Yedigöller Milli Parkı (Nerede, Kamp Alanı, Giriş Ücretleri)

Hakkında Bilgiler

Bolu’da gezilecek yerler listemizde de yer alan Bolu Yedigöller, özellikle ilk bahar ve sonbahar mevsimlerinde büründüğü muhteşem renkleriyle ziyaretçilerine muazzam bir renk şöleni sergiliyor. Sonbaharda kırmızı, İlkbahar’da sarı renklere bürünmüş ağalara bakıldığında insana değişik bir huzur hissi verdiğini damarlarınıza kadar hissedeceksiniz.

Bu yazımızda sizlere Bolu Yedigöller oluşumu hakkında bilgi, Yedigöller’de gezilecek yerler ve göller hakkında bilgi, konaklamayı düşünenler için bölgede yer alan oteller ve bungalov evler hakkında bilgi, kamp kurmak isteyenler için koşullar, Günübirlik turlar için tercihler ve ücretleri hakkında bilgi, Mangal ve piknik yapmak isteyenler için şartlar, ulaşım ve giriş ücretleri gibi birçok merak ettiğiniz konulara değinmeye çalışacağım.

Yedigöller, Bolu
Yedigöller, Bolu

Yedigöller, Bolu’nun Mengen ve Yığılca ilçeleri sınırında yer alıyor. Bolu merkezden yaklaşık 40 kilometre mesafe uzaklığındadır. Toplamda 2030 hektarlık bir alana sahiptir ve içerisinde heyelan sonucu oluşmuş 7 farklı göl vardır. İsmini de buradan almaktadır. Bu oluşum sonrasında 1965 yılında bu alan milli park olarak ilan edilmiş ve ziyarete açılmıştır.

Bolu Yedigöller Milli Park içerisinde yer alan göllerin her biri birbiriyle bağlantılıdır ve isimleri de birbirinden farklıdır. Bunlar; Büyükgöl, Deringöl, Seringöl, İncegöl, Sazlıgöl, Nazlıgöl ve Küçükgöl’dür.

Yedigöller Milli Park içerisinde yer alan göller hakkında bilgilere geçmeden önce eklemek istediğim birkaç önemli faktör daha var. Milli park içerisinde yüzlerce ağaç çeşidi ve yabanı hayvanlara da rastlamak mümkün. Bunlara örnek vermek gerekirse ağaçlarda; Meşe, gürgen, kızılağaç, karaağaç ve ıhlamur ağacı gibi, yabani hayvanlara örnek ise; Yaban domuzu, ayı, kurt, tilki, sincap ve karaca gibi birçok hayvan çeşidine ev sahipliği yapmaktadır.

Yedigöller Gezilecek Yerler Listesi

Yedigöller Milli Parkı haritası
Yedigöller Milli Parkı haritası

Heyelan sonucu oluşan 7 göl hakkında biraz derine inelim ve her biri hakkında detay sunalım istedim. Göllerin her biri arasında ortalama 200-300 metre kadar bir mesafe bulunuyor. Aşağı kısımdan girdiğinizi varsayarsak ilkin karşınıza Nazlıgöl ve Sazlıgöl çıkıyor. Yaklaşık 1,5 kilometre sonra en yukarıda yer alan Seringöl’le yolun sonuna geliyorsunuz.

Bu 1,5 kilometrelik yol mesafesi süresince karşınıza diğer göller, kamp alanları, restoranlar, özel ihtiyaçlarınızı görmek için tuvalet ve mescit gibi benzer şeyler de çıkıyor tabi. Onlara yazının devamında değineceğim.

 • Google haritalarda yakından görmek için tıklayın.

1. Nazlıgöl

Yedigöller, Bolu
Yedigöller, Bolu

Yaklaşık 16 bin m2 lik bir alana sahip olan Nazlıgöl, Yedigöller Milli Parkı’da en güzel fotoğrafları yakalayabileceğiniz noktalardan biridir. Gölün dibinden sızan sular sayesinde oluşan bu gölde ayrıca şelalelerde oluşmaktadır.

2. Sazlıgöl

Sazlıgöl, Yedigöller
Sazlıgöl, Yedigöller

6000 m2 lik bir alana sahip olan Sazlıgölİncegöl ile aynı platoda yer alıyor. Yosunlarla ve ağaçlardan dökülen yapraklarla üzeri kaplanına muhtaşem bir görüntüye bürünen Sazlıgöl ismini gölün iç kısmında yer alan sazlardan alıyor.

3. İncegöl

İncegöl, Yedigöller
İncegöl, Yedigöller

1000 m2’lik bir alana sahip olan İncegöl, ismini uzun ve ince bir yapıya olmasından ötürü almıştır. Derinliği ortalama 3 metreyi bulanan İncegöl’de tüm göller gibi yapraklar ve yosunlara maruz kalıyor.

4. Küçükgöl

Küçükgöl Nazlıgöl ile aynı platoda yer alıyor. Yaklaşık 2000 m2 lik bir alana sahiptir ve ancak göl zamanla suyunu çekmiş kuruma safasına kadar gelmiştir.

