Zil Kalesi Tanıtımı | Giriş Ücreti, Nerede ve Nasıl Gidilir?

Genel Bilgiler

 Zil Kalesi Hakkında kısa bilgi

Bölgenin en dikkate değer eserlerinden birisidir. İlçe merkezinin 15 kilometre güneyinde, Fırtına Deresinin batı yamaçları üzerinde kurulmuştur. Kalenin üzerinde inşa edildiği sarp kaya kütlesi denizden 750 metre dere yatağından yaklaşık 100 metre yüksekliktedir. Kaleyle dere arasında gizli bir geçidin olduğu ve zamanla kapandığı söylenmektedir.

Ayder yaylası ziyaretimizin dönüşünde Zil kalesine uğramamız gerçekten büyük kayıp olurdu. Ziyaretçi bakından pek kimsenin olacağını düşünmüyordum ama gidince gözlerime inanamadım. 15km tırmanırken orman yoldan çıkıyorsun ve etrafta kimse olmuyor.

Dolayısıyla seni neyin karşılayacağını da tahmin edemiyorsunuz. Ben pek kimsenin olmayacağını düşünürken onlarca araç ve insanla karşılaşınca Zil kalesinin turizm açısından Rize’ye önemli bir etki kattığına şahitlik ettim.

 Zil Kalesi Resimleri

Giriş Ücretleri & Ziyaret Saatleri
Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Tam bilet 3 TL
18 yaş altı Ücretsiz
65 yaş üstü Ücretsiz

Zil kalesi Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Haftanın yedi günü ziyarete açık olan Zil Kalesi 08:00 – 19:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Zil Kalesi için 2019 yılı giriş ücretleri yetişkinler için 3 TL olup 18 yaş altı ve 65 yaş üstü olanlar için ücretsizdir.

Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri
Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz! (Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Zil kalesi Nerede ve Nasıl gidilir ?

Zil kalesine Çamlıhemşin ilçe çıkışında yol ikiye ayrılıyor. Yolun biri Ayder yaylasına diğeri ise zil kalesine çıkıyor. Ulaşım için dolmuş ve servis göremedim maalesef. Zil kalesine Orman yolundan geçiyorsunuz ve 15 kilometre kadar tırmanıyorsunuz.

  • Adres: Şenköy / Çamlıhemşin / Rize
  • Konum bilgileri için tıklayın.

 »  Eğer yolunuz Rize ve çevresine düşerse daha önceden hazırlamış olduğumuz Rize’de gezilecek yerler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

  • nuray
    nuray - 12:19

    Zil kalesini öyle büyütecek bir yer olarak görmüyorum.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL