Uludağ Kayak Merkezi Rehberi | Nerede, Otel ve Giriş Ücretleri

Hakkında Bilgiler

 #  Uludağ Kayak Merkezi, Bursa’nın meşhur turistik yerlerinin başında gelmektedir. 2543 metre yüksekliğe sahip olan Uludağ, 1933 yılından beri kayak yapılan bir merkez olup 1961 yılında milli park ilan edilmiştir.

 #  Ekim ve nisan ayları arasında sürekli karlar altına olan bölge, bu özelliği sebebiyle yılın yarısında kış sporlarına ve turizmine elverişli bir durumdadır. Fatintepe ve Kuşaklıkaya tepelerinin üzerine kurulan, Türkiye’nin kış turizmi açısından en çok tercih edilen noktalarından biri olan Uludağ Kayak Merkezi; yaşam alanı açısından 2 bölgeden oluşmaktadır.

 #  1.bölgesinde toplam 36 konaklama ve dinlenme tesisi bulunmakta olup bu tesislerin 19’u özel, 17’si kamuya aittir. 4 otelin yer aldığı 2.bölge ise 1986 yılında turizm merkezi ilan edilmiştir.

Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ’a Ne Zaman Gidilir?

Gezilesiyer.com olarak Uludağ Kayak Merkezine ilkim şartları ve kış turizmi için elverişli olduğundan Kış mevsiminde gitmenizi öneriyoruz. Kayak yapma açısından en uygun dönem Kasım ayında başlar. Şubat ayının sonunda da ufaktan sezon kapanır. Bu aylar arasında Uludağ Kayak merkezi çok sayıda misafir ağırlamaktadır.

Uludağ Kayak Merkezi Pistleri

Uludağ Kayak Merkezi Pistleri

Ergün kayak pistinin uzunluğu 800 metredir. Kuşaklı kayak pisti ise 2750 metred uzunluğundadır. Kuşaklıkaya kayak pistinde Kuşaklıkaya Grand telesiyeji bulunmaktadır. Belvü kayak pistinin uzunluğu ise 800 metredir. Fahri kaya pistinde Fahri telesiyeji bulunmaktadır. Kervansaray Kayak pistinin uzunluğu 1100 metredir.

Uludağ Otel Tavsiyeleri ve Fiyatları

Uludağ’da konaklamak için oldukça çok alternatifler bulunmaktadır. Her ne kadar oteller hakkında isim ve fiyatlar vermeye çalışsak da siz yinede otelleri tek tek araştırın ve size uygun olanı seçmeye gayret gösterin. Eğer daha önce gitmiş ve deneyim sahibi iseniz yorumlarda bildirerek diğer ziyaretçilerimize fikir sahibi olması açından yardımcı olabilirsiniz.

 • Ağaoğlu My Mountain Uludağ (7.9 Puan)
 • Kervansaray Uludağ (7.3 Puan)
 • Grand Yazıcı Uludağ (8.4 Puan)
 • Monte Baia Uludağ (8.3 Puan)
 • BOF Hotels Uludağ Ski & Conv. Resort (8.2 Puan)
 • Fahri Hotel (7.1 Puan)
 • Otel Ulukardeşler (9.0 Puan)
 • Uslan Hotel (7.4 Puan)
 • Beceren Hotel (8.5 Puan)

 #  Önerilen oteller ile ilgili hiç bir reklam anlaşmamız yoktur. Ekli olan puanlar Ets ve Tatil sepeti gibi tur şirketlerinden alınmadır. Ücretlendirme sezonsal olarak ve talebe göre artıp düştüğü için en sağlıklı bilgiyi resmi sitelerinden ve anlaşmalı olduğu sitelerden öğrenebilirsiniz.

Çocuklara Özel

Küçük misafirler için de benzersiz olanaklar ve sınırsız eğlence var. Çocuklara özel oyun odaları, geleceğin kayakçılarını yetiştirecek kayak okulları ve onlara özel eğitim pistleriyle, çocuğunuz için de kusursuz bir tatil vaad eden Oteller mevcut.