5. Seringöl

Büyükgöl’ün kuzey yönünde yer alan Seringöl 2000 m2’lik bir alana sahiptir. Doğa yürüyüşleri için de gayet bir alana sahiptir. Bu gölün en güzel yönlerinden biri gölde yer alan Gökkuşağı adında bir tür balığa ev sahipli yapması.

6. Deringöl

Deringöl, Yedigöller
Deringöl, Yedigöller

15 bin m2 ‘lik bir alana sahip olan ve Büyükgöl ile karşılık olan Deringöl, yaklaşık 15 metre derinliğindedir. Yukarıdaki haritadan ve hemen bu resimde de göreceğiniz üzre, Yedigöller’de kamp alanı burada yer alıyor ve oldukça ideal bir konumdadır. Günlük kamp ücreti konusunda birazdan değineceğim.

7. Büyükgöl

Yedigöller, Bolu
Yedigöller, Bolu

Bölgenin en büyük gölü olma özelliğini ismine yansıtılmış olan Büyükgöl, yaklaşık 25bin m2’lik büyüklüğe sahip. Derinliği 15 metreyi bulmaktadır. Ülkemizde ilk alabalık tesisi 1969 yılında Büyükgöl’de kurulmuştur.

Kartpostallarda veya şu sıralar özellikle İnstagram‘da sıkça gördüğünüz manzara fotoğrafı burası işte. Yedigöller içerisinde en çok ziyaretçi çeken kısımlardan bir tanesidir. Resimde gördüğünüz terasta fotoğraf çekilmek için sıraya girmeniz gerekebilir.

Yedigöller Konaklama

Bolu Yedigöller’e günübirlik gezi için değil de, gelmişken bir iki gün konaklamayı düşünenler için pek çok alternatif var elbette. Bolu merkezde yatacak bir bulmanızın yanı sıra Yedigöller’de civarında konaklayabileceğiniz Bungalov evler, Dağ evleri, Aile pansiyonları yada kamp yapabileceğiniz alanlar bulunuyor.

Kamp Kurma

Kamp Alanı, Yedigöller
Kamp Alanı, Yedigöller

Göl kenarlarında çadır kurmak bu işin en keyifli yanı diyebiliriz. Yanınızda getireceğiniz yiyecek-içecek ve kamp ekipmanları ile eğlenceli saatler geçirmemeniz mümkün değil. Gündüzleri Yedigöller’de ateş yakmak kesinlikle yasaktır. Bu yüzden ateşe ihtiyaç duymayan yiyecekleri yanınıza almanızda fayda var. Akşam 20:00 ‘den sonra ateş yakabilirsiniz. Bunun için akşama hazırlık olsun diye gün içerisinde etraftan kuru odun toplayabilirsiniz.

Yeme içme konusuna gelirsek, öğle yemeğinizi illa yanınızda getirmeniz şart değil. Bölgede yer alan Kafeterya ve Restoranlardan ihtiyaçlarınızı görebilirsiniz.

Kamp kurma ücreti konusuna gelirsek Yedigöller’de çadır kurmak için belli bir ücret ödüyorsunuz. Kişi başı çadır kurma ücreti günlük 25 TL‘dir.

# Daha önce kamp tecrübesi olmayan arkadaşlar bu hususta detaylı bir araştırma yapmaları faydalı olacaktır. (Elektrik, Duş gibi ihtiyaçlar sıkıntı)

Habitat Bungalov Evler

Habitat Bungalov Evler, Yedigöller
Habitat Bungalov Evler, Yedigöller

Habitat Bungalov Evler Yedigöller’in içerisinde yer alıyor. Kişiye özel oda seçeneğiyle konaklama için güzel bir alternatif. 20’e yakın kulübe var ancak doluluk derecesi mevsimine göre değiştiği için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekebilir.

Habitat Bungalov Evleri için günlük kiralama fiyatları 450-550 TL arasında değişiyor. Güncel fiyat listesine buradan (www.yedigollermillipark.com/pages/fiyatlar) ulaşabilirsiniz.

Yedigöller Aile Pansiyonu

Aile Pansiyonu, Yedigöller
Aile Pansiyonu, Yedigöller

Yazıcık Köyü’nde yer alan Hindiba Pansiyonu aileler için gayet uygun bir seçenek. Bildiğiniz köy evi konseptindedir ve köyde yaşayan bir aile tarafından işletiliyor. Günlük kira talepleri de gayet uygundur 90 TL. Odaları ve güncel fiyatları incelemek istersiniz diye resmi sayfasını bırakıyorum (www.yedigollerpansiyonu.com/odalarimiz)

Hindiba Pansiyon & Dağ Evi

Hindiba Pansiyon & Dağ Evi
Hindiba Pansiyon & Dağ Evi

Yedigöller yolu üzerinde yer alan bu pansiyon oldukça şirin ve konforlu. Bu konaklama seçeneğinde dilerseniz taş evlerde, dilerseniz ahşap evlerde, dilerseniz de kamp alanında kamp kurabilirsiniz. Kendine özel piknik alanı da bulunuyor. Tabi burası içinde önceden rezervasyon yapmanız gerekir. Rezervasyon sayfasını incelediğimde günlük kira bedeli 450-600 TL arasında değişiyor.

