istanbul Gezilecek Yerler
İstanbul Gezi Rehberi

Yazı Başlıkları

İstanbul gezilecek yerler listemizde; Tarihi yerler, Gezi alanları, Kahvaltı yerleri, Mesire yerleri, Müzeler ve Sahiller hakkında bilgiler yer alıyor.

İstanbul Hakkında Bilgiler

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık nüfusuna sahip ve ekonomik açıdan en önemli illerimiz- den biridir. İstanbul’un tarih boyunca birçok dinden, dilden, ırktan insanlara yurt olmuştur.

Asya ve Avrupa kıtalarına köprü görevi gören İstanbul, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç’i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. Şehrin Avrupa Kıtasındaki bölümüne Avrupa Yakası ya da Rumeli Yakası denir. Asya Kıtası bölümüne ise Anadolu Yakası adı verilmiştir.

Tarihte İstanbul’u fetheden her devlet şehrin çevresini güçlü surlarla çevrelemiştir. 1453 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun padişahı Fatih Sultan Mehmet ile Türklerin eline geçen İstanbul, o dönemden bugüne kadar 4 kez genişlemiştir.

2019 yılı istatistiklerine göre İstanbul’un nüfusu 15 milyonu aşmış durumdadır. Toplamda 39 adet ilçesi bulunmaktadır. Bunlar;

Adalar Büyükçekmece Maltepe
Arnavutköy Çatalca Pendik
Ataşehir Çekmeköy Sancaktepe
Avcılar Esenler Sarıyer
Bağcılar Esenyurt Silivri
Bahçelievler Eyüp Sultanbeyli
Bakırköy Fatih Sultangazi
Başakşehir Gaziosmanpaşa Şile
Bayrampaşa Güngören Şişli
Beşiktaş Kadıköy Tuzla
Beykoz Kâğıthane Ümraniye
Beylikdüzü Kartal Üsküdar
Beyoğlu Küçükçekmece Zeytinburnu
 • İstanbul’da misafirseniz İstanbul Otelleri sayfasından konaklamak istediğiniz bölgeyi ve bütçenize uygun otel seçimi yapabilirsiniz.

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

İstanbul ziyaretçilerine her mevsim ayrı bir güzellik sunmaktadır. Gezmek için en ideal aylar İlkbahar ve Yaz aylarıdır. Yinede kışın bembeyaz karlar altında kalmış sokaklar, Noel şehirlerini aratmayacak güzelliktedir. İşte İstanbul’da yaz kış gezilecek yerler listesi;

Eminönü

eminönü gezi

Eminönü:Mağazalar çok pahalı, boş ver Eminönü’nden alırız.” dedikleri yer tamda burası. Uygun fiyatta aklınıza ne geliyorsa bulabilirsiniz. Meşhur Kapalı çarşısı ve mısır çarşısını gezmemizi tavsiye ediyorum.

Eminönü – Balıkçılar

Eminönü balıkçılar

Eminönü Balıkçılar: Balıkçıların el lezzeti ve denizin tuz kokusu üstüne mükemmel bir keyif vermektedir. Yalnız resme aldanıp orayı boş sanmayın, ayakta yiyenler bile var.. Oturabilirseniz ne mutlu, şansınıza artık.

Galata Köprüsü

Galata Köprüsü: Galata Köprüsünün altında şık Restoranlardan birine oturup hem yemeğinizi yiyebilir hemde denizin keyfini çıkartabilirsiniz.

Galata Kulesi

Galata kulesi: Galata kulesinin aslen deniz feneri için yapılmış olup daha sonra bir çok farklı amaçlara hizmet etmiştir. Tarifi olmayan bir manzarası var. Sabahları erken saatte kahvaltı yapabilir, yada akşam yemeğinde manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Türk Telekom Arena

Türk Telekom Arena: Eğer Galatasaraylı iseniz, onca yolu gelmişsiniz Türk Telekom Arena’ya uğramadan mı döneceksiniz. Türk Telekom Arena, ya da Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yer alan çok amaçlı stadyum, Galatasaray’ın iç sahadaki futbol maçlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Şükrü Saraçoğlu

Şükrü Saraçoğlu

Şükrü Saraçoğlu: Aynı şekilde Fenerbahçeli kardeşleriminde Saraçoğlu’na uğramadan dönmezler diye düşünüyorum ben.. Ülker Şükrü Saracoğlu Stadyumu, Ülker Stadyumu ya da resmi adıyla Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi İstanbul, Kadıköy’de bulunan, Fenerbahçe’nin maçlarını oynadığı 50.509 seyirci kapasiteli stadyumdur.

Beşiktaş Vodafone Arena

Beşiktaş Vodafone Arena: Yapımı için Beşiktaşlıların yaklaşık üç yıldır beklediği Vodafone Arena 10 Nisan 2016 Pazar günü Cumhurbaşkanı tarafından açılmıştır. Eğer yolunuz düşerse muhakkak uğrayın.

İstanbul Boğaz Köprüsü

İstanbul Boğaz Köprüsü: Asya ve Avrupa kıtaları arasında karayolu ulaşımını sağlayan Boğaziçi Köprüsü, zarif mimarisi ile “Boğaz’ın incisi“olarak da adlandırılır. Ortaköy veya Yeniköy tarafından özel bir akşam yemeğinize eşlik edebilir. Bu görüntü Fatih korusundan çekilmiştir.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

yavuz-sultan-selim-koprusu

Yavuz Sultan Selim Köprüsü: Üçüncü Boğaz Köprüsü ya da Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’e bakan kuzey tarafında inşa edilen köprü. İsmi dokuzuncu Osmanlı padişahı ve ilk Osmanlı halifesi I. Selim’e ithafen verilmiştir.

Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı: Osmanlı döneminde, İstanbul Fethi sırasında Anadolu Hisarı’ndan halat çekmek için yapılmış olan etrafı kalelerle kaplı Rumeli Hisarı günümüzün vazgeçilmez mekanları arasında yer alır. Hem turistlerin hem İstanbul’da yaşayanların kesinlikle bir hafta sonu kahvaltısı için aynı zamanda da tarihi yapıyı görmek için gitmesi gereken mekanlardandır.

Çırağan Sarayı

Çırağan Sarayı
Çırağan Sarayı

Çırağan Sarayı: Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan Çırağan Sarayı bir dönem konumu itibariyle “Beşiktaş Sarayı” olarak da anılmaktaydı. Büyük bir ihtişama ve görkeme sahip olan saray, bugün düğün, balo, parti gibi organizasyonların düzenlendiği bir mekan halini almıştır. Böyle bir mimariyi görmek, geçmişten bir hava solumak isteyenlerin çeşitli organizasyonlar için uğrak yeri olmuş, bir çok yerli yabancı turisti ağırlamaktadır.

Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı
Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı: Aklınıza gelebilecek ne varsa Eminönü’nde bulabileceğinizi söylemiştik. Kapalı çarşı içerisinde ülkemize has lokum, leblebi, ezme gibi şeyler şuan bizden çok Arap kökenli kişiler tarafından kapış kapış ediliyor. Piyasayı artık turistler çeviriyor desek yalan olmaz.

Anadolu Hisarı

Anadolu Hisarı: 14. yüzyılda Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılmış. Avrupa yakasındaki Rumeli Hisarı ve Anadolu Hisarı boğazın en dar yerinde bulunuyorlar. Eskiden küçük bir balıkçı köyü olan Anadolu Hisarı semti, şimdi renkli tarihi evleri ile dikkat çekiyor.

Fener Balat Cibali

Fener Balat Cibali: Gezisinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri Cibali Kapı. İstanbul’un Fethi sırasında, Cebe Ali Bey önderliğindeki Osmanlı Yeniçerileri, İstanbul’a ilk defa buradaki sur kapısını kırarak girmişler.

Cihangir

Cihangir

Cihangir: Cihangir sessiz gibi görünse de, İstanbul ışıklarını söndürdüğünde hareketleniyor. Kutu gibi mekânların önleri insanlarla dolup taşıyor. Sokaklara eğlence ve müzik de eklenince hafta sonu ya da iş çıkışları buralar daha keyifli oluyor.

Bebek Sahili

Bebek Sahili: Fatih’in İstanbul’u fethettiği dönemde küçücük bir Rum balıkçı köyüymüş Bebek. Tarihi, küçük bir balıkçı köyü olarak, milattan öncesine kadar gider. Pahalı restoranlarda yemek yemek istediğinizde buraya gelebilirsiniz.

Ortaköy Sahil

İstanbul Ortaköy

Ortaköy Sahil: İstanbul’un en çok ziyaret edilen noktalarından biri olan Ortaköy Meydanı’ında bulunan Ortaköy Camii’nin bugünkü hali 1854 yılında Sultan Abdülmecit tarafından yapılmıştır. Ortaköy Kumpiri meşhurdur, yemeden dönmeyin.

Kuzguncuk Evleri

Kuzguncuk Evleri: Kuzguncuk eski bir semt. İlk Musevi yerleşim yeri olarak bilinir ve Üsküdar-Beylerbeyi arasında kalır. Zamanla Rum’lar ve özellikle Ermeni’lerin bu bölgeye göç etmesi ile bölge 3 dinin buluştuğu yer haline gelmiş. Fakat şu an semtte yaşayan azınlık kesim yok denecek kadar azmış.

Laleli Taşhan

Taşhan

Laleli Taşhan: Televizyonlardan da aşina olduğunuz bu yer, bir çok film ve dizilerin çekildiği mekanlardan önde gelenleri. içerisinde bir çok kafe ve Restorant mevcuttur. Haftasonu kahvaltı yapmak isteyenler için güzel bir yer.

Göksu Deresi

Göksu Deresi: Göksu deresinin kenarındaki iskeleye kurulmuş masalar güneşin nimetlerinden faydalanmak isteyenlere, iç kısımda sarmaşıkların altındaki masalar ise gölge sevenlere hitap ediyor diyebiliyoruz.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı: 1478 yılında İstanbul’un fatihi Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Topkapı Sarayı konumu, ihtişamı ve mimarisiyle büyüleyici bir yapı. Osmanlı Döneminde bir çok padişaha ev sahipliği yapan saray, günümüzde milyonlarca turistin uğrak noktası.

Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı: İstanbul’un en çok ziyaret edilen saraylarından biridir. İstanbul’un Üsküdar ilçesinin Beylerbeyi semtinde bulunan ve Sultan Abdülaziz tarafından 1861-1865 yıllarında mimar Sarkis Balyan’a yaptırılan saraydır.

Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı: Osmanlı Kaptan-ı Derya’sının gemilerinin demirlendiği bir alan olarak kullanılan Dolmabahçe Sarayı ardından cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Atatürk’ün İstanbul ziyaretlerinde yaşadığı evi olması ve 10 Kasım 1938 tarihinde hayata gözlerini burada yumması nedeniyle de binlerce insanın akın ettiği büyük bir yapı.

Süleymaniye Hamamı

Süleymaniye Hamamı

Süleymaniye Hamamı: Kanuni Sultan Süleyman döneminde Mimar Sinan’a yaptırılan Süleymaniye Hamamı, bugün binlerce turistin görmek için uğradığı özel bir yapı.

Cağaloğlu Hamamı

Cağaloğlu Hamamı: Osmanlı mimarisi ile barok üslubun harmanlandığı bir mimariye sahip olan hamam, Çemberlitaş Hamamı gibi çifte hamam olarak tasarlanmıştır. Yerebatan yakınındaki hamam, I. Mahmut döneminde yaptırılmıştır.(1740/1741). Barok üsluptaki yapının soğukluk ve sıcaklık bölümlerinin düzenlenişinde, klasik osmanlı mimarlığından farklı özellikler görülür.

Adalar – (Büyükada / Heybeliada)

Adalar: İstanbul’da hafta sonu kaçamak yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği yerdir adalar. Burada yüzyıllık köşkler, çam ormanları, meyhaneler, Kiliseler gibi bir çok güzelliklere şahit olabiliyorsunuz. Kısa da olsa şehrin kalabalığından uzaklaşıp unutamayacağınız bir gün geçirmek istiyorsanız ortalama 1 saatlik vapur yolculuğu sonrası adalara ulaşmak mümkün.

Yedikule Hisarı

Yedikule Hisarı: İstanbul’un en eski açık hava müzelerinden biri olan Yedikule Zindanları diğer bir deyişle Yedikule Hisarı günümüzde kültürel etkinliklerin, konserlerin ve çeşitli organizasyonların düzenlendiği tarihi bir mekan halini almıştır. Böyle bir mimarinin içerisinde düzenlenmiş organizasyona katılmak yerli yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Hidiv Kasrı

Hidiv Kasrı
Hidiv Kasrı

Hidiv Kasrı: Her biri künyeli ve soy kütüğüne sahip ağaçlarla kaplı geniş bir koruluğun ortasındaki Hıdiv Kasrı tam anlamıyla bir saray yavrusu. Ünü Avrupa’ya kadar giden harika bir boğaz manzarasınada sahip. 1000 m² alan üzerine yaptırılan Boğaz tepelerinden iki kıtayı birleştiren binanın kuleside İstanbul’un zamanında buharla çalışan ilk asansörlerinden birine sahip. Restarasyonu için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hiçbir masraftan kaçınılmayan kasırın tüm salonlarında Restoran t hizmeti verilebilmektedir.

Anadolu Kavağı / Yoros Kalesi

Yoros Kalesi: Yoros kalesi İstanbul’da Anadolukavağı sırtlarındaki Doğu Roma döneminden kalma kaledir. Olağan üstü bir manzaraya sahip oluşu, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Hz. Yuşa Tepesi

Hz. Yuşa Türbesi ve Tepesi: Hz. Yuşa, İsrailoğullarına gönderilen peygamberlerden biridir. Yuşa Peygamber, Yusuf (a.s) neslinden olup, Hz. Musa’nın çağdaşıdır. Ekstra olarak balkon manzarasından yararlanabilir, hafta sonu ziyareti için birebirdir.

Caddebostan Sahili

Caddebostan Sahili: Sabah yürüyüşleri, Bisiklet turları için düzenlenmiş Caddebostanı Sahili oldukça bilindik bir yerdir. Akşam serininde Sevgilinizle ve Arkadaş gruplarınızla toplanıp yer pikniği yapabilirsiniz.

Pierre Loti Tepesi

Pierre Loti Tepesi: Eyüp Sultan Türbesi’ni ziyaret ettikten sonra çıkış kapısının sağından gidin. Duvar bitiminden yine sağa dönüp mezarlığa giden yola girin. 7-8 dakika yürüdükten sonra ikinci sapağının köşesine raptedilen levhanın gösterdiği istikameti takip ederek Eyüp Sultan Tepesi’nin dereye bakan yamacında Zübeyir Gündüzalp, Mustafa Nezihi Polat, Tahiri Mutlu, Sadullah Nutku, Bekir Berk ağabeylerin mezarları bulunmaktadır. Yukarı doğru yine 3-4 dakika çıktığınızda üçüncü sapakta merdivenlerle çıkılan yol Necip Fazıl Kısakürek’in kabrine gider. Yokuşu bitirirken manzarayı temaşa ederek ilerleyin. Pierre Loti’ye ulaştığınızda Eyüp’ten aldığınız sıcak simidin yanına bir bardak çay alabilirsiniz.

Şile Deniz Fenerli

Şile Feneri: Türkiye’nin en büyük deniz feneridir. 60 metre yüksekliğindeki kayalıklar üzerine inşa edilmiştir. Hemen yanında  bulunan çay bahçesinde çayınızı yudumlarken denizin sesiyle derinlere dalabilirsiniz.

İstiklal Caddesi

İstiklâl Caddesi: İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan Beyoğlu’nda Tünel ile Taksim Meydanı arasında uzanan ve 19. yüzyılın sonlarından beri Türkiye’nin en ünlü caddelerinden biri olma vasfını koruyan cadde. Ultra kalabalıktır ve her türden insan görmeniz mümkündür.

Haydarpaşa Garı

haydarpasa-gari

Haydarpaşa Garı: 1908’de İstanbul – Bağdat Demiryolu hattının başlangıç istasyonu olarak inşa edilen tren garıdır. Gar, TCDD’nin ana istasyonudur. İstanbul’un Anadolu yakasında, Kadıköy’de bulunur.

Kız Kulesi

Kız Kulesi: Hakkında çeşitli rivayetler anlatılan, efsanelere konu olan, İstanbul Boğazı’nın Marmara Denizi’ne yakın kısmında, Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerinde inşa edilmiş yapıdır. Efsanesi hakkında bilgi sahibi olmadan gitmeyin.

