Sarıkamış Kayak Merkezi Rehberi | Nerede, Pistler ve Detaylar

Hakkında Bilgiler

Sarıkamış Kayak Merkezi, kış turizmi ile kış sporları açısından Türkiye’nin birinci derecede öncelikli olan, beş kayak merkezinden bir tanesidir. Merkez, ünlü Sarıçam ormanları ile kaplı vaziyettedir. Kayak merkezi 2200 metre ile 2900 metre yükseklikleri arasında bulunan bir platoda yer almaktadır. Kayak merkezi, toplamda günlük 15.000 kayakçıya hizmet verebilecek kapasitededir.

Kompleks içerisinde, iki adet mekanik telesiyej ile beş adet pist yer almaktadır. Kış sezonunda kar kalınlığının 1,5 metreye kadar çıktığı gözlenmektedir. Sadece Alp dağlarına özgü olan kristal kar, Sarıkamış Kayak Merkezinde de görülmekte ve bu neden ile kayak sporu açısından son derece el verişli konumda bulunmaktadır.

Sarıkamış Kayak Merkezine Ne Zaman Gidilir?

Sarıkamış Kayak Merkezine, kar yağışını en fazla aldığı Aralık ayı ile Mart ayları arasında gidilmektedir. Bahse konu sezonda kar kalınlığının kayak sporu için uygun seviyelerde olması ve yağan karın niteliği, olan ilgiyi arttırmaktadır.

Sarıkamış Kayak Merkezi Pistleri

Merkezdeki kayak pistleri, sarı çam ormanları içerisinde yer almak ile birlikte kayak alanının yüksekliği 2100 metre ile 2634 metre aralığındadır. Özellik ile tur kayağı, kuzey disiplini ve Alp disiplini için uygun koşullara sahip bulunmaktadır.

Çamlıklar arasında toplam uzunluğu 12 kilometreyi bulmakta olan beş etaptan oluşan pist, 2500 metre yükseklikte yer almaktadır. Kayak merkezinde bir adet teleski tesisi ile iki adet telesiyej hizmet sunmaktadır.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Sarıkamış Kayak Merkezi, Doğu Anadolu bölgesinde yer almakta olan Kars ili Sarıkamış ilçesinin Güneydoğu kısmında yer almaktadır. Sarıkamış’ta bulunan 2634 metre yüksekliğindeki Çamurlu dağ kayak merkezinin olduğu yerdir.

Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars iline 60 km. mesafede bulunmaktadır. Hava alanı ile gelinmesi halinde kayak merkezine ulaşmak 40 dakika sürmek ile birlikte, şehir merkezinden kayak merkezine ulaşım özel araçlar ile sağlanmaktadır.

Sarıkamış Kayak Merkezi İletişim Bilgileri
Adres: Cıbıltepe Mevki,  Sarıkamış / Kars
Telefon: (0474) 413 6275

Eğer yolunuz bir gün Kars ve yakınına düşerse daha önce hazırlamış olduğumuz kars ve ağrı‘da gezilecek yerler listemizi inceleyebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

  • Nihat Şemsi
    Nihat Şemsi - 14:15

    Kış sporları için gelinebilecek yerlerden… gerçekten kar kalitesi ve pistleri çok iyi çok beğendik.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!