Bilecik’de Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel +13 Yer 📌

Hakkında Bilgiler

Bilecik’de toplamda 7 ilçe bulunmaktadır. Bunlar;

Bozüyük Gölpazarı İnhisar Merkez
Osmaneli Pazaryeri Söğüt Yenipazar

2017 yılı istatistiklere göre 221.693 kişilik bir nüfusa sahiptir. Türkiye’nin Marmara Bölgesinin Güney Marmara Bölümünde kalmaktadır. Ülkemizin nüfus olarak en az kalabalık illerinden birisidir.

Bilecik bir Askeri Eğitim Sunan bir ilimizdir.

Türkiye’nin her yerinden Askeri eğitim için Bilecik 9. Alay Jandarma Er Eğitim Komutanlığı‘na gelmekte. (buradan 1. bölüğe selam olsun Spor flamasını biz almıştık vermeyin ha)

Söğüt ilçesinde de ayrıca Ulaştırma Eğitim TB. K.lığı Bulunmaktadır.

Küçük bir şehir olmasına rağmen gayet şirin ve oturup sohbet edilesi yer ve mekanlar bulunmakta.

Konaklama için gerek pansiyon veya otel bulmanız mümkündür. Genellikle hafta sonraları Acemi askerlerin çarşı izni vesilesiyle merkezin kalabalığına büyük bir atış sağladığı ve ekonomiyi canlandırdığı da aşikar.

Bunların yanı sıra gelen Ailelerinde Türbeleri ziyaret etmeden de dönmüyor. Vaktiniz varsa Söğüt’deki Müzeyi’de ziyaret edin. Her neyse daha fazla uzatmadan Eğer Bilecik’e yolunuz düşerse mutlaka gezmeniz gereken yerlerden bir kaçını şu şekilde sıralayalım.

Yolunuz Bilecik ve çevresine düşerse Sakarya, Bursa ve Eskişehir illerimizi de gezmenizi öneririm. Bağlantılara tıklayarak gezilecek yerler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bilecik Gezilecek Yerler Listesi

Bilecik’de gezip görmeniz gereken en güzel yerleri sizler için hazırladık. Listemiz fotoğraflar ve detaylardan oluşmaktadır. Ayrıca Slayt Video‘ya bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Dursun Fakih Türbesi

Dursun Fakih Türbesi

Dursun Fakih Türbesi: Karacaşehir’in fethinden sonraki Cuma namazında Osman Bey adına ilk hutbeyi okuyan kişi olarak bilinmektedir. Bu olay; Aşıkpaşaoğlu, Oruç Bey ve Evliya Çelebi tarafından da doğrulanmıştır. Çeşitli savaşlara katılmış ve gazilere vaaz vererek nasihatlarda bulunmuş olan Dursun Fakih, Şeyh Edebali’nin öğrencisi, damadı ve Osman Gazi’nin de bacanağıdır.

Ertuğrul Gazi Türbesi

Ertuğrul Gazi Türbesi

Ertuğrul Gazi Türbesi: Yiğit bir Türkmen Beyi olan Ertuğrul Gazi, Osman Beye aşıladığı savaşçı miras ile, altı yüzyıl boyunca ayakta duracak büyük bir imparatorluğun temellerini atmıştır. Ölümünün ardından Osman Bey, öncelikle babasının türbesini Bilecik’in Söğüt ilçesinde açık bir mezar olarak yaptırmıştır, sonraları I. Mehmet Çelebi tarafından türbe haline getirilmiştir.

Şeyh Edebali Türbesi

Şeyh Edebali Türbesi

Şeyh Edebali Türbesi: Şeyh Edebali, 1206 yılında doğmuş İslam ilahiyatçısı, din bilgini, Ahi şeyhi, Osman Gazi’nin kayınbabası ve hocasıdır. Osmanlı Devleti’nin kuruluş zamanlarını yaşamış olan Şeyh Edebali, Osmanlı Devleti’nin manevi kurucusu ve fikir babası olarak kabul edilmektedir.

Çelebi Mehmet Camii / Söğüt

Çelebi Mehmet Camii

Çelebi Mehmet Camii: 1414 – 1420 yılları arasında Sultan I. Mehmet Çelebi tarafından yaptırılmış olup, Osmanlı Mimarlık Sanatının kubbeli yapılar türündeki ilk örneklerindendir. Dikdörtgen görünümlü olan ve 12 kubbesi bulunan Camii, Sultan II. Abdülhamit tarafından onarılmış ve onarım esnasında genişletildiğinden bazı değişikliklere uğramıştır.

Kaymakam Çeşmesi

Kaymakam Çeşmesi

Kaymakam Çeşmesi: İlçe merkezinde Çelebi Mehmet Camisi önünde bulunan neoklasik üsluptaki çeşme Kaymakam Sait Bey’ce XIX yy. sonlarında yaptırılmış Osmanlı Sanatının son döneminin önemli bir örneğidir. Çeşmenin üç kenarının ortalarında dilimli vazo biçiminde valakları, iki yanında kabartma yaldız, motifleri bulunmaktadır. Yüzeyler sivri kemerler niş durumunda olup, nişin içi ve üstü renkli çinilerle kaplıdır. Çeşme dört cepheli olup, Kütahya çinileri ve mermerden yapılmıştır.

Türbin Mesire Yeri

Türbin Mesire Yeri

Türbin Mesire Yeri: Bozüyük merkeze 7 km uzaklıktaki yeşili, suyu ve oksijeni bol dinlenme ve piknik alanı. Yamaçtaki şelaleden jeneratör vasıtasıyla azda olsa elektrik üretimi yapıldığından ve bu jeneratörün türbininden dolayı bölge bu isimle anılıyor. Son yıllarda belediyenin yaptığı yatırımlarla çehresi güzelleşen mesire yerine rağbetin artmasından dolayı, yakındaki boş bir alan da düzenlenip ağaçlandırılarak mesire yerine dahil edilmiştir.

Söğüt Müzesi

Söğüt Müzesi

Söğüt Müzesi: Yapım tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber belediye reisi Memiş Ağa tarafından 1900’lü yılların başlarında “sargı evi” olarak inşa edildiği bilinmektedir. Sargı evinin bugünkü dispanser anlamında bir fonksiyonu karşıladığı düşülmektedir. Ahşap işçiliğiyle dikkat çeken yapının ön cephesinde yan yana iki yuvarlak kemerli kapı, iki yan duvarlarda ise dikine dikdörtgen birer pencere ve üstlerinde üçgen alınlılar yer almaktadır.

Metristepe Zafer Anıtı

Metristepe Zafer Anıtı

Metristepe Zafer Anıtı: Bozüyük – Eskişehir karayolunun sonunda yola 12 km uzaklıkta buluna anıt, İnönü Savaşlarının kazanıldığı ve büyük önder Atatürk’ün İsmet İnönü’ye gönderdiği kutlama telgrafında “Siz orada yalnız düşmanı değil, milletin makus talihini de yendiniz” diye belirttiği yer olan Metris Tepe’de şehitlerimizin yüce anılarını yaşatmak amacıyla inşa edilmiş, görünüşüyle Türk’ün yenilmezliğini simgelemektedir.

İnönü Şehitliği

İnönü Şehitliği

İnönü Şehitliği: Bozüyük’e 6 km. uzaklıktaki etrafı çam ve köknar ağaçlarıyla çevrili şehitliğin içinde çok sayıda şehit mezarı ve ayrıca mermerden yapılmış şehitlik nişan taşı bulunmaktadır. Her yıl 1 Nisan’da “İnönü Şehitlerini Anma Günü” burada yapılır.

Bilecik Şelalesi

Bilecik Şelalesi

Yoruk Çadırı

Yoruk Çadırı

Bilecik Kınık Köyü

Bilecik Kınık Köyü

Saat Kulesi

duyarlı resimler
 • osman
  osman - 14:33

  merhaba,
  türbin mesire yeri ile ilgili mobile google maps e girince kalıcı olarak kapatıldı ifadesi çıkıyor doğru mu bu ????

  Yanıtla

  • Site Yöneticisi ✅
   Site Yöneticisi ✅ - 16:03

   Üzgünüm ne yazık ki bilgimiz yok!

   Yanıtla

  • TANER
   TANER - 10:17

   Hayır sadece düzenleme yapıldı ve tekrardan açıldı, şuan hizmete açık. Türbine giderseniz , evamında üst taraflarda alabalık çiftlikleri var , balık yemek ve dinlenmek için güzel yerler. Sondan önceki resimde görülen göl ise bozcarmut göletidir, kınığa yaklaşık 20 km mesafede ormanların arasından giden yoldan ulaşabilirisniz. Kamp yapmak , orman iç gezinti yapak için mükkemmel bir yerdir.

   Yanıtla

 • Ayhan Aslan
  Ayhan Aslan - 19:54

  abartmayın..

  Yanıtla

 • kerim
  kerim - 20:23

  aklı olan bileciğe askerlik için gitmez

  Yanıtla

  • güray aslan
   güray aslan - 16:20

   ben bileciğe düştüm, neden öyle dedin

   Yanıtla

  • Lokman
   Lokman - 11:29

   Sanki sana soruyorlar merede askerlik yapmak istersin diye.. hırt seni

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!