Azmak Nehri Rehberi | Nerede ve Tekne Turu Ücretleri (Detaylı)

Hakkında Bilgiler

Muğla Akyaka‘da bulunan Azmak Nehri, daha önce hiç nehir turu yapmayanlar için unutamayacağı bir aktivite olanağı sağlıyor. Muazzam bir manzara karşısında ortalama 3 kilometre‘ye kadar uzanan nehrin akışıyla seyrederken 10 metreye kadar ulaşan nehrin dibini ayna gibi görebiliyorsunuz.

Ula ilçesine 19km olup Marmaris‘e 30km uzaklıkta olan Azmak nehrini sizlerde bizim gibi Muğla’da gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın. Hele ki Akyaka’da tatil yapıyorsanız gitmenizi şiddetle öneririz. Çünkü tatil Akyaka‘da Azmak nehriyle başlar.

Azmak nehrinde kefal, levrek, alabalık, su kaplumbağası ve ördekler gibi canlılar yaşar. Bu bölgede koruma altında olduğu için avcılık ve balıkçılık kesinlikle yasak olduğunu bilmenizi isteriz.

Yerin altından çıkan tatlı su nehrinin sıcaklığı yaklaşık 10 derece civarındadır. Akyaka’nın Gökova körfezinden denize karışan Azmak nehri, 3 kilometre uzunluğa bazı kesimlerde 10 metre derinliğe kadar ulaşıyor.

Azmak nehri nerede

Azmak nehrinde neler yapılır

Bir gününü Azmak nehrinde geçirmek isteyenler güne erken saatlerde başlamalıdır. Mesela sabah kahvaltısını bölgede bulunan ve nehrin yakınlarına kurulmuş işletmelerde yapabilirler. Nehrin akışını seyredip, ördeklerin çıkardığı sesleri dinleyerek muhteşem bir kahvaltıyı kim istemez ki.

Yapılacak şeyler arasında Tekne turları, özel kano kirama, doğa yürüyüşleri ve kitesurf gibi aktiviteler yer alıyor. Bunların dışında bölgeye yakın olan Akyaka Orman Kamp Alanı da denize sıfır, ormanlık alanıyla sizlere sessiz, sakin, huzur dolu bir tatil vadediyor.

azmak nehri tur ücreti

Azmak Nehri: Restoranlar

Azmak Nehri’ne gelecek kişilerin Muğla’nın meşhur yemeklerinden tatmadan dönmemeleri gerekmektedir. Aşağıda Muğla’ya gelecek yerli ve yabancı turistlerin Muğla’ya geldikleri zaman Muğla’nın enfes yemeklerini yiyebilecekleri restoranların listesi yer almaktadır:

 • Nazar Pide: Köprübaşı Mahallesi, Konak Caddesi, No:91, Ula / Muğla
 • Orfoz Restaurant: Akyaka Mahallesi, Sarıoğlu Sokak, No:48, Ula / Muğla
 • Kordon Restaurant: Akyaka Mahallesi, Ula / Muğla
 • Vira Vira Restaurant: Akyaka Mahallesi, Büyüksarıoğlu Sokak, No.9, Ula / Muğla
 • Mum’s Cook Restaurant: Karanfil Sokak, No:18/2, Ula / Muğla
 • Akçapınar Tostçusu: Akçapınar Mahallesi, Ula / Muğla
 • Ayşe Ana’nın Yeri: Akyaka Mahallesi, Nergis Sokak, No:16, Ula / Muğla

Kefal Dolması

Akyaka’da ne yenir?

Muğla’da yer alan Azmak Nehri’ne gelmek isteyen yerli ve yabancı turistlerin Muğla ilinin kendine özgü yapılan yemeklerini tatmadan dönmemeleri gerekmektedir. Aşağıda Muğla iline gelecek kişilerin yemeleri gereken yemeklerin listesi yer almaktadır:

 • Kurutulmuş Biber: Kurutulmuş biber, Muğla ilinin en meşhur yiyecekleri arasında yerini almaktadır.
 • Tarhana: Tarhana, Muğla ilinin en meşhur yiyeceklerinden birisidir. Tarhana Muğla’da kışın yenmek için yaz aylarında yapılıp pencere önlerinde veya avlularda kurutularak hazırlanmaktadır.
 • Milas Köftesi: Milas Köftesi, Muğla ilinin en enfes lezzetlerinden birisidir. Kıyma, rendelenmiş soğan, karabiber, tuz ve unun harmanlanarak yoğrulmaktadır. Daha sonra yoğrulan köfte parçalara ayrılıp unlanmış yer üzerinde ince uzun silindir şekli verilerek pişirilmektedir.
 • Ekşili Balık: Ekşili balık, Muğla ilinin muhteşem lezzetlerindendir. Balık ve bol limonun harmanlanması sonucunda ortaya harika bir tat çıkarılmaktadır.
 • Lokma: Lokma, Muğla ilinin en meşhur tatlılarındandır. Genellikle lokma tatlısı yemeklerden sonra tüketilmektedir. Bol yağda ve kızgın ateşte pişirilmektedir.
 • Çopur Yemeği: Çopur yemeği, Muğla iline gelecek herkesin muhakkak tatması gereken lezzetlerin arasında yerini ilk sıraya taşımaktadır. Çopur yemeği, kuzu etinin çeşitli baharat ve sarımsakla harmanlanması sonucunda yapılmaktadır.

Azmak nehrinde nerede kalınır

Azmak Nehri: Yakındaki Oteller

Muğla’nın en iyi otelleri yanı sıra Azmak Nehri’ni ziyaret etmek isteyen ziyaretçilerin kalabilecekleri oteller oldukça fazladır. Aşağıda Muğla’ya gelecek yerli ve yabancı turistlerin konaklayabilecekleri oteller ile ilgili bilgiler yer almaktadır:

Azmak nehri Restoranlar

Giriş Ücretleri (2023)

Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Tam bilet 12 TL

Azmak Nehri Tur Ücretleri

Suyun altındaki yaşamı seyredebileceğiniz bir tekne turu için ne kadar ücret ödeyeceğim diye merak ediyorsunuz değil mi? Tamam uzatmıyorum. Yaklaşık 1 buçuk saat süren tekne turları fiyatı 2020 yılı ücret tarifesi 12 Türk Lirası‘dır. (Bu gezi turu yemek/yiyecek içermez)

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Azmak nehri Muğla’nın Ula ilçesine yaklaşık 20 kilometre kadar uzaklıktadır. Muğla otobüs terminalinden her yarım saatte bir kalkan toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.

Özel araçla gelecek olanlar önce Ula ilçesine ulaşsınlar ardından aşağıdaki konum bilgilerine tıklayıp tur düzenlenen ve bahsettiğim işletmelerin bulunduğu alana gidebilirler.

 #  Azmak nehri tanıtım yazımız bu noktada son buluyor. Eğer yolunuz Muğla ve çevresine düşerse Muğla Gezi Rehberi adlı kategorimizi mutlaka inceleyin. Ardından gezi tecrübelerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.