Muğla’da Ne Yenir? Ne İçilir? | Muğla Yöresel Yemekleri

Hakkında Bilgiler

Muğla’da yenilip içilecekler Akdeniz ve Ege mutfağının harmanından oluşmaktadır. Konum olarak her iki denize kıyısı bulunan Muğla’nın mutfağı da bundan etkilenmiş ve yöresel yemeklerinin tamamını bu iki bölgeden almıştır. Doğal organik köy kahvaltısından balığa ve diğer Ege ve Akdeniz mutfağı yemeklerine kadar geniş seçeneklerin yer aldığı Muğla’da her damak tadına hitap edecek sayısız seçeneği bir arada bulmak mümkün. Denizi ve gece hayatı kadar Muğla mutfağı da gerçekleştirdiğiniz ziyarette sizden tam puan almayı başaracak.

Balık ve Deniz Ürünleri

Muğla'da ne yenir
Muğla Denir Ürünleri

Muğla’da yenilecek yemekler başında şüphesiz balık ve deniz ürünleri gelir. Özellikle ülkemizin iç kesimlerinden Muğla’ya ziyaret eden okurlarımız balık ve deniz ürünlerine olan hasretlerini Muğla’da dindirebilirler. Tüm balık çeşitlerinin yanında ahtapot, kalamar, karides ve mavi yengeç gibi farklı deniz mahsullerinin Muğla’da geçireceğiniz zamanda size iyi bir öğün oluşturacağını aklınızdan çıkarmayın.

Tarhana Çorbası

Muğlada yöresel yemekleri
Muğla Tarhana Çorbası

Tarhana çorbası her ne kadar Uşak ve Kütahya mutfağında meşhur olsa da Muğla usulü tarhana çorbası içmek size unutulmaz bir lezzet deneyimi yaşatacak. Doyuruculuğu oldukça yüksek olan Muğla tarhana çorbası iki farklı şekilde hazırlanmaktadır. İlk çeşidi tarhana otu, yoğurt ve buğday yarmasından yapılmakta iken ikinci tarhana çeşidi bol malzemeli olarak bilinmektedir. İçerisinde yukarıda sayılan malzemelerin yanında nohut, fasulye, mercimek, soğan, salça ve biberin bulunduğu bol malzemeli tarhana da oldukça hoş bir lezzet sunuyor.

Çökertme Kebabı

muğla leziz yemekleri
Çökertme Kebabı / Muğla

Bodrum’la özdeşleşmiş bir lezzet olan Çökerme Kebabı, Muğla’da meşhur kebaplar listesinin en bilinen kebap türüdür. İnce çıtır çıtır patatesler, dana eti ve süzme yoğurt ile yapılan çökerme kebabı denemekten pişman olmayacağınız bir lezzeti sizlere sunuyor. Henüz yolunuz Bodrum’a düşmemişse kebabın Doğu ve Güneydoğu Anadolu mutfağının bir parçası olduğunu düşünebilirsiniz. Ama yolunuz Bodrum’a düşmüş ve çökerme kebabını tatmışsanız bu düşünceniz değişecektir.

Börülce Ekşilemesi

muğla restoran
Börülce Ekşilemesi / Muğla

Deniz börülcesi Ege ve Akdeniz mutfağında yer alan besleyici bir ot türüdür. Deniz börülcesi kullanılarak yapılan börülce ekşilemesi Muğla’da deneyimleyebileceğiniz sağlıklı lezzetler arasında yerini alır. Muğla’da yenilecek sebze yemekleri içerisinde lezzeti ve besleyiciliği ile önde gelen börülce ekşilemesi börülcenin yanı sıra domates, nar ekşisi, sarımsak ve koruk suyu kullanılarak yapılmaktadır. Balık ve et yemeklerinin dışında sebze yemekleri tatmak isteyen Muğla ziyaretçileri börülce ekşilemesi ile Muğla mutfağının sebze yemeklerini tanımaya başlayabilirler.

