Van’da Gezilecek Yerler | En Güzel 10 Gezi Noktası (Detaylı)

Hakkında Bilgiler

Doğu Anadolu bölgesinin en kalabalık şehrine sahip olan Van 2015 yılı itibariyle 1.096.397 nüfusa sahiptir.

Van İlçeleri

Bahçesaray, Başkale, Çaldıran, Çatak, Edremit, Erciş, Gevaş, Gürpınar, İpek yolu, Muradiye, Özalp, Saray, Tuşba

Van geçim kaynağını hayvancılık’dan elde etmektedir. Özellikle küçükbaş hayvancılığın yetiştirdiği Van’da yazları her kırsal yerlerde hayvan görme olanağı çoktur. Türkiye’de en fazla küçükbaş hayvan bu ilimizde bulunmaktadır.

Sanayi bakımından da en çok fabrikaların Şeker, Çimento, Yem, Et ve et ürünleri elde etmektedir.

Kaleleri, kedisi, ve gölü meşhur olan bu ilimizin turistik yerleri de oldukça zengindir. Şimdi sizi bunlarla baş başa bırakalım.

Van’da Gezilecek Yerler Listesi

VAN KALESİ

M.Ö 9. yüzyılın ortalarında Urartu Kralı Sarduri tarafından yapılmış olan bu kale günümüze kadar yerleşmiş sağlam bir kaya parçalarına sahiptir. İl merkezine 5 km uzaklıkta olan Van kalesi, yerli yabancı turistlerinde yoğun ilgi gösterdiği bir yerdir.

AKDAMAR KİLİSESİ

20 dakikalık motor yolculuğu ile ulaşım sağlanılan Akdamar adası klisesiyle tanınmaktadır. Oldukça güzel bir manzaraya sahip olan bu ada gerçekten görülmeye değer.

KAYA ÇELEBİ CAMİİ

Van’ın Ortakapı mahallesinde ki surlara yakın bir yerde olan bu camii, Kaya Çelebi Zade Koçi Bey tarafından 1660 yılında yapıma başlanmış, fakat 3 yıl sonra idam edilmesi sonucu 1663 yılında Cem Dedemoğlu Mehmet Bey tarafından camii tamamlanmıştır.

VAN KEDİ EVİ

1992 yılında Van Yüzüncü yıl üniversitesi araştırma merkezi kurulmuştur. Bunun amacı ise dünyada nesli azalmakta olan Van kedisi’ni korumak ve çoğalmasını sağlamaktır. Eğer sizler de bu güzel kedileri görmek isterseniz, Van kedi evine uğramayı unutmayın.

VAN GÖLÜ

Dünyanın en büyük sodalı gölüne sahip olan Van gölü, Tatlan ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. Hem tatlı su, hemde tuzlu suya sahip olan bu göl görüntüsüyle eşsiz bir güzelliğe sahiptir.

MURADİYE ŞELALESİ

Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan bu şelale Muradiye ilçesinde yer almaktadır. Yüksekliği 50 metre olan şelalenin en güzel özelliği yazın rengarenk çiçekleri, kışın donmuş buzun kristalleri’dir. Görüntüsüyle huzur veren şelale ziyaret etmek için uygun bir yerdir.

HÜSREV PAŞA CAMİİ

1567 yılında Van beylerbeyi olan Köse Hüsrev Paşa tarafından yaptırılmıştır. Bir Mimar Sinan eseri olan bu camii, kesme taş tromp ve tuğla kullanılmıştır. Van’ın Ortakapı mahallesinde yer almakta olan bu camii görülmeye değer bir yerdir.

VAN PERİ BACALARI

Başkale ilçesin’de bulunan kapadokya’ya benzerliği nedeniyle Vanadokya olarak bilinen peri bacaları, Van’a 120 km uzaklıkta bulunan Yavuzlar köyünde’dir. Görülmeye değer olan bu peribacaları turistlerin en çok ilgi odağı olmuştur.

HALİME HATUN KÜMBETİ

Gevaş ilçesinde’ki Selçuklu mezarlığında bulunan, 1335 tarihin’de Melik İzzeddin tarafından kızı Halime Hatun için yapılmıştır. Manzarası görülmeye değicek güzelliktedir.

HOŞAP KALESİ

Van‘a 50 km uzaklıkta olan Başkale yolu üzerinde ki bu tarihi kale, 1643 yılında Mahmudi beylerinden Sarı Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Kale içinde ki eski hamam, camii, medrese, su sarnacı, çeşme, zindan, ve odalarda geçmişin izlerini görmeniz mümkündür.

VAN MÜZESİ

Van il merkezi Şerefiye mahallesin’de bulunan müze’de yöreye ait 1932 yılından beri yapılan araştırmalar sonucu bulunan eserler sergileniyor. 1972 yılından bu yana hizmet veren müze de eşsiz eserler görülüyor. Sizlerde bu eserleri merak ediyorsanız müzeyi ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

 • bels
  bels - 20:43

  çok tesekurlet

  Yanıtla

 • lavinya
  lavinya - 17:05

  liste için teşekkürler çok hoş

  Yanıtla

 • kirman papakçı
  kirman papakçı - 23:31

  liste için teşekkürler

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.