İstanbul’da Bulunan Müzeler

Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi: Ayasofya müzesi ile Sultanahmet Camii arasında kalan Haseki Hürrem hamamı bir Mimar Sinan eseri. Hürrem Sultan Kanunu’nin Rus asıllı karısı. Bu nedenle Roxelena hamamı diye anılıyor. Bugün halı-kilim satıcılarının sergi alanı olarak kullanılıyor.

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı: Bizans döneminde bu çevrede geniş bir sahayı kaplayan, imparatorların ikamet ettiği büyük saray ve bölgedeki diğer sakinler için su deposu olarak kullanılmıştır. İstanbul’da bulunan en büyük sarnıç olmakla beraber, mimarisinde Doğu Roma izleri görülür. Gerçek adı Bazilika Sarnıcı’dır. Fakat, sütunların görünüşünden dolayı, halk arasında ”Yerebatan” ismini almıştır.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453

Panorama 1453 Tarih Müzesi: Panorama 1453 Tarih Müzesi olarak bilinen İstanbul-Topkapı’da bulunan bu müze, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethedişinin, bir odada top sesleri, Mehter Takımının ve Osmanlı atlarının kişnemesinin efekt olarak verildiği panoramik bir müzedir.

İstanbul Deniz Müzesi

Deniz müzesi

İstanbul Deniz Müzesi: Tarihi miraslardan biri olan İstanbul Deniz Müzesi, İstanbul’un en az ziyaret edilen müzelerindendir. Beşiktaş meydanda bulunan bu müzenin az ziyaretçi çekmesinin sebebi reklamının olmaması ve hakkında çok fazla bilgi sahip olunamaması. Bu konu hakkında kısa zaman içinde detaylı bilgi hazırlamayı düşünüyoruz.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi: Bünyesinde 1 Milyonu aşkın eser barındırmaktadır. Kuzey Afrika’dan Balkanlar’a, Orta Asya’dan Yakın Doğu’ya geniş bir coğrafyada değişik dönemlerde kurulmuş pek çok medeniyet hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi: 1994 yılında ziyarete açılan Rahmi M. Koç Müzesi, Haliç’in kuzey yakasındaki Hasköy semtindedir. Günümüzde yaklaşık 27 bin metrekarelik alana yayılan müze, üç ana bölümden oluşmaktadır. Müzelere ilginiz varsa İstanbul’da gezilecek yerler listenizde kesin olmalı.

Madame Tussauds İstanbul Balmumu Müzesi

Madame Tussauds İstanbul Balmumu Müzesi: 2016 Kasım ayında açılışı gerçekleşen müze, artık İstanbul’da ziyaretçilerini ağırlıyor. 60 ünlü ismin yer alacağı Madame Tussauds İstanbul’da Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde tarihi bir gezinti yapabilir, Türkiye’den birçok ismin yanı sıra çok sayıda uluslararası müzik, spor ve film yıldızıyla da tanışabilirsiniz.

diğer müzeler..

 • Aya İrini Müzesi
 • Çinili Köşk Müzesi
 • Sakıp Sabancı Müzesi
 • İstanbul Arkeoloji Müzesi
 • İstanbul Oyuncak Müzesi
 • İstanbul Modern Sanat Müzesi
 • Türk ve İslam Eserleri Müzesi
 • İstanbul Fethiye Müzesi
 • Galata Mevlevihanesi Müzesi
 • Harbiye Askeri Müzesi

İstanbul’daki Parklar ve Mesire Yerleri

15 Temmuz Şehitleri Hatıra Ormanı

15 Temmuz Şehitleri Hatıra Ormanı: 15 Temmuz şehitleri anısına yapılmış olan hatıra ormanı İstanbul Sarıyer bölgesinde 3. köprü(Yavuz Sultan Selim Köprüsü) manzaralı bir yerde yapılmıştır. Detaylar için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Mihrabat Korusu

Mihrabat Korusu: Anadolu yakasında görüp görebileceğiniz en güzeldir. Koruda doğa yürüyüşü yapabileceğiniz gibi çayınızı, kahvenizi yudumlayabileceğiniz kafe ve restoranlar da bulunuyor. Aynı anda 2 bin 500 kişiyi ağırlayabilen işletmenin 400 araçlık otoparkı ve 2 ayrı davet alanı var.

Emirgan Korusu

Emirgan Korusu: Ölmeden Önce görmeniz gereken çiçek tarlaları arasında listeye giren Emirgan korusu, Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden ziyaretçi çekmekte. Bir nevi cennetten bir bahçe. Yeşili ve huzuru bir arada yaşatan nadir yerlerimizden. Nisan aylarında yapılan Lale festivallerine mutlaka katılmalısınız.

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu: Atatürk Arboretumu, İstanbul’un huzur veren gizli bahçesi gibi özel bir yer. 296 hektarlık bir alan üzerinde dünyanın değişik köşelerinden getirilmiş birbirinden farklı 2000 bitki çeşidine ev sahipliği yapıyor. Hafta sonları çok kalabalık olsa da gidip görmeye değer.

Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı: Adını duymayanımız yoktur herhalde. İstanbul’un kalabalığından uzaklaşıp bolca nefes almak isteyenler için muazzam bir yer. Hem, Avrupa yakasında oturanların hafta sonu için piknik alanı, hemde spor severler için yürüyüş alanı.

Gülhane Parkı

Gülhane Parkı

Gülhane Parkı: İstanbul’un en güzel açık hava merkezlerinden biri olan Gülhane Parkı, Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı’nın has bahçelerinden biriydi. Şimdiyse güzel vakit geçirmek ve yürüyüş yapmak isteyen bir çok insan için ideal bir yeşil alan olma görevini sürdürüyor.

Çamlıca Tepesi

Çamlıca Tepesi: Büyük Çamlıca Tepesi İstanbul Anadolu Yakası Üsküdar ilçesi sınırlarında yer alır. Büyük Çamlıca Tepesi denizden 268 m yüksekliktedir ve Nurbaba Tekkesi ve TV verici kuleleri burada yer alır. Meşhur Çamlıca Gazoz da buraya ait diye biliyorum.

Baltalimanı Japon Bahçesi

Japon Bahçesi: İstanbul’da yaşayanların dahi bilmediği bir yerdir kendileri. Emirgan korusu veya Atatürk Arberatumu kadar büyük değil. Hatta alan olarak oldukça küçüktür. İçerisinde Japon kültürünü yansıtan farklı bitkiler ve motifler vardır.

Saklı Göl / Şile

Saklı Göl: İstanbul’un Şile ilçesindeki Kamandere Köyü‘nde bulunan Saklı Göl, şehrin kalabalığından uzaklaşmak isteyen doğa severlerin beğeneceği türden bir tesise sahiptir. Yol üzerinde de uğrayabileceğiniz mekanlar vardır. İster kendi mangalınızı götürebilir, yada oradan kiralayabilirsiniz.

Fatih Korusu

Fatih Korusu: Eski adı Otağtepe, yeni adıyla Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi olmuştur. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Boğaziçi Köprüsünü seyredebilirsiniz. İkinci köprü olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün Anadolu yakasındaki ayağı çok net görülebilmektedir. Boğaz manzarasının en güzel görüldüğü yerlerdendir. Burada kafe tarzı bir yer bulunmuyor. Koruyu akşam saat 17.30’dan sonra açık bulmak pek mümkün değil. Yazın sıcak günlerinde tepe olduğu için güneş ışınları direkt geliyor, kapalı bir mekân olmadığı içinde bazen rahatsız edebiliyor.

diğer parklar ve mesire yerleri..

 • Mimar Sinan Kent Ormanı
 • Aydos Ormanı
 • Polonezköy Tabiat Parkı
 • Yıldız Parkı Korusu
 • Ulus Parkı
 • Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi
 • Bayrampaşa Şehir Parkı (AdaPark) ParkAda

İstanbul’da Gezilecek Camiler

Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii: Kanuni Sultan Süleyman adına 1551 yılında Mimar Sinan’ın dehası ile inşa edilmeye başlanıyor ve 1557 yılında yapımı tamamlanıyor. İstanbul’un için önemli camisinden sadece birisidir. Kanuni Sultan Süleyman, Süleymaniye Camii içerisinde yer alan türbeye defnedilmiştir.

Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii: Dünyada altı minaresi olan ilk camidir. Minarelerin ikisi ikişer, dördü üçer şerefelidir. Bu cami yaptırılmadan önce altı minareli sadece bir cami vardı oda Mekke Camisiydi. Sultanahmet camiisi yaptırılınca Mekke Camiine yedinci minare yaptırılmıştır.

Fatih Camii

istanbul-fatih-camii

Fatih Camii: Fatih Sultan Mehmet tarafından kendi adına yaptırılan Fatih Camii, ismini de ondan aldığı İstanbul’un Fatih semtinde yer alıyor. Şehre misafir olarak gelenlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biridir diyebiliriz. Ayrıca İstanbul’un yedi tepesinden birisidir.

diğer önemli camiiler..

 • Yeni Camii
 • Eyüp Sultan Camii
 • Ortaköy Camii
 • Mihrimah Sultan Camii
 • Rüstem Paşa Camii
 • Ayasofya Camii
 • Beyazıt Camii

İstanbul’da Çocuklarla Gezilecek Yerler

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi: İstanbul Oyuncak Müzesinin en önemli özelliklerinden birisi de aileyi bütün üyeleri ile kucaklamasıdır. Müze bu özelliği ile 3 kuşağın bir arada vakit geçirebileceği ve ortak mutluluğu paylaşabileceği bir mekandır.

İstanbul Akvaryum

istanbul-akvaryum

İstanbul Akvaryum: Florya’da 100 dönümlük bir alan içinde kurulan İstanbul Akvaryum, 15.000 den fazla canlıya ev sahipliği yapmaktadır. Ailenizle ve çocuklarınızla bu keyfi yaşamak için bir gün mutlaka gidin.

Vialand (isfanbul)

vialand

Vialand (isfanbul) Tema Parkı: İstanbul’un en büyük alışveriş ve eğlence merkezlerinden bir tanesidir. Boş vakitlerini değerlendirmek isteyenler için yapılmış olan Vialand, Adrenalin sevenleri bekliyor.

Miniatürk

miniaturk

Miniatürk: Bir çok eserin maketlerinin sergilendiği bir mekandır. Topkapı Sarayı, Anıtkabir, Mevlana Türbesi gibi çeşitli yapıtları burada maket olarak toplu halde görmek ve hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. 2003’ten beri turistlerin İstanbul’a adım attıkları andan itibaren ilk gidecekleri ve mutlaka görülmesi gereken mekanlar arasında yer alır.

Çocuklarla gezilecek diğer yerler..

 • Kidzania
 • Viasea Akvaryum
 • Uçurtma Müzesi
 • İstanbul Kelebek Çiftliği
 • Bakırköy Botanik Parkı
 • Kidzmondo
 • Viaport Lunapark
 • Pelit Çikolata Müzesi
 • Hisar Canlı Tarih Müzesi
 • Legoland İstanbul
 • Moipark
 • İstanbul Dolphinarium

İstanbul’da Denize Girilecek Yerler

Kilyos Plajı

Kilyos Plajı: Bir sahil köyünde yemek yemek, trafik kargaşasından uzak ve sakin bir ortamda deniz ve doğa içinde hafta sonu tatili ve dinlencesi yaşamak istiyorsanız, İstanbul Sarıyer ilçesinin bu güzel beldesi Kilyos’u ziyaret edebilir, yaz aylarında plaj ve deniz keyfini sürebilirsiniz.

Florya Güneş Beach

Florya Güneş Beach: Eski Florya tren istasyonu karşısında bulunan 800 metre uzunluğundaki Florya Güneş plajı’ında, şezlong ve şemsiye kiralayarabilir ve aracınızı park edebilirsiniz.

diğer denize girilecek yerler..

 • Burç Plajı (Sarıyer)
 • Baykuş Plajı (Sarıyer)
 • Menekşe Plajı (Bakırköy)
 • Caddebostan Plajları
 • Adalar (Nakibey Plajı, Prenses Koyu Plajı, Yörük Ali Plajı, Ada Beach Blub)
 • Moda sahili (Kadıköy)

 #  Daha fazla ayrıntı için İstanbul’da denize girilecek yerler adlı içeriğimize göz atın.

İstanbul Eğlence Yerleri

Silivrikapı Buz Pisti

Silivrikapı Buz Pisti: 200 seyirci kapasiteli buz pisti ve 900 seyirci kapasiteli olimpik buz pisti ile hizmet veriyor. Tesiste ayrıca fitness, pilates, jimnastik gibi spor branşları da var.

İstanbul Dolphinarium

İstanbul Dolphinarium: Bu gösteri merkezine her yaştan gelen konuklar Yunusların büyülü gösterilerine şahit olacaklar. Hatta sadece yunuslar değil , bizim denizlerimizde bulunmayan beyaz balina, mors ve kuzey deniz ayılarını (tüylü foklar) da yakından tanıyacaklar.

My Go Kart

My Go Kart: İstanbul Anadolu Yakası’nın en ucunda bulunan pist büyüklüğü ile ziyaretçilerinin beğenisini kazanıyor. Yeri ise E5 karayolunun üzerinde Piyade Okulu’nun yanında. Eğer sizde Anadolu Yakası’nda güzel bir go kart salonu arıyorsanız, My Go Kart tam da size göre..

Kilyos Akay Paintball

Kilyos Akay Paintball: Aksiyonu seviyorsanız, arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirmek için en iyi tercihlerden bir tanesi Paintball‘dur eminim. Boya tabancalarıyla takım halinde savaşılan bu oyunda, adrenalini üst seviyelerde yaşayabilirsiniz.

diğer eğlence yerleri..

 • Emaar Akvaryum ve Sualtı Hayvanat Bahçesi
 • Babalu Park

İstanbul’a nasıl gidilir?

istanbul-nasil-gidilir

İstanbul’a Karayolu, Havayolu, Demiryolu ve Denizyolu ile gitmek mümkündür. Eğer Otobüsle gidecekseniz Ülkemizde bulunan tüm şehirlerin hemen hepsinden direkt sefer bulabilirsiniz. Demiryolu ile bağlantılı olan şehirlerimizle İstanbul içinde bir çok gar noktaları mevcut. Denizyolu için Bursa’dan Deniz otobüsü veya Feribot ile İstanbul’a ulaşabilirsiniz.

Eğer kendi özel aracınızla gidecekseniz, ulaşım bilgileri şöyle;

Ankara – İstanbul arası yaklaşık 450 kilometre ve 5 saat 30 dakika sürmektedir.
İzmir – İstanbul arası yaklaşık 565 kilometre ve 8 saat 10 dakika sürmektedir.
Adana – İstanbul arası yaklaşık 930 kilometre ve 11 saat 15 dakika sürmektedir.
Bursa – İstanbul arası yaklaşık 240 kilometre ve 4 saat 10 dakika sürmektedir.
Kocaeli – İstanbul arası yaklaşık 125 kilometre ve 2 saat 15 dakika sürmektedir.
Eskişehir – İstanbul arası yaklaşık 325 kilometre 3 saat 45 dakika sürmektedir.

Türkiye’nin her yerinden İstanbul’a Uçakla gitmek isteyenler Sabiha Gökçen Havaalanı adına en uygun biletleri araştırabilirler.


 #  Listemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Elimizden geldiğince en popüler gezi noktaları derlemeye çalıştık. Eklemek istediğiniz yerleri yorum olarak bize iletebilirsiniz.

Bu içerik hakkında eksik gördüğünüz yerleri, yardım ve önerilerinizi yorum kısmından yazabilir, diğer ziyaretçilerimize bilgi / fikir verebilirsiniz.

121 KİŞİ TARAFINDAN YORUM YAPILDI.

  • Fırat bey merhabalar,

   Hafta sonu güzel bir kahvaltı ve mangal yapmak isterseniz Polonezköy, Bisikletle dolaşmak isterseniz Adalar, Güneş deniz ve kum üçlüsü derseniz Şile, Doğa ve yeşillik isterseniz Belgrad Ormanı, Emirgan korusu, Fenerbahçe Parkı bir çok alternatif bulabilirsiniz. Sevgiler..

  • Ayten hanım merhaba, kışın gezilecek yerler derken tam anlayamadım? Şöyle söyleyeyim; İstanbul öyle kara kış geçiren bir şehir değil, beton yüzünden yağan kar tutmaz. Ulaşım için bir problem yaşamazsınız açıkçası. Ağaçlar üzerinde kar görmek isterseniz Belgrad ormanı‘na, üşümek istemiyorsanız da kapalı yerleri tercih etmelisiniz. Bunlara örnek müzeler ve saraylar gibi. sevgiler..

  • Çok teşekkür ederim. İstanbul koca bir şehir, bu listeyi üçe beşe de katlarız ama biz yine de popüler olanları ve görmeye değecek olanları derlemeyi tercih ettik. sevgiler 🙂

 1. Ben de Amerikadan geliyorum esimle nisan da. 20 yasina kadar istanbulda dogup buyusemde unutuyor insan 6 sene sonra ilkkez geliyorum Bu arada cogu yerleri not aldim unuttuklarimida buldum bu listede hala 3 gunum bos kaliyor 🙂

 2. Güzel bir çalışma olmuş teşekkürler Gezilecek yerleri semtlere göre bir sıralama yaparsanız daha faydalı olur sanırım. Allah (CC) yardımcınız olsun selamlar.

 3. İstanbul hakkında harika bir iş çıkarmışsınız. Tebrik ederim. Ben genellikle tarihi yarım adayı çok severim 🙂

  • İstanbul gezi listesini 100’den 1000’e de çıkartabiliriz, ancak seçici olup en çok gidip görülmesi gereken yerleri eklemeye çalıştık. Liste bununla sınırlı değil elbette, her geçen gün bir yenisini eklemeye çalışıyoruz. Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz 🙂

 4. Ben Azərbaycandan 10 günlük istanbula gelicem. Eylul ayı için 10 yaşında kiz cocuklari için nərələr daha əyləncəli ola bilir? Bize yardım edin bu konuda nərələri gezelim? Öncədən təşəkkürlər..

 5. Bende günübirlik seyehat edeceğim. FENERBAHCE CSKA Euroleague basketbol maçı dolayisi ile İstanbul’u ilk kez görme şansım olacak. Sitenizdeki gezilecek yerlerin çokluğunu gördükten sonra 2-3 gün daha kalamayacak olmama çok üzüldüm zira günübirlik bir seyehat ile buralari gezip görebilmek mümkün değil. Sanirim aralarindan en çok görmek istediğim birkaç yeri seçmeliyim. Bilgilendirmeni için çok teşekkürler.

 6. Merhaba istanbulda güzel yemek yerleri ve alisveris yerleri nerede tatil yapmaya gelenler icin cok yardimci olursunuz

 7. İstanbula gelmek istiyorum ve her yere ulaşa bileceği yani yakın olabilecek bi yerde kalmak istiyorum neresi olabilir yani tavsiyeniz neresi olabilir teşekürler

 8. Teşekkürler çok güzel bir gezi rehberi olmuş. Yalnız ben ortaköy ve Ortaköy camisi hakkında birşeyler göremedim görmeye değer muazzam bir yer olduğunu düşünüyorum eklerseniz ilk defa gidecekler için şahane olur gibime geliyor nacizane fikrim 🙂

 9. Merhaba kurban bayramında 3 gün İstanbul gezimiz olacak sormak istediğim en önemli soru Zeytinburnu’nda mi kalmamış daha avantajlı yoksa Kadıköy’de mi zeytin burnunda adile Mermerci uygulama otelinde kalmayı düşünüyoruz Kadıköy’de TCDD yolları misafir hanesinde hangisinde kalmamıza gezimizi kolaylaştırır

  • Sinem hanım size yardımcı olmak isterdim.. Ancak gezi planınıza hangisi daha uygunsa onu seçmeniz daha mantıklı.

 10. Harika bir değerlendirme olmuş. Gerçekten gezilecek çook güzel yerleri var. istanbul bambaşka bir şehir. yaşanacak, yaşlanılacak bir şehir. elinize sağlık

  • Merhabalar;

   üç günlük gezinizde
   1.gününüzü adalara giderek geçirebilirsiniz.
   Kız Kulesi, Fatih Korusu, Sultanahmet, muhakkak görmeniz gereken günübirlik gezilecek yerlerdir.

 11. ÖNCELİKLE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ÇOK GÜZE OLMUŞ. AMA BENİM BİR SORUM VAR YERE BATAN SARNICI ,DOLMABAHÇEYE FALAN GİRMEK ÜCRETLİ MİDİR. NE KADAR ?

 12. yarin bende 10 günlügüne istanbula geliyordum cok sagol kardesim baya isime yarayacak gezilecek yerleri hep not aldim eyvallah

  • Sırf bu yorumu duymak için hazırlamıştık bu içeriği, İstanbul’a hiç gelmemiş ve gezi bilgisi almak isteyenler için. çok mutlu olduk.

 13. istanbul gelen arkdaşlar için söylüyorum beylikdüzünde yaşam vadisi parkı yapıldı gercekten çok güzel bi yer gelip görmelerini tafsiye ederim

 14. Liste çok güzel olmuş fakat bukadarla değil tabi istanbulda 54 tane müze var gezilecek doğal kültürel ve tarihi yerleride eklersen 200 noktayı aşar ve istanbulun tamamını gezmek 2 ayı bulabilir

 15. Gerçek manada İstanbul’dan keyif alarak gezmek isteyen kişilere ( REHBER ) niteliğinde bir çalışma olmuş emeğinize sağlık…

 16. Rezalet bir alt yapisi var. belediye sadece reklamini yapmis. bol bol belediye reklam afisleri. eger almanlar yada bir avrupa devletinde olsaydi. istanbul suanda dünyanin en güzel sehri olurdu. iki gündür geziyorum ama rezalet. sefalet ve lüks ic ice.

