Uşak’da Gezilecek Yerler | En İyi 10 Gezi Noktası! (Detaylı)

Hakkında Bilgiler

Uşak nüfusu 2015 yılına göre 353.048‘dir. Tarihin bilinen dönemlerinden beri bir yerleşim yeridir. Eski adı ile Temenothytia‘dır. Uşak ilinin 5 ilçesi vardır.

Uşak İlçeleri

Banaz, Eşme, Karahallı, Sivaslı, Ulubey

Saz ve Söz ustalarının yaşadığı uşak kültür olarak zengin bir ilimizdir. Dağları ovalarıyla bilinen Uşak yağışları genelde kışın, yazları kuraklıkla geçirir.

Ekonomik hayatı ise ; Hayvancılık, Tarım, Tekstil deri ve madencilik gibi geçimini sağlamaktadır.

Şimdi sizleri bu şehirde gezilebilecek olan yerleri gösterelim.

Uşak’da Gezilecek Yerler Listesi

BURMA CAMİİ

Pir Hasan Hüsameddin Uşşaki Hazretlerinin imamlık yaptığı camidir. Evliya Çelebi’nin not ettiği kitabe göre, Ulu camiden 158 yıl sonra yapılmış ve yaklaşık 430 senelik bir tarihe sahiptir.

BLAUNDUS ANTİK KENTİ

Ulubey ilçesi Sülümenli köyünde bulunun tarihi kent Helenistik Çağ’da derin vadilerle çevrili bir yarım adaya kurulmuştur. Şehir merkezine 40 km uzaklıkta bulunun bu tarihi yer görülmeye değer.

UŞAK ARKEOLOJİ MÜZESİ

1970 yılından beri hizmet veren müze içinde Eski Tunç çağlarından kalma idoller gaga ağızlı testiler taş baltalar gibi eserler bulunmaktadır.

CLANDRAS KÖPRÜSÜ

İl merkezine 45 km uzaklıkta olan bu eşsiz köprüyü görmek isteyenlere yaz aylarında tavsiye ediliyor. Ailenizle piknik yapmak için harika bir manzarası olan bu köprü, Uşak Karahallı Belediye tesislerinde’dir.

TARİHİ KENT MÜZESİ

Uşak’ın kurtuluş günü olan 1 Eylülde müzeye ziyaret açılmıştır. İçerisinde Maketlerle tarihimizi anlatan güzel sunumlar sergilenmektedir.

TAŞYARAN VADİSİ

Yerli ve Yabancı turistlerin belgesel olarak tanıttığı bu meşhur vadiyi görmek isteyeceğinizden eminim. 4 mevsim ayrı bir güzelliği olan vadi Yenişehir mevkiinde bulunmaktadır.

ATAPARK

Şehir merkezinde bulunan bu park yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmuştur. Yazları kalabalık bir ortamda bulunan cafeler çay bahçeleri oyun parkı gibi ailenizle güzel bir gün geçirmek isterseniz tam aradığınz yerdir.

ZAFER ANITI

Uşak il merkezine 15 km uzaklıkta bulunan Göğem Köyündedir. 2 Eylül 1922 yıllında Uşak ilimiz düşmanlardan arındırılmıştır. O tarihte İstilacı Yunan orduları komutanı General Trikopis ise Göğem Köyünde Türk askerlerine esir düşer.

ULU CAMİİ

İl merkezi çarşı içerisinde bulunan bu camii kaç yılında yapılıdığı bilinmiyor. Tarihi günümüze kadar taşıyan eşsiz camii görülmeye değer.

ULUBEY KANYON

Ulubey ilçe sınırlarında bulunan dünyanın en büyük 2. kanyonudur. Merkeze 29 km uzaklıkta bulunan kanyon görüntüsüyle adeta huzur vericidir.

  • mh. selame
    mh. selame - 23:28

    biraz fazla yatırım isteyen bir kent

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.