Bilecik

Bilecik

Güney Marmara Bölgesi’nde yer alan Bilecik 4.307 kilometre kare yüz ölçümü ile Türkiye’nin en küçük illeri arasında yer alır.

İçerisinde yer aldığı bölgenin diğer bölgelere bağlantı görevini üstlenen Bilecik, tarihsel olarak Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşunun gerçekleştiği Söğüt ilçesi sebebiyle öneme sahiptir.

Sakarya Nehrini çevreleyen Bilecik’te doğal güzellikler önemli bir yer tutar. Ormanlar, mesire alanları ve göletlerle zengin doğal güzellikleri içerisinde barındıran Bilecik’in içerisinde yer alan Kömürlü Yaylası trekking yapmak isteyen ziyaretçilere ev sahipliği yapmaktadır.

Nehrin beslediği verimli toprakları Bilecik’e tarımsal üretimde büyük avantaj sağlamaktadır. Bozüyük ve Osmaneli gibi ilçelerinin gelişmiş sanayisi ilin ekonomisinde sanayinin payını artırmaktadır.

Osmanlı Dönemi dışında Antik Çağ’da yerleşimin bulunduğu Bilecik’te tarihi M.Ö. 3000’li yıllara uzanan antik eserlerin kalıntılarına rastlanmaktadır.

aşağı sürükleyin

Bozüyük - Eskişehir karayolunun sonunda yola 12 km uzaklıkta buluna anıt, İnönü Savaşlarının kazanıldığı ve büyük önder Atatürk'ün İsmet İnönü'ye gönderdiği kutlama telgrafında "Siz orada yalnız düşmanı değil, milletin makus…

2B
0

Daha fazla içerik bulunamadı. Bu kategoriye daha fazla içerik ekleyin!

Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.