Tekirdağ Gezilecek Yerler | En İyi 15 Gezi Noktası (Detaylı)

Hakkında Bilgiler

Tekirdağ, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık yirmi üçüncü şehri. 2015 itibarıyla 937.910 nüfusa sahiptir.Toplam 11 ilçesi vardır.

Tekirdağ İlçeleri

Süleyman paşa, Çerkezköy, Kapaklı, Çorlu, Ergene, Hayrabolu, Malkara, Marmara Ereğlisi, Muratlı, Saray, Şarköy

Tekirdağ ilinin toprakları çok verimlidir ve 1. sınıf tarım arazisidir. Türkiye’nin yağlık ay çiçek ve buğday üretiminin büyük bölümünü karşılar. Son 40 yılda 1975 yılından itibaren en hızlı sanayileşen ve nüfus artış oranına göre en hızlı nüfusu artan 1. ilidir.

Tekirdağ’da görülmeye değer sayısız eser bulunmaktadır Şehir merkezinde Atatürk’ün birebir boyutlarındaki tek heykeli bulunmaktadır. Her sene Haziran ayında Tekirdağ Kiraz Festivali adı altında ortalama 1 hafta süren etkinlikler düzenlenmektedir.

Şimdi sizleri Tekirdağ’da ki en güzel yerlerle baş başa bırakalım.

Tekirdağ Gezilecek Yerler Listesi

Namık Kemal Evi

Vatan şairimiz Namık Kemal’ in 1840 yılında Tekirdağ’da doğduğu evin yakın çevresinde Namık Kemal Derneği tarafından 1993 yılında yaptırılmıştır.

Rakoczi Müzesi

Macaristan hükümeti tarafından satın alınıp müzeye dönüştürülen Rakoczi Müzesi’ne Macar Prensi II. Frenc Rakoczi’nin ismi verilmiştir. Müze binasında Rakoczi 15 yıl yaşamıştır.

Avusturyalılara karşı Macar ayaklanmasının başına geçmiştir ve savaşta başarısız olunca Osmanlılara sığınmıştır.

Namık Kemal Heykeli

Tekirdağ il merkezinde Hükümet Binasının karşısındaki parkın içerisinde Anıt Namık Kemal (1840–1888) anısına 1949 yılında yaptırılmıştır. Namık Kemal’in heykeli mermer dikdörtgen, üzeri dışarı çıkıntılı silmeli kaide üzerine mermerden yapılmıştır.

Ön yüzde: “Kemal’in feryadı vatanperverhanesinin tesiri beliği sayesinde vatan bugün kâmurandır. Senin ruhunda ey vatanın büyük evladı ebediyen şâdandır.” yazılıdır.

Atatürk Ormanı

Tekirdağ – İstanbul karayolu üzerinde olup, İl Merkezine 7 km. uzaklıktadır. İlimizin yegane günübirlik tesislerinden birisidir.

Şarköy Sahili

Şarköy ilçesi, 60 km uzunluğundaki sahilleriyle Türkiye’nin en uzun 31., dünyanın ise en uzun 62. sahiline sahiptir.
İlçenin Marmara Denizi’ne sınır olan kıyı şeridinin uzun olması balıkçılık için olumlu bir ortam yaratmaktadır.

İlçe merkezi ile Hoşköy ve Mürefte beldelerinde olmak üzere 3 adet faal balıkçı barınağı mevcuttur. Merkez, Hoşköy ve Mürefte beldelerinde olmak üzere üç adet Su Ürünleri Kooperatifi çalışmalarına devam etmektedir.

Hora Feneri

1876 Fransız yapısı olup, Şarköy ilçesine bağlı Hoşköy beldesinde bulunmaktadır. 96 kristalden meydana gelen fener kendi ekseni etrafında 360 derece dönerek görev yapmaktadır.

Süleymaniye Camii

Çorlu’nun merkezinde bulunan cami,Kanuni Sultan Süleyman tarafından M.1521 (H.928) yılında yaptırılmıştır.
Kare bir plan üzerine yapılan caminin malzemesi kesme taştır.Yapılışı ile ilgili kitabe cami kapısının üzerindedir.

Gazi Ömer Bey Türbesi

Malkara İlçesindedir. Türbe; Turan Bey’in oğlu Ömer Bey’e aittir.
Türbenin giriş kapısı üzerindeki kitabesinde Ömer Bey’in ölüm tarihi h.908 (1502) olarak belirtilmiştir. Bu bakımdan türbenin de aynı tarihte yapıldığı sanılmaktadır.

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

1967 yılında ziyaretçilere kapısını açan Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, yıllarca küçük bir salonda sergilenmiştir.
Zaman içerisinde koleksiyonların artmasıyla zenginleşen müze 1976 yılında Kültür Bakanlığı’nın tahsis etmiş olduğu Vali Konağı’na taşınmıştır.

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Vali Konağı Caddesi üzerinde olup, Pazartesi günleri hariç her gün ziyaret edilebilmektedir.

Eski Camii

Ertuğrul Mahallesindedir. 1831 yılında Zahire Nazırı Ahmet Ağa tarafından yaptırılmıştır. 1912 yılında yıkılan minaresi Cumhuriyet döneminde yeniden inşa ettirilmiştir.

Minaresi kesme taştan ve tek şerefelidir. Caminin son cemaat yeri iki katlı olup, yirmi penceresi mevcuttur.

 • süleyman
  süleyman - 23:33

  tekirdağ kira fiyatlarını biliyor musunuz

  Yanıtla

  • yağız
   yağız - 17:48

   400 ila 500 arası

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.