Sagalassos Antik Kenti | Giriş Ücreti, Nerede ve Nasıl Gidilir?

Genel Bilgiler

Sagalassos Antik Kenti Hakkında Bilgiler

 »  Kentin yer aldığı bölgede MÖ 10.000’lerden itibaren insan izleri vardır. Hitit Kralı Arnuwanda I’in bir mektubunda kentin adı ilk kez geçiyor olabilir. Söz konusu mektupta “Salawassa” adlı bir dağ kalesinden söz edilir. Bununla birlikte Sagalassos’ta Orta ve Geç Tunç Çağı’na ait birkaç parça seramik dışında kalıntı yoktur. MÖ 546’da Persler Anadolu’yu ilk defa birleştirdiğinde, Sagalassos da Büyük Phrygia Satraplığı’na bağlanır.

 »  MÖ 333’te Büyük İskender kente ulaştığında Sagalassos direnç gösterir ve yenilir. Hellenizasyon süreci, bu fetihten önce başlamış olmalıdır. Hellenleşme öyle bir noktaya gelir ki, Sagalassos’un ileri gelenleri, Pisidia’nın başka yerlerinde görülmeyen şekilde adlarını Pers ve Yunan krallarının adlarıyla değiştirirler.

 »  Sagalassos Antik Kenti Milattan Önce 190’da Pisidia Roma etkisine girmiştir. Romalılar Bölgeyi Bergama Krallığı’na bırakır, MÖ 133’te III. Attalos’un vasiyeti ile bu durum sona erer. MÖ 39-25 arasındaki kısa bir ara dışında Pisidia’nın neredeyse tamamı ile birlikte Sagalassos da Roma topraklarına katılır. Bu durum başlarda kente refah getirse de Kilikia’dan ve Pamphylia’dan gelen korsan saldırıları, VI. Mithradates ile yapılan savaşlar ve Roma’da yaşanan iç savaş, Sagalassos’da da refah seviyesini düşürür.

Sagalassos Antik Kenti Resimleri

Giriş Ücretleri & Ziyaret Saatleri
Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Tam bilet 14 TL

Sagalassos Antik Kenti Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Haftanın yedi günü açık olan Sagalassos Antik Kenti’ni yaz aylarında 08:30 – 19:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Kış aylarında kapanış saatleri 17:30’a kadar düşmektedir.

Sagalassos Antik Kenti’ne girişler ücretlidir. Tam bilet kişi başı 2019 yılı için 10 TL‘dir. MüzeKart geçerlidir. Müze kartı olanlar yıl boyunca ücretsiz giriş yapabilirler.

Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri
Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz! (Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Sagalassos Antik Kenti Nerede ve Nasıl Gidilir?

Burdur İli, Ağlasun İlçesi sınırlarında, Burdur Antalya karayolunun 14. Km’ sinden ayrılan bir yol ile 20 km sonra Torosların 1500 – 1700 metre yüksekliğinde yer alır.

 »  Eğer yolunuz Burdur ve çevresine düşerse daha önce hazırladığımız Burdur’da gezilecek yerler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL