Rize Kalesi Hakkında bilgi, Nerede ve Nasıl Gidilir?

Genel Bilgiler

Rize Kalesi Hakkında kısa bilgiler

Rize kalesi Turizm açısından Rize’nin en önemli yerlerinden sadece birisidir. Şehir merkezinde bulunması ve ulaşımı kolay olduğundan gezginlerin ilk ulaşıp dinlenmek istedikleri noktadır.

 »  İç Kale deniz seviyesinden 150 metre yükseklikte, doğal bir yükselti üzerine yapılmıştır. Düzgün olmayan, yamuk şekilde bir planı olan İç Kalenin girişi doğu yönündedir.

Günümüzde kale dört bölümde incelenmektedir.
 • İç Kale
 • Aşağı Kale
 • İç Kale ile Atatürk Caddesi arasındaki Dış Kale kalıntıları
 • Surlar

 »  Kale ve sur yükseklikleri yaklaşık 2 metre ile 20 cm arasında değişmektedir. Duvar kalınlıkları 2-3 metre civarındadır. Yapı malzemesi olarak yontma taş ve horasan harcı kullanılmıştır. Kalenin güneyinde yer alan ve 1989 yılında onarım gören bölümler ise düzgün yonu taşıdır.

Rize’de bulunan diğer bir kale ise: Zil kalesi‘dir.

Eğer yolunuz bir yaz ayında Rize‘ye düşmüşse daha önce hazırlamış olduğumuz gezi listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Şehir merkezine yakın bir yerde kalıyorsanız kahvaltınızı kesinlikle Rize Kalesinde yapın. Turizm açısından kalabalık olsa dahi fiyatları gayet uygun buldum. Ufak bir demlik çaya 10TL verdik. (6 – 8 bardak) Eğer tek başınıza değilseniz bu daha ekonomik olacaktır.

Rize Kalesi Resim Görüntüleri

Otopark Ücreti Ne kadar ?

Otopark Ücretsizdir: Rize kalesinin geniş mi geniş otoparkı yok fakat, akın akın insanların araçla geldiği bir yerde değil. Mini otoparkı mevcut yinede çok rahat yer bulabilirsiniz. Yer bulamam diye şüphe etmeyin en fazla yol kenarına çekersiniz.

Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri
Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz! (Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Rize Kalesi Nerede ve Nasıl gidilir ?

Rize Kalesi, Rize’nin kale mahallesinde yer almaktadır. Şehrin üst bölümünde olduğu için 1.5 km kadar tırmanmanız gerekecek. Servis veya dolmuşun olduğunu düşünmüyorum. Taksiyle çıkmanız daha mantıklı olur en fazla 10 TL yazar.

Eğer yolunuz Rize’ye düşerse daha önce hazırladığımız Rize gezilecek yerler adlı içeriğimizi inceleyerek Rize’de başka nereleri gezebileceğiniz hakkında bilgi edinin.

 • Mustafa Sancak
  Mustafa Sancak - 15:40

  Tarihi dokusunu tamamiyle kaybetmiş bir yer. Restorasyon çalışması diyerek her yeri sıva yapmışlar resmen . Manzara ve çay içmek için güzel bir yer. Ama tarihi açıdan dediğim gibi yok edilmiş.

  Cevapla

 • kemal akyıldız
  kemal akyıldız - 12:23

  şahin tepesini de eklemelisiniz

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL