Samsun’da Gezilecek Yerler Listesi | En iyi 17 Yer (Detaylı)

Genel Bilgiler

Ön bilgi: Samsun Ülkemizin en kalabalık şehirlerindendir. Karadeniz’in eşsiz güzelliklerine de ev sahipliği etmektedir. Şüphesiz Karadeniz’in en büyük şehri olan samsun, Turizm açısında da oldukça etkilidir.
2015 İstatistiklerine göre 1.269.989 kişilik bir nüfusa sahip olup her gecen gün hızlıca artmaktadır.

Tarihçe: Samsun’daki yerleşim geçmişi Eski Taş Çağına dek uzanmaktadır. Tekkeköy Mağaralarında keşfedilen ve MÖ 60000 ile MÖ 15000 yılları arasına tarihlendirilen katman şimdiye dek keşfedilen en eski yerleşimdir. Mağara yerleşiminde yaşayan bu insanlar topluluk bilinci gelişmemiş ve henüz üretici pozisyonuna geçmemişlerdi.

Aktiviteler: Şu kadarını söyleyebilirim ki Karadeniz’de genel olarak yapması mümkün olan bir çok şeyi tek kalemde Samsun’da yapmanız mümkündür. Kayak Merkezi, Su altı dalış, Dağcılık, Mağaralar, Su sporları, Yayla Turizmi gibi bir çok aktivitede bulunmanız mümkündür.

Samsun Gezilecek Yerler Listesi

Eğer bir gün yolunuz Samsun’a düşerse, gezip görebileceğiniz yerleri aşağıdaki gibi detaylarla sıraladık. fikir sahibi olabilir ve bu sayfayı kendinize rehber edinebilirsiniz.

Gazi Müzesi

samsun-gazi-muzesi

Gazi Müzesi: Zamanında otel olarak inşa edilen Gazi müzesi, 1940 yılında Müze olarak ziyarete açılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsuna ilk geldiğinde de konakladığı otel burasıdır. Eski adı Mantika Palas‘dır.

Kabaceviz Şelalesi

Kabaceviz-selalesi-samsun

Kabaceviz Şelalesi: Son baharda çekilmiş olan bu fotoğraf tam bir görsel şölen diyebiliriz. Temiz havası ve yem yeşil çevre görüntüsü ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakmakta.

Tekkeköy Mağaraları

Tekkeköy-Mağaraları-samsun

Tekkeköy Mağaraları: En çok merak konusu olan yerlerden birisi de Tekkeköy Mağaralarıdır.  Bu görüntü mağara içermese de, ilginizi çekecek olan heykel yapıtları görmenizi istedim. Çevrede Rumlardan kalma tarihi evler restore edildi. Ayrıca bir rivayete göre mağara içerisinde bulunan tarihi eserler, çevresinde yapılmakta olan müzede sergileneceği söylentiler arasında.

Amisos Tepesi

samsun-aminos-tepesi

Amisos Tepesi: Yolunuzun Samsuna düştüğü vakit çıkmanızı şiddetle önerdiğimiz yerlerden birisidir Amisos Tepesi. Şehre 3-4 kilometre uzaklıkta olup, Muazzam bir görsel şova tanık olacaksınız.

Bandırma Vapuru

Samsun-bandirma-vapuru

Bandırma Vapuru: Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını Samsun’a getiren vapurun bire bir aynısıdır. Ayrıca içerisi müze olarak döşenmiştir. Balmumu sanatı ile yapılmış Heykellerde mevcuttur.

Ladik Gölü

Samsun-Ladik-Gölü

Ladik Gölü: Uzaklaşıp kafa dinlemek istiyorsanız burası tam size göre. Muazzam bir görsel şölene sahip olan Ladik Gölü içinizi ferahlatmanıza yardımcı olacak. Ayrıca akşama evde balık yemek için avlanabilirsiniz.

Akdağ Kayak Merkezi

Samsun-Akdağ-Kayak-Merkezi

Akdağ Kayak Merkezi: Kış ayının keyfini kayarak geçirmek istiyorsanız Ladik’te bulunan Akdağ Kayak Merkezini ziyaret edebilirsiniz. Çok fazla kalabalık olmayışı eğer işin acemisi iseniz sizin için kolaylık sağlayacaktır. Öneri: Türkiye’de bulunan tüm kayak merkezleri için buraya tıklayın.

Atatürk Anıtı

Samsun-ataturk-aniti

Atatürk Anıtı: Samsun Limanındaki taş anıt 1969’da açılmıştır. Dayanışmayı simgeleyen yapıt, mimar Seçkin Viter’in tasarımıdır. Ayrıca bir taş blok üstünde “1919 senesi Mayıs’ın 19. günü Samsun’a çıktım. Gazi Mustafa Kemal” yazılıdır.

Samsun Sahili

samsun-sahilleri

Samsun Sahili: Sahili ile meşhur olduğu belirttiğimiz Samsun’da yüzmek için yer aramanıza pek gerek yok. Plajın ve kumsalın keyfini çıkartmak istediğinizde gözünüzün kestiği yerden suya girebilir denizin keyfini çıkartabilirsiniz.

Lerdüge Tümülüsleri

Samsun-Lerdüge-Tümülüsleri

Lerdüge Tümülüsleri: Kesme taştan tonoz örtülü gömüt odasının duvarları insan ve hayvan betimleri ile süslenmiştir. Betimler, bitkisel ve geometrik motiflerle çevrilidir. Altın süs gereçleri, tunç kandiller, çeşitli büyüklükte şişeler, tümülüste bulunan eşyalardır.

Amazon Adası ve Amazon Köyü

Amazon Köyü, Samsun başta olmak üzere Karadeniz bölgesinde yaşadığına inanılan ve amazon olarak bilinen savaşçı kadın kabilelerinin bal mumu heykelleri ile yaşam alanlarının canlandırılmasıyla oluşturulmuş.

Batı Park sahası içerisinde yer alan Amazon Adası ise Amisos Tepesi’ne seyir platformu olacak şekilde konumlandırılmış. Adada, devasa boyutlarda bir amazon kadın heykeli, iki yanındaki heybetli aslan heykelleriyle Samsun sahilinde arzı endam ediyor. Aslan heykellerinin içine girip amazonlarla ilgili dia gösterisi izlenebilir.

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi: Amisos hazinesinin görkemi Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin en göze çarpan koleksiyonu Amisos antik kenti buluntuları ve bu kentte yer alan bir mezar odasında bulunan Amisos hazinesidir.

Mezar odası buluntularından bir erkek, bir kadın ve bir kız çocuğuna ait olan altın takılar özellikle önemlidir. Hellenistik Dönem’e ait bu eserler zamanın sanat ve işçiliğinin göstergesidir. Müzede ayrıca Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait sikkeler sergilenir.

Kent Müzesi

Kent Müzesi: Samsun Kent Müzesi, Samsun’un İlkadım ilçesinde bulunan bir müze. 12 Şubat 2013 tarihinde ziyaretçilere açılan müzede Samsun’un sosyal, tarihi, kültürel, coğrafi ve ekonomik yapısına ilişkin bilgilerin ve malzemelerin sergilenmektedir. Müze ilk yetmiş gün içerisinde 20 bin ziyaretçi çekmiştir.

Sevgi Gölü

Sevgi Gölü: Artık fuar alanın yeniden düzenlenmesi ile muhteşem bir şekilde hazırlanan yapay Samsun Sevgi Gölü insanların yeni ve uğrak yerleri arasında yer alıyor. Muhteşem bir şekilde projelendirilen göl içinde kuğuların gezintilerini gözlemleyebilirsiniz.

Akşamları bir başka güzellikte olan ve özel ışıklandırmalar ile harika bir atmosfer arayanlar için kesinlikle tavsiye ediyoruz. Göl yanında bulunan büyük Hayvanat Bahçesi ve özel köprünün geçişi ile ailenizle unutulmaz bir akşam yürüyüşü sefası yapacaksınız.

İlkadım Anıtı

İlkadım Anıtı: Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Bandırma Vapurundan inerek kıyıya çıktığı iskelenin bulunduğu yer, Samsun limanının yapımı sırasında 1959’da kayalarla doldurulmuştur. Günümüzde kıyıdan 250 metre içeride kalan bu iskelenin yerinin belli olması için bu anıt dikilmiş ve 1969 yılında açılmıştır. Dayanışmayı simgeleyen anıtın tasarımı Mimar Seçkin Viter tarafından yapılmıştır.

Hayvanat Bahçesi

Hayvanat Bahçesi: Sevgi Parkının yanında 22 dönümlük bir arazi üzerinde kurulu olan ve Karadeniz Bölgesinin en büyük hayvanat bahçesidir. (Kaynak: Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü)

Atakum Sahili

Atakum Sahili: Karadeniz’in en büyük sahili olarak bilinen Atakum Salih Yolu, Samsun’un gözde mekanlarından biridir. Sahil yolu boyunca kumsalları, yeme, içme yerleri, alışveriş merkezi, sinema, dinlenme alanları, parklar ve iskeleler bulunmaktadır. Tatilinizi denizde güneşlenerek, gün batımında iskelede ve sahil yolunda yürüyerek, eğlenerek geçirebilir, yaşamın tadını çıkarabilirsiniz.

 #  Listemizin sonuna geldik. Eklemek istediğiniz ekstra bir yer olursa yorum bölümünden yazabilirsiniz.

 • Quandrostr
  Quandrostr - 13:00

  Lerdüge Tümülüsleri Tam olarak nerede kimse bilmiyor

  Cevapla

 • Sevil acarlı
  Sevil acarlı - 12:07

  Ben bir arkadaşımı Samsun’a gidip doğa harikası bir yer tepeden çekilmişti bir Kanyon vardı bir şelale gibi şelale değil de çok güzel bir görüntüsü vardı Ora nere olabilir ki acaba anlatamıyorum tabii Ben sadece resmini gördüm fakat o arkadaşıma ulaşamıyorum orayı nasıl öğrenebilirim bayramda Samsun’a gideceğim ve ben orayı görmek istiyorum

  Cevapla

  • Furkan
   Furkan - 10:18

   Dediğin yer tahminen Samsun/Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu olması lazım bayram geçti ama 🙄

   Cevapla

 • Yavuz
  Yavuz - 18:15

  Şahinkaya kalyon u niye yok

  Cevapla

 • Yavuz şen
  Yavuz şen - 18:00

  Rize baktigim zaman harita üzerinden yerlerini gösteriyor ama diğer illerde gösterilmemiş neden

  Cevapla

  • gezilesiyer.com
   gezilesiyer.com - 12:49

   Google harita üzerinde gezi noktalarını gösterme bilgisini yeni yeni eklemeye başladık. Kısa zamanda tüm illerimize eklenecektir. Sevgiler.

   Cevapla

 • Emre kandemir
  Emre kandemir - 13:34

  #bafra Kızılırmak deltası kuş cenneti unutulmuş sanırım ikiztepe ören yeri var bide

  Cevapla

 • .
  . - 22:18

  Gerçekten çok iyi bir site çok güzel yerler gösteriyor mutlaka giderim 🙂

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL