Yozgat Gezilecek Yerler | En Güzel 10 Gezi Noktası (Detaylı)

Hakkında Bilgiler

5000 yıllık geçmişe sahip olan yozgat ili nüfusu 2015 yılına göre 419.440’dir. 14 ilçesi bulunmaktadır.

Yozgat İlçeleri 

Sarıkaya, Aydıncık, Çandır, Yerköy, Boğazlıyan, Çayıralan, Sorgun, Şefaatli, Yenifakılı, Kadışehri, Akdağmadeni, Çekerek, Saraykent, Yozgat merkez

Yozgat Gıda, Metal işleme, Tuğla ve hazır beton, Konfeksiyon gibi üretimle sağlar.

Ekonomi olarak gelir kaynağı Tarım ve Hayvancılık’dır.

Şimdi sizleri buraya gelip de görmek isteyebileceğiniz yerlerle baş başa bırakalım.

Yozgat Gezilecek Yerler Listesi

Yozgat Saat Kulesi

1900’lü yıllarda saat kulesi Tevifikizade Ahmet tarafından yaptırılmıştır. İl merkezinde bulunmaktadır. Gece ışıklandırmasıyla ayrı bir güzelliğe sahiptir. En çok ilgi duyulan yerlerden biridir.

Basilica Therma

Roma imparatorluğuna ait olan bu eseri Sarıkaya ilçesinde görmeniz mümkündür. Bu yaşayan tarihimizi görmeden gitmemenizi tavsiye ederim.

Çapanoğlu Camii

Çapanoğlu Mustafa Bey tarafından 1779 yılında yaptırılmıştır. İl merkezinde bulunan büyük cami hem tarihi olarak hemde yerleşim yeri olarak en çok ilgi gören yerdir. Buraya gelip görmeden gitmenizi tavsiye etmem.

Yozgat Müzesi

Yozgat merkezinde bulunan müze konak olarak 1871 yılında yapılmıştır fakat 1985 yılında müzeye çevrilmiştir. Görünümü şık olan müzeyi ziyaret etmek istiyorsanız İstanbulluoğlu mahallesinde sizleri beklemektedir.

Kerkenes Harabeleri

Yozgat Şahmuratlı köyünün 5 km uzaklığında ki bu höyük görünümüyle eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Etrafı yeşilliklerle dolu bir köyde sizleri huzura çağıran bu höyük görmeye değerdir.

Karslıoğlu Konağı

1900 lü yıllarda o zamanın belediye başkanı olan Yusuf Karslıoğlu tarafından satın alınarak kullandığı için Karslıoğlu Konak olarak bilinmektedir. Şık bir görünümü olan konak İstanbulluoğlu mahallesinde bulunmaktadır. Görmenizi tavsiye ederim.

Karabıyık Köprüsü

1516 yılında Yavuz Sultan Selim Mısır seferinde iken yapılan köprü bu zamana kadar tarihini korumuştur. Çevreye fazla tanıtılmadığı için pek fazla ilgi gösterilmemektedir. Ama oldukça güzel bir görünümü olan bu köprüyü görmek isterseniz Şefaatli ilçesine 38 km uzaklıktadır.

Akdağmadeni Ormanları

Akdağmadeni ilçesinde bulunan bu ormanlar şehrin en çok ilgi gösterdiği doğal güzelliktir. Havasıyla suyuyla yaban hayatıyla dikkat çekici bu ormanı ailenizle iyi bir gün geçirmek için görmenizi tavsiye edebilirim.

Behramşah Kalesi

Akdağmadeni Muşalikalesi köyünün tepesinde bulunmaktadır. Fazla ziyaretçisi bulunmadığı için sadece keşif meraklıları tarafından dikkat çekilmektedir. Necmed-din Behramşah-ı Candar tarafından yapıldığı söylenmektedir. Çekici bir manzaraya sahip olan bu kaleyi görmenizi tavsiye ederim.

Yozgat Çamlığı Milli Parkı

İl merkezinden 5 km uzaklıkta olan bu park ailenizle piknik yapmak eğlenmek için harika bir seçim olabilir. 1500 m yüksek dağların arasında ki güzelliğe sahip olan parkın yeşilliği suyu ormanı ayrı bir güzelliği vardır. Yozgata gelipte burayı görmeden gitmenizi tavsiye etmem.

 • Zahide çelik
  Zahide çelik - 10:13

  Kimseye yalakalık yapmayan bı vatan için canını hıce sayan gariplerin memleketıdır Yozgat..havası serttir adamı merttir, her memleketin ıtı de vardır ıpegıde vardır erhank tıpkı sızde oldugu gıbı

  Yanıtla

  • Taha CANBOLAT
   Taha CANBOLAT - 21:15

   Kardeşim sen ADAMIN dibisin bravo

   Yanıtla

 • serkan ç
  serkan ç - 16:13

  kazankaya kanyonu. dünyada 2. sırada uzunluk olarak. cehirlik var bir de.

  Yanıtla

 • ErkanK
  ErkanK - 19:43

  Mesleğim gereği mecburen Yozgatta yaşıyorum. Ne şehir sevdim ne de insanını. İsmi gibi yoz insanlarin memleketi. Öyle yiğidin harman olduğu yer falan da değil. İçi beni dışı seni yakar derler ya tam da öyle. Laflarına baksan milliyetçi, delikanlı, adamlar ama durum hiç göründüğü gibi değil. Karınızla kızınızla rahat rahat gezemezsiniz öküz gibi bakarlar. Sosyal hiçbir şey olmadığı gibi Yozgat halkının kendisi de sosyal değildir zaten. Arz talep meselesi velhasıl. Sen talep etmezsen hiçbir şey yapılmaz, gelmez.

  Yanıtla

  • Özo
   Özo - 21:15

   Saçma sapan konuşmuşsun cevap yazmadan duramadım mesleğin gereği gitmeseydin sende istifa etseydin yobazmış yazmışsın bırde terbiyesiz

   Yanıtla

  • Ferhat
   Ferhat - 15:14

   Bizim oralarda kimsenin namusuna yan gözle bakılmaz.
   Yan gözle bakanlar sizin gibi buralara işi icabı zoraki gelen kişiler bakar ve zaten buraların ahlakını bozan dışarıdan gelen insanlar maalesef. Yozgatın gelişemediği doğru ama sorumlusu biz değiliz. Eğer Yozgat yalaka olsaydı, veya devletine asi olsaydı buralarada elbette yatırım yaparlardı tıpkı doğuya yapıldığı gibi.

   Yanıtla

  • DDamatoğlu
   DDamatoğlu - 08:52

   Yorumunuza ve üslubunuza bakılırsa asıl sizin yoz olduğunuz görülüyor ,belli ki sizin memleketin kötüsünü de siz temsil ediyorsunuz zira mutlaka sizin oralarda da güzel insanlar vardır

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.