Rumeli Feneri Kalesi Rehberi | Nerede, Tarihi ve Tüm Detaylar

Hakkında Bilgiler

Deniz seviyesinden 60 metre yükseklikte olan Rumeli feneri, savaş gemilerinin İstanbul boğazından Karadeniz tarafına geçmelerini kolaylaştırmak maksadıyla yapılmıştır.

Rumeli Feneri, İstanbul’un Avrupa yakasında İstanbul Boğazının Karadeniz ile birleştiği kuzey ucunda yer alan deniz feneridir. Karşısındaki Anadolu Fenerinden 2 deniz mili uzaktadır.

Bu iki feneri birleştiren çizgi İstanbul Limanının kuzey sınırını oluşturmaktadır Fenerin bulunduğu köy de aynı isimle adlandırılır.


Öncesinde Atatürk Arboretumu‘na gittiğimiz Rumeli gezimiz; İstanbul’un Avrupa yakasının Sarıyer ilçesinde bulunmakta olup  Boğazının Karadeniz’le birleştiği kuzey ucunda yer aldığını bilmenizi isterim.

İtiraf ediyorum İnternetteki görselleri gördüğümde bu kadar çok etkileneceğimi düşünmüyordum. Gerçekten muazzam bir manzarası var ve tarih kokusu hala üzerinde.

Dediğim gibi Eğer yolunuz Avrupa yakasına düşerse ve Sarıyer istikametine yakınsanız Rumeli fenerine muhakkak gelin. Çok mu ahım şahım bir yer değil belki ama Deniz manzarasını ben çok beğendim.

Rumeli Feneri Resimleri

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Rumeli fenerine ulaşım için servis maalesef yok. Aracınız ile gitmek durumundasınız. Sarıyer Merkeze gelin ve Garipçe köyü istikametine devam edin. Köy ayrımında geldiğinizde tabela zaten feneri işaret eder ve hiç bir yere sapma yapmadan ulaşımı sağlayabilirsiniz.

 »  Aklınıza takılan bir soru olursa yorum bölümüne yazabilir, Eğer İstanbul ve çevresine düşmüşse daha istanbul içerikli kategorimize göz atabilirsiniz. Tekrar görüşmek üzere hoşçakalın.

Yol Tarifi / Google Haritalar

 • blackwhite
  blackwhite - 19:51

  rumeli feneri kalesine giriş ücreti falan var mı?

  Yanıtla

 • Murat
  Murat - 19:25

  Merhabalar,

  Yazılarınızı genel olarak beğendiğimi belirtmeliyim. Ama daha önce Rumelifenerinde yaşamış biri olarak içeriğin çok yetersiz kaldığını belirteyim. Kahvaltı yapılacak noktalar, limanın üstten görünüşü, denize girilebilecek noktalar, fener hakkında bilgi de eklenebilir. Paylaşımlarınız için teşekkürler.

  Yanıtla

  • Gezilesiyer.com
   Gezilesiyer.com - 00:18

   Haklısınız. Bir sonraki uğrayışımda kahvaltı mekanlarına ve liman tarafına mutlaka geçeceğim.

   Yanıtla

  • Zeynep
   Zeynep - 12:51

   Merhabalar Rumeli feneri de konalamak isteyenler için bir seçenek var acaba? Yabancı bir gezgin orda konaklamak için yer bulamamış benden Yardımcı olmamı rica ediyor lütfen bu konuda bilgi verebilir misiniz?

   Yanıtla

 • fıras
  fıras - 14:17

  oraya gitmek için
  fatihtan yenikapıya metro 1
  sonra yenikapıdan hacıosmana son durağa kadar metro 2
  hacıosmandan otobüs 150 binmelisiniz son durağa inmelisiniz

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!