Süleymaniye Camii Tanıtımı | Kim Tarafından Yapıldı | Nasıl Gidilir?

Genel Bilgiler

Süleymaniye Camii Hakkında Bilgi

Süleymaniye Camii 1551-1558 yılları arasında Kanuni Sultan Süleyman’ın isteği üzerine İstanbul Eminönü Semtinin Süleymaniye bölgesinde Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. Mimar Sinan’ın 85 yaşında yaptığı bu eseri kalfalık eseri olarak bilinmektedir.

Süleymaniye Camii’nin çevresinde Kütüphane, hamam, medrese, imaret, dükkanlar ve hazire bulunmaktadır. Süleymaniye Camii ile birlikte her biri Süleymaniye Külliyesinin birer parçasıdır.

Süleymaniye Camii Mimari Özellikleri

 »  Süleymaniye Camii Osmanlı dönemi Mimarisinin en önemli eserlerinden ve örneklerinden biridir. Yüzyıllardır istanbulda yüz üzerinden deprem olmasına rağmen Süleymaniye Camii’nin üzerinde tek bir çatlak yoktur. Kubbesi 53m. yüksekliğinde ve 27.5m çapındadır. Bu büyük kubbe tıpkı Ayasofya’da olduğu üzere yarım kubbe ile dayanıklaştırılmıştır.

 »  Camiinin avlusunun 4 köşe noktasında minareler mevcuttur. Minarelerin boyutları birbirinden farklıdır. Avlunun kuzey bölümünde bulunan minareler ikişer şerefeli ve 56 m. boyutunda inşa edilmiştir, bu iki minare son cemaatin giriş cephesi duvarının köşesindedir. Diğer iki minare ise camiye birişik olarak inşa edilmiştir. Üçer şerefeli olup yükseklikleri 76 metredir. Caminin ana kubbe kasnağında Mimar Sinanın hesaplarına göre en iyi aydınlatmayı sağlamak üzere 32 adet pencere açılmıştır.

 »  Mimar Sinanın üstünde Mimarlık yeteneği ve zekası sayesinde düşünmüş olduğu bir bölüm ise Camii içindeki yağ lambalarından çıkan isleri bir bölgeye toplayacak hava akımını hesaplayarak, Caminin ana giriş kapısının üzerinde bir odaya toplamıştır. Bu isler Caminin içersini çevreleyen Tezyinat İşlemeler için mürekkep yapımında kullanılmıştır.

 »   Camii avlusunun çevresinde toplamda 28 revak bulunmaktadır. Dikdörtken bir şema üzerinde kurulan bu avlunun tam ortasında caminin şadırvanı bulunmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman ile eşi Hürrem Sultanında bulunduğu bir hazire bulunmaktadır.

Süleymaniye-Camii

Süleymaniye Külliyesi, 15 bölümden oluşan büyük bir Külliye

Süleymaniye külliyesi 15 bölümden oluşur. Cami başta olmak üzere Mimar Sinan tarafından medrese, dükkan ve haneler yapılmıştır. 5’den fazla medresenin bulunduğu külliyede, tıp, darülhadis, evvel, sani gibi meşhur hale gelmiş medreseler İmparatorluğun birçok yerinden talebe çekmiş ve yetiştirmiştir.

Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri
Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz! (Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Süleymaniye Camii Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Süleymaniye Camii, kendi adını verdiği Süleymaniye Mahallesi’nde, yani Fatih sınırları içerisinde.

Özel Araç İle: Özel aracınız ile gelecek olanların ilk olarak Galata Köprüsünden Eminönü doğru giderken; köprüden sağa doğru ayrılın ve İstanbul Ticaret Üniversitesinin önünde bulunan ışıklardan sola doğru yokuştan yukarı doğru çıkınız tabelaları takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz.

Alternatif: Kabataş – Bağcılar Tramvay Hattı ile Laleli-Üniversite Durağı’na kadar gelip, buradan kısa bir yürüyüş yaparak kolayca ulaşabilirsiniz.

 »  Eğer Bir gün Yolunuz İstanbul ve çevresine düşerse daha önce hazırlamış olduğumuz İstanbul’da gezilecek yerler listemizi incelemenizi öneririz.

