Ayasofya Müzesi Gezi Rehberi | Nerede, Giriş Ücreti ve Detaylar

Hakkında Bilgiler

Ayasofya Müzesi, İstanbul’da gezilecek yerler listemize eklediğimiz ve İstanbul’un en çok ziyaret edilen tarihi yerlerinden biridir. Tarihi 337 yıllarına dayanan Ayasofya müzesi, günümüzde yıllık ortalama 2 milyon‘dan fazla ziyaretçiye kapılarını aralamaktadır.

Bildiğiniz üzere Ayasofya müzesi bir süredir tadilat sebebiyle ziyarete kapalıydı. Restorasyon çalışmaların bir kısmı bitirilip yeniden ziyarete açılmıştı. Ancak bazı bölümlerin hala tadilatı sürdüğünü ve bazı kesimlerin kapalı olduğunu bilmenizi isterim.

Seneler sonra tekrar yolumuzun kesiştiği Ayasofya’yı tekrar ziyaret etmenin heyecanı içerisindeyim. Bu sebepledir ki bu içeriği yeniden (ayrıntılı) ele almak istedim.

Ayasofya Mosquei, İstanbul

Ayasofya Müzesi, İstanbulGünümüzde ziyaretine gittiğimiz Ayasofya aynı yere yapılmış olan üçüncü yapıdır. İlk yapı dönemin imparatoru olan Konstantios tarafından 360 yılında bazilikal planlı ve ahşap çatılı şeklinde yapılmıştı. Arkadios döneminde ilk yapı isyancılar tarafından 404 yılında yakılmıştır.

İkinci yapı II. Theodosios tarafından 415 yılında yeniden benzer bir planla tekrar inşa ettirilmiş ve 415-532 yılları arasında İstanbul’un en büyük kilisesi olmuştur. 532 yılında İmparator Justinianos’a karşı çıkan Nika ayaklanması sonucu tekrar yanmış ve kalıntıları temizlenmiştir.

İmparator Justinianos dünya’nın en büyük kilisesi olarak ” Kutsal Hikmet ” anlamına gelen Ayasofya’yı aynı yere 5 yıl gibi kısa bir sürede yeniden inşa ettirmiş, yapımı tamamlanan Ayasofya Kilisesini 27 aralık 537 yılında büyük bir törenle ibadete açmıştır.

Ayasofya Müzesi, Eminönü
Ayasofya Müzesi İç üst kısım

Fatih Sultan Mehmet 1453 yılında İstanbul’u fethedince şehrin en büyük dini yapısı olan Ayasofya’yı camiye çevirmiş, bu süreçte tadilata alınıp destek duvarları ile güçlendilirilmiştir. Ayasofya’da en kapsamlı onarım çalışmaları 16. yüzyılda Mimar Sinan tarafından yapılmış, bu dönemde yapıya destek duvarları ile birlikte ve minarelerde eklenmiştir.

Hristiyan ve İslam ögelerini bir arada görebileceğiniz Ayasofya, Mustafa Kemal Atatürk ve Bakanlar Kurulu kararı ile 1 şubat 1935 tarihinde müzeye çevirilerek ziyarete açılmıştır.

 #  Günümüzde Ayasofya cami mi, yoksa müze mi sorularına cevaben ayasofya hakkında verdiğimiz bilgiler umarım aklınızda bulunan sorulara yanıt olmuştur.

Görülmesi Gerekenler Bölümler

 Önemli  Ayasofya’nın tarihsel geçmişinde 916 yıl kilise, 482 yıl cami olarak kullanıldığını göz önünde bulundurursak, bu müzenin kutsal bir mabet olduğunu, tarihsel kimliğine uygun davranılması gerektiğini hatırlatırız.

Ayasofya giriş kapıdan içeriye ilk adımınızı attığınızda büyük bir şaşkınlıkla “buda ne böyle” diyeceğinizden şüpheniz olmasın. Bu görkemli tarihi yapı karşısında büyüleneceksiniz.

Ayasofya Müzesi, Kubbe
Ayasofya’nın Kubbesi

Ayasofya Kubbesi: Kur’an-ı Kerim’de Nur Suresi’nin 35. ayetidir. Hattat Kadıasker Mustafa İzzet efendi’nin eseridir. Sultan Abdülmecid döneminde yapılmıştır.

Ayasofya Mozaikleri: Ayasofya müzesi içerisinde düzinelerce görebileceğiniz Mozaiklerin her birinin farklı bir anlamı bulunuyor.

Yuvarlak Hat levhaları: Allah (c.c.), Hz. Muhammed (sav), Dört halife: Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali ile Hz. Muhammed’in torunları Hattat Kadıasker Mustafa İzzet Efendi eseridir. Sultan Abdülmecid zamanında yapılıp asılmıştır.

 • Ayasofya’nın Çinileri
 • Mihrap
 • Minber
 • Hünkâr Mahfili
 • I. Mahmud Kütüphanesi
 • Mermer Küpler
 • Dilek Sütunu
 • Padişah Türbeleri
 • Şadırvan

gibi birbirinden güzel bölümlerden oluşuyor. Her birinin farklı anlamlar taşıdığını tekrar hatırlatır, sadece bakarak değil anlayarak incelemenizi öneriyoruz.

Sesli Rehber / Audio Guide

Ayasofya Müzesi, Sesli Rehber
Ayasofya Müzesi, Sesli Rehber

Bakanlığa bağlı müze ve ören yerlerinde bulunan eserler hakkında bilgi alması amaçlı yapılmış sesli rehberlik sistemi Ayasofya Müzesi içinde geçerlidir. Radyo frekansı ile çalışan seyyar mikrofon ve kulaklık düzeneği kurularak ziyaret edilen mekân hakkında daha kapsamlı bilgi edinilmesinin sağlanması amacıyla uygulama başlatılmıştır.

Ayasofya Müzesi içerisinde yer alan bölümleri gezerken o bölümler hakkında bilgi almak isterseniz bu hizmetten yararlanmanız sizin için faydalı olacaktır.

Ayrıca yabancı turistler içinde 12 farklı dilde anlatımlar memcut. (Türkçe, İngilizce, Fransızca, Rusça, Almanca, Arapça, Yunanca ve Korece gibi..)

Müze Mağazası

Ayasofya Müze Mağazası
Ayasofya Müze Mağazası

Ayasofya Müzesi’nin dış kısmında Taş eserler, Müze Mağazası ve bir tane kafe bulunuyor. Eğer günün anlam ve önemini yanınızda götürmek isterseniz Müze mağazasından kendinize yahut sevdiklerinize hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

Bünyesinde müze içerisinde yer alan eserlerin siluetlerinin bulunduğu güzel parçalardan tutun, döneme ait kahve fincanları ve İstanbul tanıtım dergileri gibi bir çok ürün yer alıyor.

Fiyatlar konusuna değinecek olursak, her bir ürünün ne kadar olduğunu söyleyemeyiz ancak yukarıdaki görselde alt kısımda yer alan çerçeveli mozaik resimlerinin fiyatı 296 TL. Geri kalan diğer ürünlerin fiyatlarını ortalama olarak tahmin etmek çok da zor olmamalı.

Giriş Ücretleri (2021)

Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Tam Bilet 72 TL

Ayasofya Müzesi’ne 2020 yılı için giriş ücreti 72 TL‘dir. Müzekart sahiplerine Ayasofya Müzesi ve bölümlerini ziyaret tamamen ücretsizdir.

Eğer Müzekart’ınız bulunmuyorsa müze önünde yer alan gişelerden temin edebilirsiniz. Müzekart fiyatı yıllık 70 TL, öğrenci için ise 30 TL‘dir. Müzekart hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Ayasofya Müzesine kimler ücretsiz girebilir?

 • 18 yaş altı gençler
 • 65 yaş ve üstü Türk vatandaşı
 • Engelliler, Askerler ve Gaziler

gibi bir çok kişiler Ayasofya müzesine ücretsiz giriş yapabilirler.


Ziyaret Saatleri ve Günleri

Her müze ve ören yerinde olduğu gibi Ayasofya Müzesi içinde ziyaret saatleri yaz ve kış sezonu olacak şekilde değişkenlik göstermektedir.

Mevsimsel Sezon Ziyaret saatleri Gişe Kapanış Saati
Yaz (1 Nisan – 31 Ekim) 09:00 – 19:00 18:00
Kış (1 Kasım – 31 Mart) 09:00 – 17:00 16:00

Eskiden sadece Pazartesi günleri kapalı olan Ayasofya Müzesi, 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren haftanın her günü ziyarete açıktır. Ramazan bayramı ve Kurban bayramlarının ilk günü saat 13:00‘a kadar ziyarete kapalıdır.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

İstanbul’un kalbi Ayasofya, Fatih ilçesinin Sultanahmet beldesinde yer alıyor. Ayasofya Müzesine ulaşım için Bağlıcalar – Kabataş tramvay hattını kullanmak en pratik yoldur.

Sultanahmet veya Gülhane duraklarının birinde inin. Çünkü Ayasofya Müzesi iki durağın tam ortasındadır. Müze’nin iki durağa mesafesi de aynı olup yaklaşık 200 metre kadardır.

Anadolu yakasından gelecek olanlar Kadıköy veya Üsküdar‘dan Eminönü‘ne vapurla geçerek Tramvay hattına ulaşabilirler.

 • Adres: Sultanahmet, Fatih / İstanbul
 • Konum bilgileri için tıklayın.

 #  Eğer yolunuz Ayasofya’ya düşerse civarda bulunan Sultanahmet Camii ve Yerebatan Sarnıcı‘nı ziyaret etmeyi unutmayın.

Yol Tarifi / Google Haritalar

 • Gezilesiyer.com
  Gezilesiyer.com - 14:26

  Ayasofya Müzesi artık Camii olduğundan iç dekoru aynı olmayıp girişler ziyaretçilerine artık ücretsizdir. Bağlantıya tıklayarak son halini izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=CSWnmekrViI

  Yanıtla

 • polat can
  polat can - 01:02

  bitmek bilmeyen bir restore işi var camii ile kilise iç içeydi sahip çıkılması gereken dünyanın gözünün üstünde olduğu bir eser bir yaşam Ayasofya içinde melek ve şeytanı görebileceğiniz bir mekan duvarların restorasyon işinin bitip hizmete konulması gerek…

  Yanıtla

 • Murat Ulusoy
  Murat Ulusoy - 00:30

  Ayasofyayı anlatabilir miyim bilmiyorum ama burayı Ali Canip Olgunlu dan dinlemelisiniz. Eğer ondan dinleyemiyorsanız kitabini alıp okumanızı tavsiye ederim yorumlaması farklıdır. Ayasofya Bizansın İstanbul a yaptığı en büyük klisedir. Yapının mimarları Miletoslu İsidoros ve Trallesli Anthemios tur. 916 yıl kilise olarak kullanıldıktan sonra 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet in fethinden sonra camii ye çevrilmiştir. 482 yıl camii olarak kullanılmış sonrasında Atatürk ün isteğiyle 1935 yılında müzeye çevrilmiştir.

  Yanıtla

 • mete Levent serdengeçti
  mete Levent serdengeçti - 15:11

  Ülkemizde ve Avrupa şehirlerinde benzer birçok yer ziyaret ettim. Fakat Ayasofya çok farklı. Beni bu kadar etkileyecek ikinci bir eser olabileceğini düşünmüyorum. Azamet, estetik, sanat, zarafet, tarih… Her şey içiçe öyle güzel bir armoni içinde ki, saatlerce kalıp ayrılmak istemiyorum. Tekrar tekrar gidilecek muazzam bir eser…

  Yanıtla

 • Yusuf Çetin
  Yusuf Çetin - 23:56

  Aslında tarihi yönden, mimarisi dahil, çok değerli bir mekan.
  Lakin tarih nasıl yok edilebilir der iseniz, öne çıkan örneklerden birisi sanki burasıdir.
  Girişte aldıklari fahiş ücret ile karşılığında hissettiginiz kahır, acı bir tezattır.
  İçerisi tadilat yapiyoruz gerekçesi ile toz toprak…
  Ancak, binanın kendi özgün dokusu da sakil bir şekilde sanki artık kalmamıştır.
  Içiniz acır, böyle mi olmalı tarihe verilen değer der, ağlamaklı çıkarsınız.

  Yanıtla

 • Murat Aydoğan
  Murat Aydoğan - 16:46

  Tadilat var tamamı gorulemiyor ama bu alışıldık bir durum bir defa daha gidince aynı tadilatın devam ettiğini görebilirsiniz.Ama bu sizin gezmenize mani bir durum oluşturmaz.Daha çok turistlerin ziyaret akınına uğrayan bir yer haliyle sonuçta kiliseden camii ye donusturdugumuz bir yer ama ibadet amaclı kullanılmıyor sadece turistik amaca yönelik. Üst kata çıkmak için meyilli bir yoldan çıkılıyor bu yüzden bacaklarında problem olanlar için biraz eziyetli bir yol ama geçerken keyifli,üst kat manzarası daha güzel şöyle yukarıdan bir bakış atılıyor ayasofya ya,birde camdan görülen süleymaniye camii var ‘tam resimlik …
  Gelelim girişlere evet çok KALABALIK oluyor turist kafileleri girdiği için ama size KOLAY GIRME TİYO su…Muze kartiniz varsa asker ve ya 65 yas üzeri Türk vatandaşı iseniz sağdan sağdan sıra beklemeden girebiliyorsunuz.Bu diğer müzeler içinde gecerli(asker ve 65 yas üstü gişeden ucretsiz bilet almak durumunda ama bunun içinde sıra beklemeden aliniyor).
  UMARIM FAYDALI OLMUŞTUR…

  Yanıtla

 • Merve Koç
  Merve Koç - 16:54

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından işletiliyor ve bu nedenle Müze Kart geçerli. Kesinlikle Müze Kart alın ve öyle gezin. Hem kartınızı bir yıl boyunca değişik yerlerde kullanırsınız hemde çok daha farklı yerler görme şansı elde edersiniz. Canım ülkem açık hava müzesi 🙂

  Yanıtla

 • Kadir
  Kadir - 15:56

  Ayasofya bir dünya harikasıdır… tarih kokan bir yer… Ölmeden önce muhakkak gidip görülmesi gereken yerlerden.. Hem Hristiyanlık, hem de Müslümanlık öğeleriyle bezenmiş olağanüstü bir yapıt. Rehberle gezme imkanınız yoksa, girişte 30 TL ye kiralanan Audio Rehber ( kulaklık ) den faydalanmanızı tavsiye ediyorum.

  Yanıtla

  • Site Yöneticisi ✅
   Site Yöneticisi ✅ - 16:24

   Çok güzel bir ayrıntıya değindiniz. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!