Zil Kalesi Gezi Rehberi | Ziyaret Saatleri ve Ulaşım Bilgileri

Hakkında Bilgiler

Rize’de gezilecek yerler listemizde de yer alan Zil Kale, Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan tarihi bir kaledir. İyi korunmuş yapısı, güzel doğal manzarası ve tarihi dokusuyla ziyaretçilerin ilgisini çeken kale, Karadeniz Bölgesinin önemli turistik yerlerinden biridir.

Zil Kale, İkizdere İlçesi’nin 15 km güneyinde, Fırtına Vadisi’nin kenarında ve 750 metre yükseklikte yer almaktadır. Kalenin yapım tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte Bizans, Çepniler, Selçuklular, Osmanlılar ve Rus işgaline kadar önemli bir savunma noktası olarak kullanılmıştır.

Çamlıhemşin - zil kalesi 09

Kale, doğal kayalık bir tepenin üzerine kurulmuş olup dairesel kuleden oluşan kale içi ve dış surlardan oluşmaktadır. Kale, gözetleme kuleleri ve sarnıçlar gibi savunma yapıları ile çevrilidir. Zil Kale, birçok olaya tanıklık etmiş önemli bir yapıdır.

Son olarak Rus Çarlığı’nın 1877 yılında gerçekleştirdiği işgale karşı sert bir direniş gösterdiği bilinmektedir. Bu nedenle de kale, Rize halkı için bir sembol haline gelmiştir ve önemini korumaya devam etmektedir.

Çamlıhemşin - zil kalesi 04

Günümüzde ziyaretçiler tarafından da yoğun bir şekilde ziyaret edilen Zil Kale, geniş bir alanı kaplamaktadır. İnsanların içindeki keşfetme isteğini uyandıran kale, Köklü ve zengin tarihiyle ziyaretçiler için büyüleyici bir yerdir. Doğal güzelliği ve tarihi özelliği ile Rize’nin en önemli turistik yerlerindendir. Kale, günümüzde turizm açısından da büyük bir öneme sahiptir.

Çamlıhemşin - zil kalesi 10

Zil Kale’nin özellikleri nelerdir?

Zil Kale’nin özellikleri arasında, doğal kayalık bir tepenin üzerine kurulmuş olması, dairesel kuleden oluşan kale içi ve dış surların bulunması, gözetleme kuleleri ve sarnıçlar gibi savunma yapılarının olması yer alır.

Yapım tarihi kesin olarak bilinmese de Bizans, Çepniler, Selçuklular, Osmanlılar ve Rus işgaline kadar önemli bir savunma noktası olarak kullanılmıştır.

Şu anda Koruma Kanunu tarafından koruma altına alınmıştır. Zil Kale’nin doğal güzelliği, tarihi dokusu ve ziyaretçiler arasındaki popülerliği bölgenin en dikkat çeken turistik yerlerinden birisi olarak öne çıkar.

Ziyaretçiler, kale içindeki gözetleme kulesi, surlar, sarnıçlar ve diğer yapıları görebilir, tarihi yapının büyüleyici manzarasını keşfedebilirler.

Giriş Ücretleri (2023)

Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Tam bilet 5 TL
18 yaş altı Ücretsiz
65 yaş üstü Ücretsiz

Zil Kalesi için giriş ücretleri yetişkinler için 5 TL olup 18 yaş altı ve 65 yaş üstü olanlar için ücretsizdir.


Ziyaret Saatleri

Haftanın yedi günü ziyarete açık olan Zil Kalesi 08:00 – 19:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Zil kalesine Çamlıhemşin ilçe çıkışında yol ikiye ayrılıyor. Yolun biri Ayder yaylasına diğeri ise zil kalesine çıkıyor. Ulaşım için dolmuş ve servis göremedim maalesef. Zil kalesine Orman yolundan geçiyorsunuz ve 15 kilometre kadar tırmanıyorsunuz.

  • Adres: Şenköy / Çamlıhemşin / Rize
  • Konum bilgileri için tıklayın.

 »  Eğer yolunuz Rize ve çevresine düşerse daha önceden hazırlamış olduğumuz Rize’de gezilecek yerler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Sıkça Sorulan Sorular Soru Sor

Hayır, Zil Kale’ye çevrimiçi bilet satışı bulunmamaktadır.

  • nuray
    nuray - 12:19

    Zil kalesini öyle büyütecek bir yer olarak görmüyorum.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.