 • Hacer Karataş
  Hacer Karataş - 16:13

  Şu an bir şey farkettim. Herkes Bodrum’a Alaçatı’ya Çeşme’ye gideceğine ilk olarak böyle değerli tarihi eserlerimizi görmeye gitsinler. Böyle bir yapının yapılması ne kadar zordur siz tahmin edin artık. Eğer istanbuldaysanız veya yolunuz istanbula düştüyse kesinlikle gitmeye deger..

  Cevapla

 • Nuray Dinler
  Nuray Dinler - 15:01

  Mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir mekan hem cami çok güzel hem boğaza ve halice hakim bir yer.

  Cevapla

 • Abdullah Kaya
  Abdullah Kaya - 15:00

  Bir matematikci olarak anladim ki Mimar Sinan Dunyanin en buyuk matematik dahisiymis zira Burada kullandigi matematige akil erdirmek mumkun degil akil sinirlarini zorlayan bir eser mutlaka gormelisiniz

  Cevapla

 • Kadir Kemahli
  Kadir Kemahli - 15:00

  Anlatılmaz bir Kabe hissi var sanki caminin içine girdiğinde sanki meleklerin ve o mubarek evliyalarin sanki efendimiz seni seyrediyor sanki yanında sağında solunda arkanda olduklarını hissediyon 9 ay çalıştım caminin içini supüdüm ben bu hissi sanki hiç bir camide yaşamadim.

  Cevapla

 • Tamer
  Tamer - 14:59

  Muhteşem bir eser Kanuni sultan Süleyman’a Mimar Sinan’a ve emeği geçen herkese Allahtan rahmet diliyorum.Helsi nur içinde yatsınlar mekanları inşallah cennettir

  Cevapla

 • Bayram Petek
  Bayram Petek - 14:59

  Burada edilen dualar geri dönmez, mutlaka kabul. Ben sürekli önündende geçiyorum çok zamanlarda ist da hava kapalı tam burda hep yağmur rahmet var aksaraydan yuruyorum veznecilerde yağmur başlıyor tam burada yağmur rahmet yağıyor çok zaman bana boyle gözüktü manevi gözile böyle gördüm

  Cevapla

 • Menderes Karaağaç
  Menderes Karaağaç - 14:58

  Her yönüyle çok güzel,ancak yaşanınca anlaşılacak mekanlar.İslamın ,Türk milletinin yüz akı Kanuni,Mihrimah Sultan,Mimar Sinan için dua edip,Güzel muhteşem Süleymaniye Camisinde namaz kılıp,hemen bitişiginde Darüzziyafede Osmanlı Türk yemeklerini biraz pahalıda olsa tadabilirsiniz yada meşhur kurufasulyecilerde çok uygun fiatlara doyumsuz lezzetlere ulaşırsınız.
  En sonunda ise Darüzziyafenin bitişiginde yer alan surlar içinde çay,kahve ve güzel memleket türküleri ile saatlerce hasbihal edebilirsiniz.Daha ne olsunki insanın nefsinin istedigi çok şey hepsi birarada.

  Cevapla

 • Musa Güner
  Musa Güner - 14:58

  İstanbulun saklı kalmış hazinelerinden biri. Herkes sultan Ahmedi, Ayasofyayı biliyor. Ancak Süleymaniye çevresinde de bilenin yaşattığı bir gece hayatı var. Kafeler, restoranlar tahmin edilenden daha iyi düzeyde.
  Yeterli mi? Hayır. Başka ne yapılabilir bunu düşünmek lazım? İlk akla gelen güzelim şaheseri çevreleyen çarpık yapıların temizlenip park bahçeye çevrilmesi, sirkeci, kapalıçarşı, tahtakale, mercan, yeşildirek, imç blokları arasının komple trafiğe kapatılması.
  Aynı tarihi hazine avrupalıda olsa ne yapardı düşünelim. Hiç bir şey yapamasak bile en azından sokakları temiz tutalım, enkaza dönüşmüş evleri ya yıkalım ya da restore edelim.
  Belediye Başkanı, devletin diğer ilgilileri sokakları gezemiyorsa google maps street view dan baksın. Cami avlusuna kadar giren izbelelikleri görsün isterim.
  Süleymaniye bir devrin kültür ve fikir merkezi iken, böyle kendi haline bırakılmış olması, gereken saygı ve özenin gösterilmiyor olmasının ayıbı kime ait herkes bir düşünsün ve gerekli çalışmaları bir an önce başlatsın isterim.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL