Yavuz Sultan Selim Köprüsü Tanıtımı | Nerede ve Nasıl Gidilir?

Genel Bilgiler

3. Boğaz Köprüsü Hakkında Bilgi

59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş, 1408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü olacak. Köprünün bir başka ilki ise 322 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü olması.

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında İstanbul Boğazı üzerinde yapılacak 3. köprünün konsept tasarımı yapı mühendisi “Fransız köprü üstadı” olarak nitelendirilen Michel Virlogeux ile İsviçreli T-Engineering firması tarafından ortak olarak yapıldı.

Sayesinde;

 »  Odayeri – İkitelli ve Paşaköy – Çamlık bağlantı yolları, hem otoyolun İstanbul’un şehir içi ile bağlantılarını sağlayacak hem de TEM Otoyolu’ndaki yoğun trafiği rahatlatacak.

 »  Araçlar hem kesintisiz bir şekilde transit geçiş yapabilecek hem de İstanbul’un şehir içindeki ve mevcut boğaz köprülerindeki trafiği azalmış olacak. Böylece, önemli ölçüde yakıt tasarrufu da sağlanacak.

 »  Yük taşıyan araçların ulaşım kısıtlamasının ortadan kalkmasıyla, ithalat ve ihracatımızdaki zaman maliyeti düşecek.

 »  3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi, 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefleyen Türkiye’yi bu hedefine daha da yaklaştıracak ve çağdaş Türkiye’nin simgelerinden biri olacak.

 »  3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun işletmesi, 10 yıl 2 ay 20 günlük süre ile IC İçtaş – Astaldi JV tarafından yapılacak. Bu süre sonunda Ulaştırma Bakanlığı’na teslim edilecektir.

yavuz-sultan-selim-koprusu

Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçiş ücreti ne kadar?

Küçük araçlar geçiş ücreti : 19 TL26 TL arası
Ağır vasıta geçiş ücreti50 TL150 TL arası

Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri
Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz! (Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Nerede?

Adres: Garipçe Mah., Garipçe Şantiyesi Deniz Er Eğitim Komutanlığı Yanı, Garipçe / Sarıyer/İstanbul

Yavuz Sultan Selim Köprüsü hakkında kısa özeti okumuş bulundunuz. Eğer yolunuz İstanbul ve çevresine düşerse sizin için hazırladığımız İstanbul’da gezilecek yerler adlı içeriğimizi muhakkak inceleyin.

 • Arif Akyol
  Arif Akyol - 21:47

  Mühendislik harikası bi köprü açılmadan üstünde yürümek ve araba sürmek nasip oldu

  Cevapla

 • Ayhan Alaca
  Ayhan Alaca - 21:48

  Çok güzel olmuş yapanların ellerine sağlık versin Biz otopüscü esnafının zahten sonu yakaştıydı bizi bu yeni köprüye mecburi yapmaları bizim temeli sonumuzu getirecek maliyet çok arttı bizim için hiç iyi olmadı.

  Cevapla

 • Sevda Tüylü
  Sevda Tüylü - 21:48

  Vatanını Halkını seven adam Recep tayip Erdoğan Allah Razı olsun anne babasının mekanı cennet olsun Rabbim her zaman Cumhurbaşkanımızın yar ve yardımcısı olsun çaldı çırptı bıze o Köprüleri yaptı daha ne diyeyim

  Cevapla

 • Ibrahim Edhem Yüzen
  Ibrahim Edhem Yüzen - 21:47

  Allahım a şükür bayramın son günü geçtim milletimize hayırlı olmasını diliyorum bence köprü harika olmuş çoğu kişi deniz manzarası yok falan diyor madem deniz manzarası istiyorsunuz fsm den geçin boğazdan geçin

  Cevapla

 • Şirin Ilgaz
  Şirin Ilgaz - 21:46

  Allah emeği geçen herkesten razı olsun böyle büyük yapıtlara imza atan başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere başbakanımız ve bakanlarımızın rabbim işlerini rasgetirsin İki cihanda rabbim aziz etsin ❤️

  Cevapla

 • Savaş Karaarslan
  Savaş Karaarslan - 21:46

  En yüksek vergi, en pahalı benzin, en pahalı yol. Yazıktır, günahtır be!

  Cevapla

 • Osman Karahan
  Osman Karahan - 21:45

  21.Yüzyıla Aziz Milletimizi destansı bir eserle (3. Köprü ile) taşıyan Büyük Lidere Cenabı Hak güç kuvvet versin inşaAllah..

  Cevapla

 • Erkan Baskan
  Erkan Baskan - 21:44

  Bir köprü hizmet Yapıyorsanız diğerlerinden bir farkı olmalı
  Normalde 4,75 tl öderken 9,90 tl neden??? Ayrıca 2,50 tl olan otoban bu yolda neden 20 tl oluyor. Millete atılan bu kazığa devlet bir an önce el atmali. . Özel firma kafasına göre at kosturuyor ucretlerde. Nefret sunuyorum sadece. Verdiğim paraya haram olsun kimin cebine gidiyorsa

  Cevapla

 • Murat İlhan
  Murat İlhan - 21:44

  Muhteşem olabilir ama seyirlik değil geçicez neticede çok pahalı istoçtan başakşehir yolunu bile bunların yaptığı yola bağlatıp ücretlemişler yazıklar olsun 3-4 km 2,5tl hgsden tahsil ediyorlar yetmiyormuş gibi heryolun paralelinden geçerken ayrı ayrıca 90 kr 65 kr alıyorlar. uyarıda yok kimse bilmeden geçiyor o bölgede oturanlarları uyarıyorum farkında olmadan fahis fiyatlarla canınız yanar.
  Dünyanın en pahalı arabası mazot benzin derken en pahalı yolunuda başardık brova bize

  Cevapla

 • Hasan Tahsin Sanlav
  Hasan Tahsin Sanlav - 21:43

  21 tl olan ücreti 29 tlye çıkarttı iki gişe arası U dönüşü gösteriyor. Bu şekilde devam ederse bir geçen bir daha geçmez, halkın vergisi ile sübvanse edilir. Bu sefer de geçmeden para ödemiş oluruz tam deli dumrul hesabı

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL