Pierre Loti Tepesi Tanıtımı | Teleferik Ücreti, Nasıl Gidilir?

Genel Bilgiler

İsmini göbek adı Pierre Loti olan Julien Viaud adında bir Fransız yazardan almıştır. Gel zaman git zaman derken Pierre Loti Tepesi olarak alınmaya başlar.

Pierre Loti Kimdir?

 #  1850 yılında Fransa’nın Rochefort kentinde Protestan bir ailenin en küçüğü olarak doğdu. 17 yaşında Fransız Deniz Kuvvetleri’ne girdi. Denizcilik eğitimini tamamladıktan sonra 1881’de yüzbaşı oldu ve ilerleyen yıllarda da terfi ederek albaylığa kadar yükseldi. Ortadoğu ve Uzakdoğu’da bulundu. Bu yolculuklarında edindiği deneyimlerini ve gözlemlerini daha sonra kitaplarına yansıttı.

 #  İstanbul’a ilk kez 1876 yılında bir Fransız gemisiyle, görevli subay olarak geldi. Loti, Osmanlı yaşam biçiminden etkilendi ve pek çok eserinde bu etkiyi gösterdi. İstanbul’da bulunduğu zamanlarda Eyüp’te yaşadı. İstanbul’a hayran olan Pierre Loti, kendisini her zaman Türk dostu olarak nitelendirdi.

Pierre Loti Hikayesi

 #  İstanbul’a gelen Pierre Loti, O yıllarda Eyüp semtindeki bir kahveyi kendine mekan edinmişti. Haliç’in manzarasına sahip bu mekanın adı Rabia Kadın Kahvehanesi olarak bilinir. Aradan geçen süre zarfı içerisinde Romanına ismini verdiği kadına aşık olur. Hatta Loti’yi buraların müdavimi yapanın da Selanikli biri ile evli olan Aziyade isimli bu kadın olduğu söylenir. Loti’nin Türklere olan ilgisi ve Aziyade hikayesiyle o günden beridir o kahve Pierre Loti kahvesi olarak anılır ve bulunduğu tepeye de Pierre Loti tepesi adı verilmiştir.

Pierre Loti Resimleri

Pierre Loti Tepesi Kahvaltı ve Çay Fiyatları

2017 yılında kahvaltı için gittiğim Pierre Loti Tepesinde kahvaltı fiyatları İstanbul’un diğer boğaz manzarasında yapılan kahvaltılardan pahalı değildir.

Ortalama tek kişilik kahvaltı fiyatı 25TL – 40TL aralığındadır. Eğer manzara kahve içerek eşlik etmek istiyorsanız 7 TL, çay içerek eşlik etmek istiyorsanız 3,5 TL ödemelisiniz.

Pierre Loti Tepesi Teleferik ve Otopark Ücreti

Tepeye ulaşmak için teleferik hizmetinden yararlanabilirsiniz. Ancak hafta sonraları kuyruğun biraz uzun olduğunu söylememde fayda görüyorum. Tepeye alternatif olarak patika yol kullanarak yaya da çıkabilirsiniz. Ortalama 500 metre kadar.

2019  yılı Teleferik ücreti: İstanbul Kart ile tek bilet ücreti.
2019 yılı Otopark Ücreti: Araçla Pierre Loti’ye çıkmanız pek mümkün, arkadan dolaşıp tepenin üstündeki mahalle arasına çekebilir veya Loti’ye ait Ücretli otoparka bırakabilirsiniz.

 #  Otopark Ücreti Gün boyunca 10 TL‘dir.

Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri
Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz! (Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Pierre Loti Tepesi Nerede ve Nasıl gidilir?

 Yol Tarifi : Pierre Loti tepesi İstanbul’un Eyüp ilçesinde yer almaktadır. Eyüp’e giden tüm toplu taşıma araçlarından yararlanabilir veya özel aracınızla gidebilirsiniz.

Avrupa Yakasından gidecek olanlar için;
Münibüs ile: Ayvansaray durağında inip kısa bir mesafe yürüyerek ulaşabilirsiniz.
Otobüs ile: Aşağıdaki Otobüs güzergahlarını kullanarak en kısa şekilde otobüs ile Pierre Loti’ye ulaşmanız mümkün.

39 – Akşemsettin Mahallesi – Yenikapı
39B – İmar Blokları-Vezneciler
39D – Yeşilpınar-Yenikapı
39K – Binevler-Yenikapı
390 – Yeşilpınar-Otagar
39Y – Yeşilpınar – Vezneciler
39Ç – Hamidiye Mahallesi- Aksaray
48A – Göktürk – Kazlıçeşme Marmaray
55EY – Eyüp Üçşehitler- Aksaray
86V – Eyüp Sultan – Vezneciler
94Y – Yeşilpınar- Bakırköy
R3 – Eyüp – Beyazıt

Özel Araç ile:  Husisi araçla gelecek olanların izlemesi gereken en net yol navigasyon kullanmalarıdır.

Anadolu Yakasından gidecek olanlar için;
Vapur İle:  Bulunduğunuz yerden Üsküdar’a geçip Üsküdar-Eyüp vapur seferlerini kullanarak Eyüp’e geçebilir oradan da Pierre Loti’ye ulaşabilirsiniz.
Alternatif:  Diğer bir yol ise Avrupa yakasına geçip yukarıdaki adımları izlemektir.

İletişim Bilgileri
Adres: Pierre Loti Tepesi Turistik Tesisleri, İdris Köşkü Cad. 34050 Eyüp / İSTANBUL
Telefon: +90 (212) 497 13 13

 »  Eğer yolunuz İstanbul ve çevresine düşmüşse İstanbul’da gezilecek yerler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Civarda Gezilecek Yerler

 • Gökyüzündemavibirayıcık
  Gökyüzündemavibirayıcık - 10:10

  Ben dün gittim. 18 mart 2019 da yani dün çay 4.25 türk kahvesi 10 liraydı. Sıra vardı ama çabul ilerliyordu. Tavsiyem siz yinede. Erken gidin. Hem masa hem sıra açısından.

  Cevapla

 • Burhan külünk
  Burhan külünk - 15:09

  Haliçi en güzel seyredebileceğiniz yer.. İsminden başka tarihi bir şey kalmamış… Her şey ateş pahasına… Gitmeye değer mi!!! Sadece seyir için olabilir… Orayı gördüm demek için,evet… İsmi ile ilgili hiç bir şey yok… Bir kaç resim dışında… Tarihi eşyalar ve antika parçalar ile dekore edilebilir..

  Cevapla

 • Muhammet Aksu
  Muhammet Aksu - 23:59

  Manzara süper. Fiyat konusunda çok şey duydum ama o kadar da abartılı gelmedi o manzara için bir çay 3.75 TL çoğu mekanda buna yakın fiyatlar zaten var bence gidilebilir bir yer

  Cevapla

 • Murat Çulamoğlu
  Murat Çulamoğlu - 15:40

  Tam bir keşmekeş rezillik, 20 yıl önce lise yıllarında öğrenci harçlığıyla çay içilebiliyorken şimdi kalabalık gitsen bir servet bırakmak gerekiyor ayıp gerçekten.

  Cevapla

 • Volkan Funda
  Volkan Funda - 16:48

  Herkes gibi maalesef ben de işletme konusunda korkunç derecede rahatsızlık duydum. Orası iftar için ayrıldı, şuraya grupları alıyoruz diye diye insanları masadan masaya dolaştırıyorlar. Üstelik grupları ağırlıyoruz dedikleri yere daha sonra sadece gelip bir çift oturuyor, vs.
  Sonuç olarak yıldızı işletmeye değil İstanbul’un en güzel yerlerinden olan Pierre Loti tepesine verdim.
  Umarım en kısa zamanda daha nazik ve profesyonel personeller gelir ve bir şeyleri düzeltir.

  Cevapla

 • Dere bey
  Dere bey - 16:31

  Manzara fevkaladenin de fevkinde. Mutlaka gidilip görülmesi gereken bir yer. İnsan, mekan ve zaman burada haliçin sularına karışıp akıp gidiyor. Burada içilen bir bardak çay bir sene boyu içilen çaya bedel. Teleferikle çıkın yürüyerek inin. İki keyfi bir arada yaşayın.

  Cevapla

  • Site Yöneticisi ✅
   Site Yöneticisi ✅ - 01:22

   Değerli yorumunuz için teşekkürler 👍

   Cevapla

 • Kiraz Mevsimi
  Kiraz Mevsimi - 16:11

  Abartısız diyorum ki İstanbul’un en güzel manzarasına sahip. Ama işletme olanağı biraz daha geniş tutulmalı yada ben pek sevemedim.. üst kısımlarda bir kaç restoran var tatmin edici değil… Proje olarak biraz daha geliştirilmeli diye düşünüyorum

  Cevapla

 • nazlı
  nazlı - 15:30

  süper açıklama tebrik ederim.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL