Ordu’da Gezilecek Yerler | En İyi 20 Gezi Noktası! (Detaylı)

Hakkında Bilgiler

Ordu iline ait toplamda 19 adet ilçe bulunmakta. Bunlar;

Akkuş Altınordu Aybastı Çamaş Çatalpınar
Çaybaşı Fatsa Gölköy Gülyalı Gürgentepe
İkizce Kabadüz Kabataş Kumru Mesudiye
Perşembe Ulubey Ünye Çamaş

Karadeniz denince benim aklıma ilk önce Ordu, Samsun ve Giresun geliyor. Bin bir güzelliği olan bu illerden Orduda gezilecek yerleri şu şekilde sıraladık.

Ordu’da Gezilecek Yerler Listesi

Ordu’da gezip görmeniz gereken en güzel yerleri sizler için hazırladık. Listemiz fotoğraflar ve detaylardan oluşmaktadır. Ayrıca Slayt Video‘ya bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ordu’nun Dereleri

ordu-dereleri

Ordu’nun Dereleri: Ah Ordu’nun derelerinin dili olsa da konuşsa.. Bilirsiniz değirmenler, dereler ve akarsular sayesinde vardır. Ordunun dere kenarlarında da değirmenlere rastlamak mümkün.

Eğer yolunuz düşerse yanınıza şortunuzu, piknik yapacak nevaleyi, balık tutacak oltayı ve resim çekilebileceğiniz fotoğraf makinesi almayı unutmayın.

Ordu’nun Yaylaları

Ordu yaylaları: Karadeniz’in güzel yaylarına doymak isteyenler için Ordu ilimiz buna güzel bir alternatif olacaktır. En çok ilgiyi görüp yerliler tarafından ziyaret edilen 5 yaylayı şu şekilde sıraladık. Adını muhakkak duyduğunuz Perşembe yaylası ile başlayalım.

Perşembe Yaylası

Ordu - persembe yaylasi

Perşembe Yaylası: Benzersiz coğrafyası ile bir dünya mirası olarak korunması için tescil işlemlerinin hızla sürdüğü Perşembe Yaylası, Ordu’nun Aybastı ilçesine 17 km uzaklıkta bulunuyor.

1991 yılında Bakanlar Kurulu tarafından turizm merkezi ilan edilen Perşembe Yaylası, dinlenmek, piknik yapmak, safari ve yamaç paraşütü gibi ekstrem sporları denemek isteyenlerin çok seveceği bir yer.

Ordunun diğer önemli yaylaları

 • Çambaşı Yaylası
 • Keyfalan Yaylası
 • Argın Yaylası
 • Korgan Yaylası

Yasonburnu Yarımadası

Yasonburnu Yarımadasi

Yasonburnu Yarımadası: Yason burnu Ordu perşembe ilçesine bağlı çaytepe köyündedir. Dünyaca Tanınan Yasonburnu Kilisesi(1869) bu yarım adadır.

Boztepe

Ordu Boztepe

Boztepe: Burası tamda şehre hakim olduğunuz yerdir. Yaklaşık denizden 450 metre yüksekliktedir ve kolaylık olsun diye teleferik sistemi kurulmuştur.

Bu sayede Boztepe’ye tırmanmak kolaylaştırılmıştır(ücretlidir). Ayrıca ziyaretçilerini ağırlayan bu tepede çay bahçeleri ve restoran hizmeti verilmekte. Manzarayı seyrederken çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Bolaman Kalesi

Bolaman Kalesi

Bolaman Kalesi: Fatsa ilçesi Bolaman kasabasında meşhur bir kaledir. Mevcut kale muhtemelen Pontus Rumlarında kalmıştır. Kale bedenleri üzerinde tahminen 200 yıl önce Hazinedar ailesi taraından inşa edilen ahşap yapı sivil mimarmizin örneklerinden biridir.

Karadeniz Bölgesinin en özgün sivil mimarlık örneklerinden biridir. 1980 yılında, Aile Konağı Karadeniz Teknik Üniversitesine restore edilerek halka açılması için bağışladı.

Fakat Üniversite uzun yıllar restorasyonunu gerçekleştiremeyince Kültür Bakanlığına devretti. Uzun yıllardan beri Bakanlık tarafından restorasyonu bitirilemedi. Atıl bir durumda kalmıştır.

Taşbaşı Kilisesi

Ordu - ordu tasbasi kilisesi

Taşbaşı Kilisesi: Taşbaşı Kilisesi, Ordu İl Merkezi, Taşbaşı Mahallesi’nde deniz tarafından geçen anayolun iç tarafındadır.

Bu görkemli kilise XIX.yüzyılın ortalarında (1853 yılında) yapılmıştır. Günümüzde Kültür Bakanlığı Kültür İl Müdürlüğü tarafından Kültür Merkezi olarak kullanılmaktadır.

Gölköy Kalesi

Gölköy Kalesi

Gölköy Kalesi: Ordunun Gölköy ilçesinin Kale mahallesindedir bu Kale. Bir girişi vardır ve oldukça genişdir.

Zamanında gözetleme ve savunma amaçlı inşa edilmiş olup 1997 yılın UNESCO tarafından dünya antik eserler listesine alınmıştır.

Ünye Kalesi

Ünye Kalesi

Ünye Kalesi: 2500 yıllık olduğu bilinen bu kale adından da belli olduğu üzere Ordunun Ünye ilçesi içerisindedir. Fakat Köy ismini Kaleden almış olup 2. Mitradates tarafından yaptırılmıştır. 2006 yılında belediyenin kalenin  bitki örtüsünü temizleyip daha güzel görünmesini sağlamıştır.

Hoynat Adası

Hoynat Adası: Perşembe ilçemizin en önemli tarihi unsurlarından biridir. Martı ve karabatak kuşlarının yaşadığı kuş cennetidir. Tepeli karabatakların yurdumuzda yuva yaptığı tek yer olarak bilinmektedir.

Ulugöl

Ordu - ulugol tabiat parki

Ulugöl Tabiat Parkı: Ordu’nun en büyük gölü olan 1500 metre rakımlı Ulugöl, yemyeşil ormanlar arasında, nefis bir doğa ortasında yer alıyor. 700 metre etrafında hiç yerleşim yok. Baharda ayrı güzel, sonbahar gelip kızıl örtüsüne büründüğünde bir başka güzel oluyormuş.

Doğada huzur dolu vakit geçirip bol oksijenle ciğerlere bayram ettirecek bir yer.

Çiseli Şelalesi

Çiseli Şelalesi: Dünyaca ünlü dolduğunu biliyor muydunuz ? Ordu’ya yolunuz düşerse muhakkak gelin ve kenardaki taşlardan şelalenin dibindeki gölete balıklama atlayın.

Bu fotoğraf sizi yanıltmasın, Ordulular bilir Dereler çok taşınca göletler bozulur, burası göründüğünden de derin şuan.

Asarkaya Kent Ormanı

Asarkaya Kent Ormanı

Asarkaya Kent Ormanı: Ünye-Fatsa yolu üzerinde üzerinde bulunan orman gezip görmeniz gereken bir yerdir. Özellikle yaz ayalarında Ünye ilçe halkı ve çevre illerden gelenler buraya akın etmektedir.

Burada mangal keyfi ve doğa ile baş başa kalmanızı sağlayacak bir ortam bulunuyor. Görsel sonbahar aylarına aittir.

Topçam Barajı

Topçam Barajı

Topçam Barajı: Topçam Barajı, Ordu’da, Melet Irmağı üzerinde, enerji üretmek amacıyla 1998-2009 yılları arasında halen inşaatı devam etmekte olan ancak su tutmaya başlamış bir barajdır. Bu güzel manzarayı sizlerle de paylaşmak istedim.

Ordu’da ne yenir?

ordu-yemekleri

Karadeniz Bölgesinde bulunan Ordu ili, bulunduğu coğrafi şartlar itibariyle zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Türkiye’nin her iline özgü lezzetleri olduğu gibi Ordu’nun da kendine has yöresel lezzetleri bulunmaktadır.

Pancar çorbası
Fındık çorbası
Akkuş fasulyesi
Melocan kavurması
Galdirik kavurması
Keşkek
Hamsi tava
İçli tava
Fasulye turşusu
Yağlı pide
Mısır unu yağlaşı
Mısır ekmeği
Levrek buğulama
Karalahana dolması
Karalahana çorbası
Yalıköy köftesi
Hamsi köftesi
Kabak muhallebisi
Kabak kavurması
Mantar kavurması

Biz tabii akla gelenleri yazdık. Siz deneyimlerinizi yorum olarak bize iletebilirsiniz. Tatilciler ordu tostu’nun tadına ayrıca bakabilir.

Ordu’ya nasıl gidilir?

orduya-nasil-gidilir

Ordu’ya ister karayolu isterseniz de havayolu ile ulaşmak mümkün. Türkiye’nin her yerinden Ordu otobüs seferleri bulabilirsiniz. Şahsi aracınızla gelmek istiyorsanız Ordu’ya ulaşım mesafeleri şu şekildedir;

Samsun – Ordu arası yaklaşık 160 kilometre ve 2 saat sürmektedir.
Giresun – Ordu arası yaklaşık 48 kilometre ve 50 dakika sürmektedir.
Trabzon – Ordu arası yaklaşık 200 kilometre ve 2 buçuk saat sürmektedir.
Ankara – Ordu arası yaklaşık 570 kilometre ve 7 saat 15 dakika sürmektedir.
İstanbulOrdu arası yaklaşık 887 kilometre ve 10 saat 25 dakika sürmektedir.

Türkiye’nin her bir yerinden Ordu’ya Karayolu ile ulaşım için bir çok otobüs seferleri bulmak mümkündür. Uçakla gitmek isteyenler Ordu Giresun Havalimanı adına en uygun biletleri araştırabilirler.

 • Selahatatin Çetinkaya
  Selahatatin Çetinkaya - 17:02

  ordu turizm il müdürlüğü ne iş yapar? az önce artvinde gezilecek yerler ve yöresel yemeklerle ilgili öyle güzel çalışma yapmışlar ki; helal olsun o güzel insanlara, bizim ordunun gezilecek ve yöresel yemeklerinin tanıtımı etraflı olmamış, umuyorum tarihi ve turistik yerleri ile yöresel yemekleri daha etraflı tanıtılır….doğal güzellikleri daha iyi anlatılır….

  Yanıtla

 • serkan solmaz
  serkan solmaz - 01:18

  ŞELALELER GÜZEL AMA ORAYA ULAŞTIRACAK YOLLAR BERBAT! ARABANIZ BİRAZ YÜKSEK DEĞİLSE VAY HALİNİZE!

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.