Porsuk Çayı ve Adalar Tanıtımı, Nerede ve Nasıl Gidilir?

Genel Bilgiler

Bu yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda Porsuk çayı ve Adalar turu hakkında aklınızdaki tüm sorulara cevap bulmuş olacaksınız.

Eskişehir Porsuk Çayı Hakkında Kısa Bilgi

Porsuk Çayı, Eskişehir’in en canlı bölgelerinden biridir. Şehri tam ortasından ikiye ayıran Porsuk çayı, yaklaşık 450 kilometre uzunluğu ile Sakarya Irmağının en uzun kolu olarak bilinmektedir.

Nehir eskiden aşırı derecede kirli olup hatta etrafına koku yayacak kadar ilgisizdi. Yakın zaman önce Eskişehir Belediyesi olaya el atıp nehri temizlemiş, Porsuk çayını turizme kazandırmıştır.

Porsuk çayının kent merkezi tarafında kalan bölüme Adalar denir. Etrafında bulunan bir çok cafe, restoran ve eğlence mekanları bu bölgenin çok hareketli bir yer olmasına destek vermiştir. Başta Üniversite öğrencileri ve yerli halk tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Porsuk Çayı

Bot ve Gondol Turları

Köprübaşı – Tülomsaş arasında saat 13:00 – 20:00 arasında turlar düzenlenmektedir. Bot turlarının kişi başı katılım ücreti yalnızca 2TL gibi bir cüzi rakamdır. Eğer Esbotlar yerine Gondol keyfi yapmak isterseniz 20TL gibi bir rakam ödeyerek 4-5 kişilik bir Gondol kiralayabilirsiniz.

Adalar Kafeler

Bu bölgede Starbucks, McDonald’s ve Burger King gibi ünlü markaların yanı sıra yerli esnaf kafeleride bulunmaktadır. Kahvaltı ve atıştırmalar için tercih edilebilir. Fiyatlarda cep yakmaz ama çok da ucuz değildir.

Konaklama

Porsuk Çayının etrafında konaklama için çok sayıda otel vardır. Bu nedenle oldukça hareketlidir. Siz de Eskişehir seyahatiniz süresinde buradaki kafelerde bir şeyler atıştırabilir ve hatta burada yer alan otellerde konaklayarak sabah Porsuk Çayı manzarasına uyanabilirsiniz.

Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri
Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz! (Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

En hızlı ulaşım aracı şehrin birçok yerinden kalkan Tramvay ile sağlanmaktadır. Adalar bölgesinde bulunan İsmet İnönü ve Çarşı tramvay duraklarından biniş yaparak bölgeye ulaşabilirsiniz. Eskişehir Tren istasyonuna yürüme mesafesi 10 dakikadır.

 »  Eğer yolunuz Eskişehir ve çevresine düşerse daha önceden hazırlamış olduğumuz Eskişehirde Gezilecek yerler adlı yazımızı muhakkak inceleyin.

İlginizi Çekebilir

  • Mehmet
    Mehmet - 23:00

    Güzel anlatım. Teşekkürler.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL