Mardin Gezilecek Yerler | En Güzel 44 Gezi Noktası (Detaylı)

Hakkında Bilgiler

Mardin’de il merkezi hariç toplamda 10 adet ilçe bulunmaktadır. Ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Yer Almaktadır.

Artuklu, Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Mazıdağı, Midyat, Nusaybin, Ömerli, Savur, Yeşilli

Şiirsel kentlerimizden birisi olan Mardin, tarihi ve mimari görsel açısından da önemli ilçelerimizdendir.

Tarihi evleri, Kaleleri, Medreseleri ile Meşhur olan Mardin, Eğer bir gün yolunuz düşecek olursa veya tatil planı yapıyorsanız konumuzu muhakkak incelemenizi öneriyoruz.

Mardin Gezilecek Yerler Listesi

Dara Harabeleri

Dara Harabeleri: Dara Harabeleri, Mardin”in güneydoğusunda, Nusaybin’e 30 kilometre uzaklıkta, Mardin-Nusaybin karayolu üzerindeki Oğuz Köyü’ndedir. Ziyaret açısından Mardinin en çok turist çeken yerlerindendir.

Altunboğa Medresesi

Altunboğa Medresesi: Altunboğa Medresesi Mardin’e geldiğinizde uğrayacak yerler listesine eklenebilir. Tarihi olarak Kitabesi bulunmadığı için ne zaman yapıldığı hakkında sağlam bir delil yoktur. Fakat bazı kaynaklara göre Melik Mansur’un veziri olan Altunboğa tarafından inşa edilmiştir.

Deyrulzafaran Manastırı

Deyrulzafaran Manastırı: Tarihinin Mardin kuruluşuna kadar indiği düşünülen Deyrulzafaran Manastırı’nın özellikle tavanı dikkatinizi fazlasıyla çekecek. Tavanındaki taşlar sıra halinde dizilmiş fakat taşların aralarında harç olmadan birbirine kenetlenip geometrik şekil verilmiştir.

Savurkapı Medresesi

Savurkapı Medresesi: Mardin’in tarihine ışık tutan yapılardan biri olan Savurkapı Medresesi Merkez ilçedeki Bab es Sur Camii’nin yanında bulunduğu için ulaşım açısından kolay bir noktadadır.

Medresenin kitabesi günümüze kadar ulaşamamıştır ve yapılış tarihi hakkında kesin bir bilgi yoktur. Tahminlere göre Artukoğulları döneminde inşa edilmiştir.

Sabancı Kent Müzesi

Sabancı Kent Müzesi: Mardin Merkez’de, ünlü iş adamı Sakıp Sabancı’nın ismini taşıyan Sabancı Kent Müzesi bulunmaktadır.

Şehrin merkezinde ve merkeze yakın gezilecek yerlere de kolay bir ulaşım sağlayan Sabancı Kent Müzesi, 2009 yılında hizmete girmiştir. Müzede, Dilek Sabancı Sanat Galerisi de bulunmaktadır.

Sabancı Kent Müzesi, şehrin kentsel oluşumunu ve kültürünü anlatmaktadır.

Mardin Kalesi

Mardin Kalesi: Adına şarkılar dahi yazılan Mardin Kalesi, Gezip görebileceğiniz listenin en başında olması gereken yerlerdendir.

Şimdi tarihini gözler önüne sermek için hala ayakta olan Mardin Kalesini uzaktan gördüğünüzde bayılacak, kaleye yaklaştıkça hem yapısına hem de sunduğu manzaraya hayran kalacaksınız.

Mardin Ulu Camii

Mardin Ulu Camii: Caminin kim tarafından ve hangi yıl yapıldığı hakkında bilgi bulunmamaktadır. Caminin kapısındaki tarihe göre 1190 yılında inşa edilmiştir. Görselliği ve mimari yapısı ziyaret edenleri büyülemektedir.

Caminin iki minaresinden biri kimine göre bir yıldırım düşmesi yıkılmıştır, kimine göre ise deprem sonucu yıkılmıştır. Mardin Ulu Cami’nin en önemli özelliği dört büyük meshebe hitap etmesidir. Caminin minaresinde on sahabenin ismi yazmaktadır.

Mor Gabriel Manastırı

Mor Gabriel Manastırı: Mardin’de bulunan Mor Gabriel Manastırı Midyat ilçesine 23 kilometre uzaklıktadır ve Süryani cemaatine aittir. Deyrulumur Manastırı olarak da bilinmektedir.

Gelüşke Hanı

Gelüşke Hanı: Tarihi dokusu, işlemeli taşları ile geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkmak gibi Gelüşke Hanı’nı arşınlamak. Mardin’in her köşesi bambaşka bir havayla bürülü zaten. Gelüşke Hanı da bu yönüyle Mardin’in farklı havasına yakışan tarihi bir yapı.

Kasımiye Medresesi

Kasımiye Medresesi: Mardin’in her köşesi tarih, o kadar fazla ki gezilecek ve görülecek yerleri. Kasımiye Medresesi de bunlardan biri. Burada en çok dikkat çeken havuzlu avlu olması. Bu havuz hayatı simgeliyor.

Suyun ilk aktığı havuz bebekliği, ikinci akan havuz çocukluğu, üçüncü uzun ince havuz gençliği, dördüncü kısa havuz yaşlılığı, suyun döküldüğü havuz ise mahşeri simgeliyor. Mimarisi oldukça etkileyici.

Yapmadan Dönme

 • Bab-ı Sor Çeşmesi
 • Dara Antik Kentini dolaş
 • Deyrulzafaran Manastırını gör
 • Kasım Padişah Medresinini gez
 • Midyat Gülgöze, Anıtlı, İzbırak köylerini gez
 • Midyat Mor Gabriel Manastırının metropoliti ile tanış
 • Midyatta sokaklarda gezin
 • Serdenli terk edilmiş köye git

 • yaren
  yaren - 14:55

  serdenli köyü cinler basmış neden git dediniz kii :O

  Yanıtla

  • elenia mavitanya
   elenia mavitanya - 21:36

   efsanelere inanan insanlardansın galiba memleketime asla söz söyletmem savaştan dolayı kapatılan bir köydü galiba cinler falan yok internete böyle saçma yorumlar atarak bilgisi olmayan insanları kötü bilgiye çekiyosun

   Yanıtla

 • İsmail Çevik
  İsmail Çevik - 00:24

  Mrb maddi açıdan kısıtlı bir gezi için Mardin Merkezimi tercih edersiniz yoksa ilçesi Midyatımı teşekkürler.

  Yanıtla

  • Ramazan
   Ramazan - 23:40

   Merkez

   Yanıtla

  • Adnan
   Adnan - 15:20

   Kesinlikle Mardin merkez, Midyat ta pek yer yok

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.