Aşıklar (Nebiler) Şelalesi Nerede | Efsanesi ve Giriş Ücretleri

Hakkında Bilgiler

Nebiler Köyü’ndeki bu şelalenin yıl içerisinde, özellikle yaz sezonu açıldığında yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine uğruyor. Burada trekkin parkurları mevcuttur ve doğanın tadını trekking yaparak çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda köyün çoğu ziyaretçi tarafından tercih edilmesinin bir sebebi de burada bulunan kaplıca ve ılıcalar. Trekking yaptıktan sonra açık havada termal su ile duş yapıp keyfinize keyif katabilirsiniz.

Aşıklar Şelalesi Hikayesi

Bir rivayete göre Peri Padişahın kızı olan Sümeyra, köylü Yörük Ali’ye gönlünü kaptırır. Yörük Ali’de Sümeyra’ya karşı boş değildir. Ancak Peri padişahı kızını bir ölümlüye vermek istemez ve bu ilişkiye razı değildir. Bu iki aşık Nebiler vadisinde bulunan koca çınar altında hemen hemen her gün gizli gizli buluşurlar. Bir süre sonra haberini alan Peri Padişahı, askerlerini arkasına alıp aşıkların peşine düşer.

Yanlarına vardıklarında ağaç yarılır ve çifti içine alır. Peri Padişahı çok şaşkındır ve artık duruma razı olmak zorunda olduğunu hisseder. Ancak aşıklar sonsuza dek birlikte olmak için Tanrı’ya dua eder ve Tanrı’da onları sonsuza dek akacak bir şelaleye çevirir. Bu sayede ölümsüzleşirler. Kızını sonsuza dek kaybeden Peri padişahı, şelalenin az yukarısında bulunan bir mağaraya çekilir ve günlerce ağlar. Ağlama seslerini duyan köy sakinleri mağara “Ağlayan Mağara” adını verir.

İzmir - Nebiler selalesi

Giriş Ücretleri (2023)

Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Otopark Ücreti 10 TL

Aşıklar Şelalesine araç ile giriş için  10 TL  ödemeniz gerekiyor. İçeride bulunan restoran ve kafeden 30 TL ve üstü alışveriş yaptığınızda Otopark ücreti iade ediliyor.

İlave: Bu alanda Piknik, Nişan, Düğün veya iş toplantısı gibi düzenlemeler yapmanız mümkün. Orman ve Su İşleri Bakanlığından 49 yıllığına kiralanmış olan Aşıklar şelalesi işletmesiyle iletişime geçip ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Nebiler Köyü’ne ulaşmak için Dikili-Ayvalık istikametine doğru 10 kilometre kadar gittikten sonra Nebiler Köyü tabelasından sağa sapıyorsunuz. Bu yolu takip ederek 3 kilometre ilerledikten sonra sola dönen levhayı takip ederek 800 metrelik yolculuğundan ardından şelaleye ulaşıyorsunuz.

 »  Eğer Yolunuz İzmir’e düşerse önceden hazırlamış olduğumuz İzmir gezilecek yerler adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.