Kabak Çiçeği Dolması

muğla Kabak Çiçeği Dolması
Kabak Çiçeği Dolması / Muğla

Meşhur Muğla kabak çiçekleri ile yapılan kabak çekirdeği dolması Muğla’ya özgü bir lezzettir. Kabak çiçeklerinin içine pirinç, dereotu ve zeytinyağı katılarak hazırlanan harcın doldurularak hazırlanmaktadır. Muğla’da Ege mutfağının en sağlıklı örneklerinden olan kabak çiçeği dolmasını denemeyi ihmal etmeyin.

Keşkek

muğla keşkek
Keşkek / Muğla

Ege mutfağında önemli bir yer tutan ve düğün yemeği olarak bilinen keşkek, Muğla’da yenilebilecek yöresel yemekler arasında yer almaktadır. Buğdayın ana bileşenini oluşturduğu keşkekte kullanılan et ise oğlak, dana veya tavuk eti olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Muğlalıların keşkeki düğün ve bayram gibi en önemli günlerinde yaptıkları düşünüldüğünde Muğla’ya gelip bu özel yemeği tatmadan gitmek düşünülmemelidir.

Kefal Dolması

Kefal Dolması
Kefal Dolması / Muğla

Pirinç, soğan ve maydanozdan yapılan harcın kefal balığının içine doldurulmasıyla hazırlanan Muğla’ya özgü bu lezzet kefal balığının farklı bir lezzet yönünü keşfetmenize yardımcı olacak.

Ekşili Balık

Ekşili Balık nerede yenir
Ekşili Balık / Muğla

Datça’da oldukça popüler olan ekşili balık yemeği balıkla yapılabilecek farklı yemeklere verilecek en iyi örnekler arasındadır. Ekşili balıkta kullanılan balık türleri mercan, sokkan ve hanozdur. Limon, sarımsak ve salça katılarak yukarıda sayılan balıklardan herhangi birisi ile yapılabilen bu lezzeti tüm balık severlerin denemesini şiddetle tavsiye ederiz.

Muğla Köftesi

Muğla Köftesi
Muğla Köftesi

Et severleri sevindirecek bir diğer yemeğimiz de Muğla köftesidir. Geleneksel köfteden farklı tarzda lezzete sahip olan Muğla köftesi bu lezzetini kullanılan iç yağına borçludur. Dana etinden çekilen kıymayla yapılan Muğla köftesi domates ve biber kızartması ile birlikte servis edilmektedir. Muğla’ya özgü yemeklere bakıldığında içeriğinde her ne kadar et de olsa yemeğin bir bölümünde mutlaka sebzenin yer aldığı dikkatler kaçmamaktadır.

Turp Otu Salatası

Muğla yöresel yemekleri
Turp Otu Salatası / Muğla

Zeytinyağı, limon ve turp ile yapılan turp otu salatası turpun yaprakları ile yapılmaktadır. Hafif ve sağlıklı bir salata olan turp otu salatası aynı zamanda iyi bir mezedir.

Yağlı Patlıcan Yemeği

muğla gezisi
Yağlı Patlıcan Yemeği / Muğla

Muğla’da zeytinyağlı yemeklerin önemi büyüktür ve yağlı patlıcan yemeği de zeytinyağı kullanılarak yapılan hafif bir yöresel lezzettir. Patlıcan ve zeytinyağı dışında yeşil biber, sarımsak, soğan ve domates de kullanılarak yapılan yağlı patlıcan yemeği oldukça hafif ve sağlıklı bir öğün olarak Muğla’da denenmesi gereken lezzetler arasında yer alır.

Döş Dolması

Döş Dolması nerede yenir
Döş Dolması / Muğla

Muğla Yörük’lerinin kazandırdığı  yöresel bir lezzet olan döş dolması, oğlak etinden yapılmaktadır. Döş kebabı olarak da bilinen döş dolması taş fırında yapılmakta olup lezzetinin büyük bölümünü bu pişirme yöntemine borçludur. Oğlak eti ve iç yağından pişirilen bu enfes lezzeti beğeneceğinizden emin olabilirsiniz.

Pazı Sarması

Pazı Sarması
Pazı Sarması / Muğla

Yaprak sarmasına benzer olan pazı sarması, pazı bitkisinin yaprakları ile etli veya zeytinyağlı olarak yapılmaktadır. Muğla ziyaretlerinizde zeytinyağlı olarak Ege usulü pazı sarmasını denemenizi tavsiye ederiz.

Sulu Kebap

Sulu Kebap
Sulu Kebap / Muğla

Kebap çorbası olarak da bilinen sulu kebap et, iç yağı ve su ile hazırlanmaktadır. Lezzetinin yanında beslenme değerleri de yüksek olan sulu kebabı bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Damak tadınıza hitap edecek yumuşacık etle birlikte sağlığınızı da koruyacak olan bu yemeği denemelisiniz.

Sılıcan Yoğurtlaması

Sılıcan Yoğurtlaması Dalaman
Sılıcan Yoğurtlaması / Muğla

Muğla’nın Dalaman ilçesine ait olan sılıcan yoğurtlaması kolay hazırlanan sağlıklı yemekler arasındadır. Sarımsak ve süzme yoğurdun sılıcan adı verilen yöresel ot ile hazırlandığı bu yemeği deneyerek Ege mutfağının sebze ve otlarla çıkardığı harikaların tadını çıkarabilirsiniz.

Oğlak Yahni

Oğlak Yahni
Oğlak Yahni / Muğla

Muğla ve çevresinde yaşayan Yörüklerce Muğla mutfağına kazandırılan oğlak yahni soğan, patates, nohut ve oğlak etinden yapılmaktadır. Muğla’ya özgü bu yöresel lezzeti kimi bölgelerde kuzu eti ile pişiriyor olsalar da oğlak eti ile yapılan orijinalinin en lezzetli halini Muğla’da bulabilirsiniz.

Ahtapotlu Pilav

Ahtapotlu Pilav Muğla
Ahtapotlu Pilav / Muğla

Muğla’da sevilen yöresel yemekler arasında yer alan ahtapotlu pilav klasik pilava haşlanmış ahtapot eklenerek hazırlanır. Deniz mahsullerini seven herkesin Muğla seyahatinde ahtapotlu pilavı denemesi tavsiyemizdir.

Sündürme

Sündürme Yemeği
Sündürme / Muğla

Turp otu, sarımsak, soğan ve nar ekşisiyle yapılan sündürme özellikle kahvaltılarda Muğla’da aranan bir lezzettir. Hafif olmasının yanı sıra lezzetli de olan sündürmenin damak tadınıza hitap edeceğinden emin olabilirsiniz.

Lokma Tatlısı

Lokma Tatlısı Muğla
Lokma Tatlısı / Muğla

Muğla’da denenmesi gereken lezzetlerden bahsederken Muğla’ya özgü tatlıları atlamak olmaz. Bildiğiniz lokma tatlısı Muğla’da pek çok farklı şekilde yapılmaktadır. Bilmeyenler için anlatmak gerekirse hamurları küçük küçük yuvarlayarak yağda kızartmanın ardından şerbetlenerek hazırlanan lokma tatlısı şerbetli tatlı seven herkesin favori tatlısıdır. Muğla’da lokma tatlısının lezzetli pek çok çeşidini deneme şansı elde edebilirsiniz.

Zerde Tatlısı

Zerde Tatlısı
Zerde Tatlısı / Muğla

Muğla mutfağı yemekleri olduğu gibi tatlıları da hafifleştirmeyi başarmaktadır. Zerde tatlısı hafif tatlılar arasında Muğla mutfağından verilebilecek en güzel örnektir. Muğla halkının düğün ve bayramlarda yaptığı bu özel tatlının rengi zerdeçal ve safrandan verilmektedir. Reçeli andıran kıvamı gereği zerde tatlısını günün her saati tüketebilirsiniz.

 #  Muğla’ya ait en popüler yöresel yemekleri bu şekildeydi. Muğla’da gezilecek yerler yazımızda şehirde gezip görmeniz gereken en önemli yerler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.