Günübirlik Turlar

Günübirlik Yedigöller turu yapmayı düşünenler dilerse kendi özel aracıyla yahut tur hizmeti veren firmalar ile görüşebilirler. Bolu’ya mesafe olarak uzak bir şehirden gelecekseniz Tur şirketleri ile yola çıkmanızı öneririm. Özel aracınız ile bu adımda yola çıkmak biraz maliyeti yükseltecektir. Özellikle tek başınıza iseniz hiç marşa basmayın.

Kişi başı ortalama 130 – 170 TL arasında bir ücret ödüyorsunuz. Tabi dönemsel olarak değişkenlik gösterebilir. Bu paket içerisinde Ulaşım, Rehberlik hizmeti, Sabah kahvaltısı, öğlen yemeği, Giriş ücreti gibi hizmetler veriliyor. Geri kalan kişisel harcamalarınız size ait. Sizce de fiyat verilen hizmetin yanında gayet makul değil mi?

Giriş Ücretleri (2021)

Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Tam Bilet 5 TL
Motosiklet 10 TL
Otomobil 15 TL
Kamyonet 15 TL
Minibüs 45 TL
Otobüs 120 TL

Yedigöller Milli Parkı’na 2020 yılı yaya girişi 5 TL‘dir. Araç giriş ücretleri tabloda göründüğü gibidir. Tabi giriş ücretleri haricinde Profesyonel çekimler içinde ücret talep edilmektedir.

 • Profesyonel fotoğraf çekimi: 150 TL.
 • Video veya Klip çekimi: 1500 TL.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Batı yönünden gelecek olanlar bir kere Merkeze uğramak zorundalar. Bolu Merkez’den Yedigöller Millli Park giriş kapısı yaklaşık 40 kilometre kadardır. Doğu yönünden gelecek olanlar için iş değişir tabi. Bolu Merkez’e uğramadan direkt trans gidebilirler.

İstanbul – Bolu arası mesafe ortalama 270 kilometredir. Yedigöller ile birlikte 310 kilometre.
İzmir – Bolu arası mesafe 610 kilometredir. Yedigöller ile birlikte 650 kilometre.
Ankara – Bolu arası mesafe 180 kilometredir. Yedigöller ile birlikte 220 kilometre.

 • Adres: Yedigöller,  Merkeşler, Bolu Merkez / Bolu
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Yedigöller Milli Parkı’na ne zaman gidilir?

Yedigöller’e Sonbahar aylarında Eylül-Kasım arası gitmeniz yaprak renklerinin kırmızımsı dönemine denk gelecektir. Gelende Yedigöller’in yoğun olduğu ve sezonun açıldığı mevsim sonbahardır diyebiliriz.

İlkbaharda’da ayrı bir güzelliğe bürünüyor. Tercihen Mart-Mayıs arası gidebilirsiniz. Ağaç yansımalarının göle yansıması gözlerinizi yoracak parlaklıkta olabiliyor. Bizden söylemesi.


Yedigöller’e kışın gidilir mi?

Yedigöller’e kışın da gidilir elbette. Hatta karlarla kaplı orman manzarası şöyle bir gözünüzün önüne geldi değil mi? Bence de kışın bir başka güzellikte olur. Ancak hava şartları çok soğuk ve ulaşım yolları biraz sıkıntılı. İlla gitmek istiyorum diyorsanız, kış ayları boyunca Bolu-Yedigöller istikameti kapalı olduğunu hatırlatmakta fayda var. Ulaşım Yeniçağa – Mengen – Yazıcık şeklinde sağlanıyor.


Civarda Gezilecek Yerler

Eğer yolunuz Bolu’ya düşerse başka nereleri gezebilirim diyorsanız Bolu’da gezilecek yerler listemize bir göz atmanızı öneririm. Ben daha çok doğa ile iç içe olmayı seviyorum diyorsanız;

Bu iki meşhur Milli parklarımızı da ziyaret etmeyi unutmayın.

Yol Tarifi / Google Haritalar

 • büşra kaya
  büşra kaya - 18:43

  Elinize sağlık çok güzel hazırlamışsınız. Ama bir sorum olacak.. biz eşimle gidip en az bir gece kalmayı düşünüyoruz ama tavsiye ettiğiniz oteller gerçekten bütçemizin çok üstünde mümkün değil o fiyatlara gidip kalmamız. Bize bir yol gösterseniz. cevabınızı bekliyorum.. şimdiden teşekürrler.

  Yanıtla

  • Gezilesiyer.com
   Gezilesiyer.com - 22:18

   Büşra hanım merhabalar.
   Yazı içerisinde yer alan işletmeler bölgeye yakın olduğundan ötürü eklenmiştir. Hiç biriyle herhangi bir işbirliği yahut irtibat halinde değiliz. Eğer bir gün kalacaksanız Bolu’da bütçenize uygun bir yer bulup, merkezden kalkıp, günübirlik tur hizmeti veren firmalar ile anlaşıp bölgeyi gezebilirsiniz. Sevgiler.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!