Belcekız Plajı Rehberi | Aktiviteler, Nerede ve Giriş Ücreti

Hakkında Bilgiler

Muğla, Fethiye, Belcekız Plajı, Fethiye’nin merkezine 10 kilometre uzaklıktadır. Akdeniz bölgesinin batısında yer alan Belcekız Plajına hava yoluyla gelmek isteyenler Dalaman havalimanına gelerek oradan araç kiralama yoluyla Fethiye’ye ulaşabilirler.


Belcekız Plajının Adı Nereden Geliyor? Efsaneye göre Belcekız plajının adı; Çok eski zamanlarda buradan geçen tekne ve gemiler su almak için kıyıya çıkarlarmış.

Bu gemilerden birinin kaptanının oğlu su almak için kıyıya çıktığında güzeller güzeli Belcekız’ı görmüş ve aşık olmuş. Her kıyıya çıktığında Belcekız ile buluşurlarmış.

Bir gün denizde çok şiddetli bir fırtına çıkmış ve kaptan oğlunu gemi kayaya çarpmadan önce suya atmış ve çocuk ölmüş. Çocuğun öldüğü yere günümüzde “Ölüdeniz” denmektedir.

Çocuk kıyıya gelmeyince öldüğünü anlayan Belcekız kendini denize atarak intihar etmiş. Belcekız’ın öldüğü plaja da “Belcekız Plajı” denmiştir.

Belcekız Plajı, Ölüdeniz
Belcekız Plajı, Ölüdeniz

Belcekız Plajının Kumsalı Ve Denizi Nasıldır? Belcekız plajı uzun bir kumsala sahiptir. Kumu, Fethiye bölgesine oranla çakıldan daha çok kumdur. Turkuaz renkte olan denizi, çocuklu aileler için biraz derin ve dalgalıdır.

Deniz suyu Akdeniz bölgesine oranla daha az tuzludur. Plaj, Batı Akdeniz bölgesine yakın olmasına rağmen Ege Bölgesinin denizinin özelliklerini taşımaktadır. Bu bakımdan deniz suyu biraz soğuktur.

Belcekız Plajında Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir? Belcekız Plajında yelken, sörf ve jet ski gibi spor aktiviteleri vardır. Ayrıca Babadağ’a çıkıp yamaç paraşütü yaparak bölgenin eşsiz doğasıyla buluşmak mümkündür.

Bölgenin yemyeşil doğasında uzun doğa yürüyüşleri de yapılabilecek aktiviteler arasında sayılabilir.

Belcekız Plajında Kamp Yapmak Mümkün mü? Belcekız plajında kamp yapmak mümkündür. Plaj kenarına çadır kurularak plaj içerisinde bulunan duşlardan faydalanalabilmektedir. Çevrede bulunan market ve restoranlardan da yeme içme ihtiyaçları giderilebilmektedir.

Belcekız Plajına Yakın Konaklama Yapılabilir mi? Belcekız plajına yakın gerek Ölüdeniz bölgesinde gerekse Fethiye’de birçok konaklama tesisi bulunmaktadır. Tesislerde arapaşı, sündürme, otlu gözleme gibi yöresel lezzetleri de tatmak mümkündür.

Belcekız Plajı, Ölüdeniz
Belcekız Plajı, Ölüdeniz

Belcekız Plajı Civarında Gezilecek Yerler

Belcekız plajına yakın yerler sırasıyla şunlardır:

 • Babadağ: Fethiye bölgesinde yer alan en yüksek rakımlı dağdır. Botanik açıdan zengin bir bitki örtüsüne sahip olan Babadağ’da yamaç paraşütü ve jeep safarisi yapmak oldukça yaygındır. Belcekız plajında denize giren birçok turist yamaç paraşütü yapanları denizden izleyebilmektedir.
 • Kumburnu Plajı: 50 metre uzunluğunda ve 15 metre genişliğindeki bu plajı Ölüdeniz Tabiat Parkında bulunan bir halk plajıdır. Plaj uzun yıllar mavi bayrak ödülüne ev sahipliği yapmıştır. Plaj kum ve çakıldan oluşmaktadır.
 • Kıdrak Koyu: Ölüdeniz Tabiat parkının içerisinde yer almaktadır. Plajı, piknik alanı, tatil köyü ve kamp alanı bulunmaktadır. Doğa ile denizin buluştuğu bu koy, her yıl yerli ve yabancı birçok turist ağırlamaktadır.
 • Kelebekler Vadisi: Fethiye’nin Faralya köyünde yer almaktadır. Yüksek tepelerin arasında kalarak kendini korumayı başarabilmiş 1. derecede sit alanıdır.
 • Hisarönü Kasabası: Ölüdeniz ve Fethiye arasında bulunan bu kasaba, gece hayatı ve restoranlarıyla turistlerin ilgisini çekmektedir. Ayrıca kasabada birçok konaklama tesisi de yer almaktadır.
 • Saklıkent Kanyonu: Fethiye’den 45 dakika uzaklıkta yer alan kanyon dağlardan akan buz gibi sularıyla ve eşsiz doğasıyla doğaseverlere ev sahipliği yapmaktadır.
 • Telmessos Antik Kenti: Belcekız’ın 10 kilometre uzaklığında yer alan bir antik kenttir. Antik yerleşim yerinde kaya mezarları, lahit mezarlar ve tiyatro alanı bulunmaktadır.
 • Arsada Antik Kenti: Arsa Köyü’ne yakın bir Likya kentidir. Kentin içinde, sur duvarları ve Likya mezarları yer almaktadır.
 • Paspatur Çarşısı: Fethiye’de bulunan Paspatur Çarşısında birçok kuyumcu ve hediyelik eşya dükkânları bulunmaktadır.
 • Ölüdeniz Plajı: Mavi Bayrak ödüllü plaja Belcekız plajından ulaşım oldukça kolaydır. Fethiye bölgesindeki en güzel plajlardan biridir.

Giriş Ücretleri (2021)

Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Şemsiye ve Şezlong 20 TL

Belcekız Plajı için giriş ücreti bulunmuyor. Ancak verilen şemsiye ve Şezlong hizmetleri için 20 TL gibi bir rakam isteniyor.


Ziyaret Saatleri

Hafta’nın her günü misafirlerini ağırlar ancak, akşam 18:00‘ dan sonra her plaj da olduğu gibi burada da sahil güvenlik hizmetleri son buluyor. Tedbirinizi aldığınız sürece 7/24 gidebilir, Ölüdeniz’in eşsiz sularına kendinizi bırakabilirsiniz.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Belcekız Plajı, Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer alıyor. Fethiye’den yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta olan Belcekız Plajı’na ulaşmak isteyenler Fethiye’den kalkan servisler’den yararlanabilirler.

 • Adres: Ölüdeniz, Fethiye/Muğla
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Fethiye’de gezilecek yerler adlı içeriğimizde yer verdiğimiz Belcekız Plajı, Muğla’nın en güzel plajları arasında yer alır. Eğer bölgeye yabancıysanız Muğla’da gezilecek yerler listemizi inceleyebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!