Niğde’de Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel +15 Yer ?

Hakkında Bilgiler

nigde

Niğde’de gezip görülecek yerleri listelemeden önce bir kaç kısa bilgi ile konumuzu zenginleştirelim istedik.

Niğde iline bağlı 1’i il merkezi olmak üzere 6 adet ilçe bulunmaktadır.

Altunhisar, Bor, Çamardı, Çiftlik, Merkez, Ulukışla

2015 İstatistiklerine göre Niğde toplamda 345.372 kişilik bir nüfusa sahip olup, gecen yıla orantılı nüfus artışı göstermemektedir.

Niğde Ülkemizin İç Anadolu Bölgesinde yer alan bir ilimizdir.

Niğde Gezilecek Yerler Listesi

Göllüdağ Ören Yeri

Göllüdağ-Ören-Yeri

Göllüdağ Ören Yeri: Göllüdağ Niğde’nin eşsiz yerlerinden biridir. Kömürcü Köyü yakınlarında bulunur ve sönmüş bir volkanik dağ özelliği taşımaktadır. Niğde’de bol heyecan ve bol eğlenceli bir keşif istiyorsanız Göllüdağ sizin için de harika bir gezi alanı olacak. Kömürcü Köyü’nden nasıl gideceğinizi öğreneceğiniz yerli halk size yardımcı olacak.

Tyana Ören Yeri

Tyana Ören Yeri

Tyana Ören Yeri: Antik Tyana örenleri, Bor ilçesi, Kemerhisar kasabasındadır. Ören yeri, Kemerhisar Kasabasının büyük bir bölümünün altında kalmıştır.

Kasabanın muhtelif yerlerinde çeşitli durumlarda bulunan önemli heykeltıraşlık eserler ve ören yerinde yapılan bilimsel kazılar neticesinde çıkan eserler ve mimari parçalar Niğde Müzesi’nde sergilenmektedir.

Çinili Göl

Çinili Göl

Çinili Göl: Niğde ili sınırları içerisinde yer alan Çinili gölü 2 bin 600 metre yüksekliğindedir. Ayrıca Bolkar dağlarında yer almakta olup buzul göllerinin en önemlisidir.

Eski Gümüş Manastırı

Eski-Gümüş-Manastırı

Eski Gümüş Manastırı: Eşsiz bir mimarı sahip olan Eski Gümüş Manastırı çevresindeki yapıtların en önemlisidir. İlginç görünümü yüzünden Eski Gümüş Manastırını da listenize eklemeyi unutmayın.

Niğde Kalesi

Niğde-Kalesi-gezilecek-yerler

Niğde Kalesi: Kalenin hangi tarihte yapıldığı kesin değildir. Ek olarak Saat kulesininde bulunduğu Niğde Kalesi manzarası sebebi ile en çok ziyaret çeken yerlerindendir diyebiliriz.

Cımbar Vadisi

Cımbar Vadisi

Cımbar Vadisi: Tırmanış Sporları ile ilgili kişilerin ilgisini çekeceğini düşünüyoruz. bir çok Dağcılık ve doğa sporları gruplar halinde gelip zirve tırmanışları yapmaktadır.

Göllü Dağ

Göllü Dağ: Kömürcü köyü yakınlarında bulunur ve sönmüş bir volkanik dağ özelliği taşımaktadır. Niğde’de bol bol heyecan ve eğlenceli bir keşif isterseniz Göllüdağ sizler için harika bir gezi alanı olabilir. Kömürcü köyünden nasıl gidileceğini yerli halktan yardım alarak öğrenebilirsiniz.

Dağa uzun tırmanışlara başlamadan önce mutlaka yanınıza bol su almalısınız. Her adımınızda çevrenin güzelliklerine şahit olurken daha çok heyecanlanarak, sonunda nasıl bir manzara ile karşılaşacağınızı merak edeceksiniz. Göllüdağ aynı zamanda çıkarmış olduğu patlamalar soncu Kapadokya bölgesine yeryüzü şeklini vermiştir.

Niğde Kayardı Bağları

Niğde-Kayardı-Bağları

Niğde Kayardı Bağları: Kayardı Bağları, Niğde için önemli ve ünlü yeşil alan bölgesidir. Kayardı, Niğde için bir soluklanma alanıdır; o nedenle yaşaması ve yaşatılması için duyarlı olmakta gerekiyor.

Bu bağlamda bölge için salt bağı olanların çabası yetmez Niğde Akciğeri olan bölge için tüm kent halkı sahiplenici olmalıdır. Kent geleceğe taşınırken bu değerli bölgelerin korunmasının çok önemi vardır.

Roma Havuzu

Roma Havuzu

Roma Havuzu: Romalılar döneminden kalma, Bahçeli Beldesinde yer alan antik bir havuzdur. Buradaki kaynaktan çıkan su, havuzun içinde toplanıp Tyana’ya (Kemerhisar) doğru su kemerleriyle taşınırdı. Kleopatra’nın bu havuzda yüzdüğü söylenir. Adana-Kayseri yolunun 1 km. solundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!