Kayak Ekipmanları ve Ücretleri

Kayak malzemeleri nasıl seçilir, nelere dikkat etmek gerekir diye merak ediyorsanız kayak merkezi eğitmenlerinin önerilerini alabilirsiniz. Kayak malzemesi seçimi yaparken:

 • Boyunuzu
 • Kilonuzu
 • Yaşınızı
 • Seviyenizi
 • Kayak pisti özelliklerini
 • Yapmak istediğiniz kış sporu dalını göz önünde bulundurmalısınız.

İhtiyacınız olacak kayak malzemeleri ve giysileri: Bere, Kask, Dizlik ve Bileklik, Kulaklık, Kar Gözlüğü, Tişört/Atlet, Külotlu Çorap/İçlik, Boğazlı Kazak, Kafa Bandı, Kemer, Termal İçlik, Polar, Kayak Montu, Kayak Pantolonu ve Eldiven.

Her sporun kendine has giysisi vardır, eğer bu sporu ilk kez yapacaksınız ve malzemeleriniz yoksa gideceğiniz otellerde muhakkak Kayak malzemeleri kiralanıyordur.

Uludağ Kayak Merkezi Kayak malzemesi fiyatları

Görsel’deki fiyatlandırma yakın zamandan sadece bir örnektir. Daha uygunda kiralayabilir, daha pahalı da kiralayabilirsiniz. Sezona göre değişkenlik gösterebilir.

Bunların dışında Snowboard malzemeleriSnowblade malzemeleriKar motoruKızak ve Snowtubin‘de kiralayabilirsiniz.

Kayak Eğitim Ücretleri Hakkında Bilgiler

Kayak eğitiminizi elbette Türkiye Kayak Federasyonu tarafından almanızı önersek de, her kayak merkezinde ön eğitim verilmektedir. Bu eğitimler saatlik olarak ücretlendirilmektedir. 1 saatte kendi başınıza kayacak kıvama gelene kadar bu eğitimi almanızı öneririz. Genel kuralları öğrendiğinizde ve biraz kendi çabalarınızla bu sporun çok da zor olmadığını göreceksiniz. Daha öncede söylediğimiz gibi kıyafetler ve eğitim için sizi yönlendireceklerdir.

Kişi Sayısı Saat Ücret
1 kişi 1 saat 180 TL
2 kişi 1 saat 250 TL
3 kişi 1 saat 310 TL
Grup halinde = 1 kişi 1 saat 80 TL

Eğitim tamamlandığında Ski Pass almanız gerekecek. Ski Pass: Zirveye çıkmak için geçiş sistemine okuttuğunuz kart. 3 çeşit kart bulunmaktadır ve bunlar;

 1. Tek çıkış: 15 TL
 2. 4 Saatlik: 70 TL
 3. Günlük Sınırsız: 120 TL

Pist Kullanım Kuralları ( Önemli )

 1. Başkalarına Saygı: Başkalarına Saygı: Başkalarını tehlikeye atmayacak ve yaralanmalara sebep olmayacak şekilde davranılmalı.
 2. Kayma Şekli ve Hız Kontrolü: Kontrollü hareket etmeli, hızını ve kayma şeklini zemin, kalabalık, kar ve hava duruma göre ayarlamalı.
 3. Pistte Durma: Kesinlikle gerekli olmadığı sürece Kayak veya Snowboard sporcusu pistin görüş mesafesi sınırlı veya dar yerlerinde durmamalıdır. Böyle bir noktaya düşerse en kısa sürede pist dışına çıkmalıdır.
 4. Yardım Etme: Kaza durumlarında yardım her kayak ve snowboard’cunun görevidir.

 #  Yukarıda yazılı kuralların tamamı USOG (Uludağ Skipass Ortak Girişimi) firmasının resmi kurallarıdır ve Uludağ’daki pistlerin tamamında geçerlidir. Kurallara uyulmaması ve gerekli önlemler alınmayarak başkalarını tehlikeye atan misafirlerimizin Skipass’ları iptal edilir ve tesis kullanımları engellenir.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Adres: Bursa Uludağ Yolu, Uludağ, Osmangazi, Bursa, Gülbahçe,16240 Osmangazi/Bursa

 #  Bursa’ya 40 km uzaklıkta bulunan Uludağ Kayak Merkezi’ne ulaşım çeşitli alternatiflerle sağlanmaktadır.

 #  Bursa’nın İstanbul’a 240, İzmir’e 330, Ankara’ya 380 km uzaklıkta olduğunu belirtelim. Uludağ’a dolmuş vasıtasıyla gitmek için Bursa şehir merkezinden hareket eden dolmuşları kullanabilirsiniz.

 #  Şahsi aracınızla gitmek için, şehrin doğu bölgesinden geliyorsanız Heykel yakınlarında bulunan Pınarbaşı tarafından Uludağ yoluna girebilirsiniz. Şehrin batı bölgesinden gelecek olanlar için Heykel semtinin batısında kalan Çekirge tarafından Uludağ’a gidebilirsiniz.

 #  Eğer yolunuz bir gün Uludağ Kayak Merkezi civarına düşerse, Bursa’da gezilecek yerler listemize muhakkak göz atın. Ayrıca ülkemizdeki diğer Kayak merkezleri için kategorimizi inleyebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

 • Caner Mehmet
  Caner Mehmet - 02:53

  Gayet iyi memnun kaldım. Gerçekten çok güzel bir yer.. bayıldım.. herkese tavsiye ederim..

  Yanıtla

 • Olgay Celik
  Olgay Celik - 15:19

  Profesyonel rehber eşliğinde zirveye çıkmanızı öneririm. Tek başına denemeyin kaybolursunuz. Kazıklanmak isteyenlerin düşünmeden gitmelerini öneriyorum. Teleferik o kadar pahalı ki sanki bütün aracı 1 günlüğüne size kiralıyorlar. Ayrıca yazın arap istilasına uğramış, dincilerin sakallıların güzide dinlenme alanına dönmüş.

  Yanıtla

 • İbrahim Akakus
  İbrahim Akakus - 23:48

  Geçtiğimiz kış ilk defa kayak için Uludağ’a gitmeye karar verdik. Arkadaş çevremiz hiç tavsiye etmedi. Orası sizi kesmez kesinlikle gitmeyin dediler. Ama yakın diye bir hafta niyeti ile baba oğul gittik. 2 gün kalıp geri döndük. Gördük ki profesyonel kayakçılara göre değilmiş. Pistler çok kısa ve düzgün pist yok. Çocuğun şubat tatilini boşa harcadık. Gerçekten de kesmedi bizi uludağ. Arkadaşlar haklıymış. Gözünü seveyim PALANDÖKEN, KONAKLI, SARIKAMIŞ, ERCİYES…

  Yanıtla

 • Serkan Çakıcı
  Serkan Çakıcı - 16:39

  Geçen gün bursadaydım. Otobüsten indik. İlk defa gitmiştim bursaya. Uludağ da hiç aklımda yoktu. Ufukda kara bulutlara benzer sisle karışık bir yer gördüm. Yorgunluktan hiç ne olduğunu düşünmedim. Ve hemen yanımdaki abime sordum. Abi uzaklardaki bu kara belirti nedir dedim. O da bana gülümseyerek “Uludağ” dedi. Birden yorgunluğu unutarak, heycanla ve merakla, hayretler içerisinde Gerçekten mi? Dedim. Cahilliğime verin, şok oldum. Umarım birgün telefenikle en tepesine kadar gidebilirim. Ülkemizin ne gibi güzellikleri var?

  Yanıtla

 • melahat k.
  melahat k. - 07:10

  Güzel bir rehber sayfası teşekkür ederim.

  Yanıtla

 • aysel uzun
  aysel uzun - 14:04

  Bursalıyım ve orayı çok seviyorum heleki Uludağı şimdi orda olmak vardı

  Yanıtla

 • aynur güler
  aynur güler - 14:03

  Bayramda oraya gittik eşim ve kızımla çok güzel bir yer yazı ayrı kışı ayrı güzel manzaraya sahip tavsiye ederim görmeye değer arkadaşlar

  Yanıtla

 • Sadullah Ensar Yıldırım
  Sadullah Ensar Yıldırım - 14:03

  Kızak kesinlikle yapmayın 20tl nize yazık posetle daha zevkli frenli diyorlar freni yok. Tavırlar zaten bencilce. Ben satın aldım bana gösterilen pist 50m idi jandarma geldi. Yaklaşık 10 metreye düşürdüler. Ve bizi takmadiklari gibi hakaret ettiler yetkililerin kulağına giderse sevinirim beceren otel onu kayak pisti

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!