Konya’da Gezilecek Yerler | En İyi 20 Gezi Noktası (Detaylı)

Hakkında Bilgiler

Mevlana ve Nasrettin hocanın şehri olan Konya, turizm açısından Anadolu’nun en gözde şehirlerinden birisi haline gelmiştir. Gezip görülecek yerler bakımından oldukça zengin olup, tarihi eserler yönünden de oldukça zengindir.

Ek olarak, Türbeleri, mağaraları, tarihi camileri, gölleri ve yeşil alanları da bulunmaktadır.

Daha fazla bekletmeden sizi Konya’nın güzellikleri ile baş başa bırakalım istiyoruz. Eğer yolunuz bir gün Konya’ya düşerse gezmeniz ve görmeniz gereken yerleri şu şekilde sıraladık.

Konya, Türkiye’nin yüz ölçümü bakımından en büyük ili ve en kalabalık yedinci şehri. 31 ilçeden oluşan Konya  2015 verilerine göre 2.108.808 kişi yaşamaktadır.

Konya Gezilecek Yerler Listesi

Akşehir Gölü

Konya’nın Akşehir ilçesi sınırları içerisinde bulunan göl, muazzam bir görsele sahip olup misafirlerinin ilgisini çekmekte.

Yakın civarlarda konaklamak için oteller bulabilir, gününüzü burada iyi geçmesini sağlayacak bir çok aktivite bulabilirsiniz.

Nasrettin hoca Türbesi

Büyük Filozof ve mizah ustası Nasreddin Hoca Sivrihisar’da doğmuş Akşehir’e gelip yerleşmiş ve burada hayata veda etmiştir. Güldürürken düşündürmeyi düstur edinen Hocanın türbesi, Akşehir’de kent surunun doğusunda, kendi adıyla anılan mezarlıktadır.

Onarımlarla özgün biçimini yitiren yapıya günümüzdeki görünümünü 1905’te Akşehir kaymakamı Şükrü Bey kazandırmıştır. Eski yapıdan yalnızca ortadaki ana türbe kalmıştır. Mermer sandukanın baş ucunda gülmece ustasının yaşamını simgelemek üzere H. 683 (1284) olan ölüm tarihi, tersten 386 biçiminde yazılmıştır.

Yerköprü Şelalesi ve Mağarası

Doğa harikası gibi görünen Yerköprü Şelalesi bitiminde sizi esrarengiz mağarasıyla buluşturuyor. mini gölette yüzebilir, eğer nefesinizi tutabilirseniz mağaranın içerisine dahi dalabilirsiniz. Konya’nın en çok merak uyandıran yeridir diyebiliriz.

Beyşehir Gölü

Beyşehir Gölü çevresinde gezebilir, bir kayık kiralayıp balık avlayabilirsiniz. ayrıca Beyşehir Gölünün diğer kısımlarında bulunan Plajdan Göle girebilir, güneşin tadını çıkartabilirsiniz.

Ilgın Kaplıcaları

Türkiye’nin Termal bölgelerinden olan Konya ılıcaları, Ilgın ilçesinde bulunmaktadır. Konya’ya Turist olarak gelenlerin hepsi kaplıcalara uğramadan dönmüyor diyebiliriz. Ayrıca Kaplıcaların tarihi bir geçmişi de vardır. Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Ilgın’dan bahsetmiştir. Evliya Çelebi’ye göre; Aleaddin Keykubat romatizma rahatsızlığı için Ilgın’a gelmiştir ve hastalığına şifa bulmuştur.

Meram Bağları

Konya’nın en ünlü mesire yerlerinden biridir Meram Bağları. Güzelliği dilden dile dolaşan Meram Bağları, şehri tamamlayan en etkileyici manzaralardan birine sahiptir. Gece ışık aydınlatması ile de muhteşem bir gösteriye bürünmekte.

Torku Konyaspor Stadı

Yeni Restore edilmiş olan konyaspor stadı, İsim değişikliliğide yapmıştır. Yeni adıyla Torku Konyaspor Stadı olarak anılmaktadır. Eğer lig döneminde Konyada bulunursanız Taraftarlar arasında yer alabilir, Eğer şanslı iseniz 4 büyük takıma bile denk gelebilirsiniz.

Alaaddin Tepesi

Dümdüz bir ovaya sahip olan Konya’nın tek yüksek tepesi olan Alaaddin Tepesi, şehrin tam ortasında bulunmaktadır. İnsan yapımı olan tepe, Selçuklu döneminde yapılmıştır ve bulunduğu nokta yeşilliklerle kaplıdır. Büyük bir park görünümünde olan Alaaddin Tepesi’nde Alaeddin Camisi ve kümbetler bulunmaktadır.

Mevlana Türbesi ve Selimiye Camii

Aşk vadisinde, hiçbir nişane, hiçbir iz yoksa üzüImemeIi; çünkü, Hakk’ın IûtfuyIa bazen umutsuzIuktan biIe umutIar doğar. Ey gönüI, sakın umutsuzIuğa düşme! Allah’tan umudunu kesme ki, bazen can bahçesinde, sögüt ağacının daIı biIe hurma verir. gibi bir sürü ünlü sözü olup günümüze kadar uzanan Hz. mevlananın türbesidir.

Konya aslında en çok da Mevlana’nın memkeleti olduğu için bilinir diyebiliriz. Türkiye’nin her yerinden türbeye ziyarete gelenler var diyebiliriz.

“Aşk dediğin ya Allah’tan gelmeli. Ya Allah için olmalı. Ya da Allah’a ulaştırmalı. Yoksa yerler bir olmalı.”

Aziziye Camisi

Aziziye Camisi

Konya Çarşısında bulunan Aziziye Camisi Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerindendir. Muazzam bir mimariye sahip olan Aziziye Camisi, Konya’nın önemli gezi noktalarından biridir.

Meke Gölü

Konya - meke golu konya

Meke Gölü: sadece Konya’da gezilecek yerler listesinde yer alan bir yer değildir. Ülke çapında üne sahip olan bu göl, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır.

 • Erkam
  Erkam - 19:29

  Konya tekrar elden geçmeli diye düşünüyorum ama yene güzel emeğe saygı ama ara tekrar bakın

  Yanıtla

  • gezilesiyer.com
   gezilesiyer.com - 20:37

   Merhabalar, bu konuda çok haklısınız. 2018 yılında bir iki düzeltme dışında 4 yıldır hiç bir yenileme olmadı. Yakın zamanda yeni arayüzümüz ve zenginleşmiş içeriğimizle karşınızda olacağız. İçeriklerin tamamı elden geçecek ve detaylar ile birlikte görseller de yenilecektir.
   Bu yüzden beklemenizi rica ediyorum. Anlayışınız için teşekkürler.

   Yanıtla

  • Hajsj
   Hajsj - 19:18

   Bence hayır çunku oranın yapılış tarihi çok önemli ve güzel

   Yanıtla

 • metin
  metin - 06:41

  Ereğli İvriz Kaya anıtı unutulmuş galiba.

  Yanıtla

 • Harun
  Harun - 08:51

  Kelebekler vadisi de olmalıdır

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.