Zonguldak’da Gezilecek Yerler | En Popüler 10 Yer! (Detaylı)

Hakkında Bilgiler

Karadeniz bölgesinin kıyısında bulunan Zonguldak şehir nüfusu 2018 yılına göre 596.892‘dir. 7 İlçesi vardır.

Zonguldak İlçeleri

Karadeniz Ereğli, Çaycuma, Gökçebey, Alaplı, Kilimli, Devrek, Zonguldak Merkez.

Madenleriyle meşhur olan ilimiz geçimini genellikle sanayi ile elde etmektedir.

Turizm olarak da oldukça zengin bir yapıya sahip olan Zonguldak, yerli ve yabacı turistlerin ilgi gösterdiği şehirlerden biridir.

Şimdi sizleri buraya gelip de görmeden gitmemeniz gereken yerlerle baş başa bırakalım.

Zonguldak Gezilecek Yerler Listesi

Gökgöl Mağarası

Gökgöl Mağarası: Yapılan araştırmalar sonucu astım hastalığına iyi geldiği söylenen bu mağara Zonguldak il girişinde bulunmaktadır. İçerisinde damla taşlar sarkıtlar ve dikit sütunlar gibi şeyler vardır. Görünüş olarak oldukça zengin olan mağarayı görmenizi tavsiye ederim.

Filyos Kalesi

Filyos Kalesi: Orta çağ zamanların da yapıldığı bilinen bu kale Zonguldak Çaycuma ilçesindedir. Deniz manzarası ve plajıyla oldukça güzel bir görüntüye sahip olan bu kale yaz aylarında oldukça ilgi görmektedir. Buraya gelip de bunu görmeden gitmenizi istemeyiz.

Kızılcapınar Barajı

Kızılcapınar Barajı: 1991-94 yıllarında yapıldığı biliniyor. Enerji içme suyu ve sulama sistemi inşa edilen bu barajı görmek isterseniz Zonguldak Kızlar çayı üzerinde bulunuyor.

Halil Paşa Konağı

Halil Paşa Konağı: Halil Paşa Konağı olarak bilinen zemin + 3 katlı, orta sofalı plan tipinde ve kagir olan bir yapı içinde hizmet vermektedir. Halil Paşa Konağı 19. yüzyıl sonlarında (tahminen 1870’li yıllar) Padişah 2. Abdülhamit döneminde sancak beyi (mirimiran) olan Halil Paşa Karamahmutoğlu tarafından yaptırılmıştır.

Çayır Köyü Su Mağarası

Çayır Köyü Su Mağarası: Bu doğal güzelliği görmek isterseniz Zonguldak Çaycuma ilçesinde Çayır köyünde bulunuyor. Yaklaşık 1300 metre uzunluğunda bulunan bu mağara yazları herkesin ilgi odağı oluyor. Sizde görmek isterseniz tavsiye ederim.

Cehennem Ağzı Mağaraları

Cehennem Ağzı Mağaraları: Zonguldak il merkezine 50 km uzaklıkta bulunan bu mağaralar Ereğli ilçesinde’dir. İçi su ve taş yapıtlar bulunan bu mağra turizm olarak oldukça zengin bir yerdir. Buraya gelip de bunu görmenizi tavsiye ederim.

Filyos Ören Yeri

Filyos Ören Yeri: Romalılar tarafından yapıldığı bilinen bu yerleşim yeri Çaycuma İlçesinde bulunmaktadır. Manzarası ve yeşillik dolu çevresiyle oldukça zengin bir görüntüsü bulunan bu ören yeri Hatıra fotoğrafı çekilmek için en uygun yerlerden biri sizlere de tavsiye ederim.

Ereğli Kalesi

Ereğli Kalesi: Kent surlarının tepesinde bulunmaktadır. Bizans döneminden kalma bu tarihi kale yerli yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerdir. Tepeden görünen manzarasıyla eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Görmenizi tavsiye ederim.

 • Emel
  Emel - 14:43

  Çaycuma Zonguldak’ın değil, Bartın’ın ilçesidir.

  Yanıtla

  • gezilesiyer.com
   gezilesiyer.com - 13:39

   Bir yanlışlık görünmüyor.

   Yanıtla

  • Turgut
   Turgut - 12:02

   Çaycuma Bartın’a sınır olmasına rağmen halen Zonguldak ın bir ilçesidir

   Yanıtla

  • Emre
   Emre - 23:23

   Nezamandır hahah?

   Yanıtla

  • Emine kamer
   Emine kamer - 21:12

   Caycuma zonguldak ın ilçesidir.

   Yanıtla

 • ömer
  ömer - 23:23

  merkezde olan heykeli görmeden gitmek olmaz tabi

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.