  • Belli ki yurt dışinda çeşitli üst düzey ulkeleri ve şehirleri görmemissiniz , görseydiniz eğer oralarda da sefalet ve güzel yerlerin iç içe olduğunu gorurdunuz yada gezdiniz fakat turla falan gezdiniz ki hicbirseyi goremediniz ,ülkemiz gerçekten çok güzel ülkemizi sevmenizi tavsiye ederim Ahmet Bey basit konuşmayı sevmenizi değil iyi günler

 17. Calismalarinizdan dolayi tebrik ederim.rica etsem Kadıköy’de ailemle gidebilecegim nokta atisi bir yer istiyorum sizden .genelde kadikoyu bilirim fakat ,bilmedigim farkli bie yer varmi?merak ediyorum simdiden teşekkür ederim.

  • Kadıköy iskele civarında shine diye bir cafe var. Mekanın terası iskele ve boğaza nazır. Mekan alkollü restaurant ama fiyatlar makul ve istemezsen alkol almazsın ama manzara nefis.

 18. Çok beğendim . TSK ler emeğinize sağlık, birde o tavsiye dediğiniz yerlere ayır yada mutlaka gidip yigebilecegimiz mekanlar tavsiye ederseniz

  • Yorumunuz için teşekkür ederim Naciye hanım, Mekan tavsiyesi maalesef şuan için edemiyorum. Anlayışınız için teşekkürler 😉

 19. Selamlar Ahmet bey,
  Şubatta iki Alman arkadaşlarla İstanbul Sultan Ahmet’te ikamet ederek gezmeye çalışacağız inşaallah. Beş günlük gezimiz için yardımcı olursanız sevinirim.
  Selamlar

  • Sanırım Sarıyer/Yeniköy’den bahsediyorsunuz. Yeniköy’de ilginize merak uyandıracak bir kaç kilise ve sahil dışında pek gezilecek yer bulunmuyor ama, Yiyecek ve içecek için oldukça şık ve lüx mekanlar bulunmakta.

  • Mikail bey merhaba, Vodafone Park derken Beşiktaş’ın stadından bahsediyorsunuz sanırım. En kısa sürede konuya ekleyip detayları ekleyeceğimden emin olabilirsiniz. Teşekkürler.

 20. istanbulda 5 gün içinde nelere gezebilirim bu konuda bilgi aldım çok tşk ederim bilgi sahibi oldum

 21. İstanbula 15 günlüğüne gelmek istiyorum nereler güzel yerler konusunda sitenizden çok güzel bilgiler aldım tşk ederim elinize sağlık

 22. Çok güzel..yaşamak için istemem ama ben sakinliği seviyorum çok kalabalık çok karışık..ama gezmek için çok guzell kesinlikle.

  • 1453 panaroma müzesi gerçekten gidilmesi gereken yerler listesinde başta gelenlerden. içerisi insanın tüylerini diken diken ediyor adeta ve duygulanıyorsunuz. 3 boyutlu gösterimi ve ses efektleri ile büyüleyici diyebilirim.

 23. siteniz çok güzel ve kullanışlı öncelikle bunu belirtmek istedim. İstanbul gezilecek yerler listesini de çok güzel hazırlamışsınız elinize sağlık. yalnız reklamlar çok dolu gösteriyor sayfaları biraz abartmışsınız sanki onun dışında sitenizi rehber edindiğimi bilmenizi isterim. çalışmalarınızın devamını dilerim iyi günler.

  • Fatma hanım merhaba,
   İlginize çok teşekkür ederim, elimden geldiğince yararlı bilgiler eklemeye çalışıyorum.

   Şöyle açıklamama izin verin,
   Öncelikle reklamlar tema taşması ve görüntüyü engelleme gibi aksilikler yaşatmayacak şekilde dizayn edildi. Uygun görürsünüz ki sitenin senelik bir ödeme bedeli karşılığında online olmaktadır. İnanın Reklam gelirleri ile kazanç sağlamamaktayım. Gelir Sadece site masraflarına gidiyor. Bu işi ticari olarak değilde hobi olarak yaptığımı bilmenizi ister ve anlayışlı olmanızı temenni ediyorum. iyi günler

 24. hocam elinize sağlık çok güzel derleme olmuş, gerçi istanbulda gezilecek yerleri sıralamakla bitiremezsiniz. ama hiç gelmeyip görmek isteyenleri bilinçleneceklerdir. Tekrar elinize sağlık iyi çalışmalar.

 25. gezilMEye değer yerler var. Bazı Yerler de deniz ile doğanın müthiş dansını gördüm. şahsen ben bi kere gittim.kesinlikle bi kere daha gitmeyi düşünüyorum.

 26. ‘Eğer gitmiş, akrabanızın evinde kös kös oturuyor, “İstanbulun neresini gezebilirim” diyor iseniz’ …

  Bu satır tam da benim konumum için yazılmış sanki. Geçen yaz aynen tam da dediğiniz gibi geçti. Tatil amaçlı geldiğim istanbul akranlarımın çalışması nedeniyle evde oturmakta geçti. Ben gezmeyi çok seven birisiyim ve istanbulu gerçekten çok gezmek istiyorum. Listedeki bazı yerlere daha önceden gitmişliğim var, kim hazırladı ise eline sağlık, beykoz sahil de eklenmeli bence.. saygılar..

 27. İstanbul bence 43 resimle ibaret değil bence her sokak lambasının altı bile çok güzel
  yaşanılacak yaşlanılacak olağan üstü bir yer.

   • Çok güzel olmuş çok teşekkür ederim elinize sağlık sizden ricam istanbuldaki türbe ve yatirlarinda bir listesini yapabilirmisiniz

     • Vialand ve Istanbul Akvaryum için tanıtım yazılarımız hazırlanıyor henüz yayında değildir. Mail aboneliğimize kayıt olmuşsanız içerik sitemize eklendiğinde bildirim göndereceğiz. iyi günler.

BİR YORUM YAZIN | yazmadan önce

Lütfen yorum girin!
Lütfen adınızı girin!