmesiyle eski değerini kaybetmiştir.

Giriş Ücretleri (2021)

Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Tam bilet 14 TL

Knidos Antik Kenti’ne 2020 yılı giriş ücreti yetişkinler için 14 TL‘dir.


Ziyaret Saatleri

Haftanın yedi günü ziyarete açık olan Knidos Antik Kenti’ni, gün içerisinde 08:30 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Ancak kış sezonunda kapanış saatleri 17:30‘a kadar düşebiliyor.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Knidos, Datça’ya bağlı Yazı Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Datça’ya 33 km uzaklıkta bulunmaktadır. Anadolu’nun güneybatı ucundaki anakaranın önünde bulunan Kap Krio  olarak bilinen ada üzerinde kurulmuştur.

Günümüzdeki 70 km. uzunluğa sahip Datça Yarımadası’nın en uç kısmında konumlanmıştır. Ege ve Akdeniz’in birleştiği yerde Tekir Burnu üzerinde kurulan tarihi yerleşim, Batı Anadolu’da bulunan önemli bir kıyı kentidir. Kentin doğusunda ve batısında olmak üzere iki adet liman bulunmaktadır. Ticari sebeplerden ötürü kent, M.Ö. 4. yüzyılda yarımadanın uç noktasına yani günümüzdeki yerine taşınmıştır.


Kara yolu ile Datça’ya 35 km.’lik bir yol ile bağlanmaktadır. Deniz yolu ile Knidos Antik Kenti’ne ulaşmak mümkün olup özellikle turizm sezonu boyunca gezi tekneleri ve yatlar sayesinde kolaylıkla kente ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kent, antik dönemlerde de olduğu gibi günümüzde de deniz yolculuğunun uğrak noktası olmaya devam etmektedir. Bu şekilde deniz manzarasının keyfini çıkarabilir ve karşınızdaki tarihi yerleşim kalıntılarını inceleme fırsatı elde etmiş olursunuz.

 • Adres: Yazı, Marmaris – Datça / Muğla
 • Konum bilgileri için tıklayın.

# Eğer yolunuz Marmaris’e düşerse, daha önceden hazırlamış olduğumuz Marmaris gezilecek yerler listemizi inceleyebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!