Bingöl’da Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel +10 Yer ?

Hakkında Bilgiler

Bingöl şehir merkezi hariç 7 adet ilçesi bulunmaktadır.

Adaklı Genç Karlıova
Kiğı Solhan Yayladere
Yedisu

Bingöl nüfusu 2015 yılı istatistiklerine göre 267.539 kişilik bir nüfusa sahiptir. Türkiyenin Doğu Anadolu Bölgesinde Bölgesinde bulunmaktadır. Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Muş ve Tunceli komşularıdır.

Bingöl Üniversite eğitimi sunan şehirlerimizdendir.

Evliya Çelebiye göre bu isim Büyük İskender tarafından verilmiştir. Rivayete göre Büyük İskender vücudundaki dayanılmaz ağrılar için nice hekimlere baş vurduğu halde şifa bulamaz. Bunun üzerine Ab-Ul Hayat (ölümsüz hayat) suyunu aramaya başlar. Uzun aramalardan sonra kaynağı kendisi olmasa da o sudan içip dayanılmaz ağrılardan kurtulur.

Faydasını gördüğü bu suya “Makdis lisanı” üzerine cennet suyu anlamına gelen Çapakçur adını verir. Doktorlarına, sizlerin çare bulmadığınız ağrılarıma Allah cennet ırmaklarından deva verdi. Burada benim adıma bir kale yapın ve adını Çapakçur koyun demiştir. Daha sonra çeşitli kaynaklarda Mingöl olarak karşımıza çıkar. Mingöl göller bölgesi anlamındadır. Mingöl kelimesi de zamanla halk tarafından Bingöl şeklinde telaffuz edilmiş bin tane göl anlamındadır.

Bingöl’de gezilecek yerler listesi

Aksaray’da gezip görmeniz gereken en güzel yerleri sizler için hazırladık. Listemiz fotoğraflar ve detaylardan oluşmaktadır. Ayrıca Slayt Video‘ya bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yüzen Ada

Bingöl Yüzen ada

Yüzenada: Karaya Bağlantısı Olmayan, Su Yüzeyinde Serbest Halde Bulunan Adalardır. Türkiye’de Günümüzde Bilinen 22 Adet Yüzenada Bulunmaktadır. Bingöl Ilinin Solhan Ilçesi Hazarşah Köyü Aksakal Göl Mezrasında Hareket Eden Üç Ada Vardır.

Yüzenada O Yörede Yaşayan Halk Tarafından Keşfedilmiştir. Sözkonusu Ada, Şimdiye Kadar Görülmemiş Bir Tabiat Olayına Sahiptir. Bingöl-Solhan Karayolunda 4.5 Km Uzaklıktadır. Yolu Stabilize Olup, 1.5 Km’dir. Yolun Asfaltlanması Ve Gölün Islahı Halinde Yerli Ve Yabancı Turistlerin Ilgisini Artıracktır.

Çir Şelalesi

Çir Şelalesi hakkında

Çir Şelalesi: Uzun dere köyünün adını aldığı derenin, Çir taşı adi verilen 100 m. yükseklikteki kayalığın ortasından geçen güzel görünümlü bir şelaledir. Su 50 m. yükseklikten alt tarafı kayalık olan dere yatağına düşerken güzel bir görünüm arz etmektedir.

Kral Kızı Kalesi

Genç ilçesinde yer alan kale Diyarbakır çayı ile Konsper Çayı’nın buluştuğu yerde bir tepeye yapılmıştır. Keynekler denen bu yer yıkıntı durumdadır. Söylentilere göre Pers Kralı Dano kaleyi kızı için yaptırmıştır.

Buban Bacaları

Buban Bacaları Hakkında

Buban Bacaları: Dış kuvvetler (Rüzgar, akarsu, vb..) tarafında aşındırıp taşınması sonucu oluşan harika bir doğal güzelliktir. Fakat burası yeteri kadar tanıtılmadığı için pek çok kimse bilmez fakat gidenler bir daha gitmek istiyorlar. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gidip ziyaret edin derim.

Vank Kilisesi

Vank Kilisesi

Vank Kilisesi: Zağ Mağaraları, Bingöl-Solhan-Muş karayolunun 18. kilometresinde sağ yöne ayrılan Gökçeli-Kuşburnu köy yolunun 5. kilometresinde yer almaktadır. Zağ Mağaraları, sırtı dağa yaslanmış olan doğal kayalık kütlenin ön cephesinde, kayalık alanın hemen tamamına yayılmış olan mağara/odalardan oluşmaktadır.

Bu mağara/odalar insan eliyle yapılmış, iç mekanlarda birbirine kademeli geçişlerle bağlantılı ve çok katlıdır.  M.S. 5. yüzyıl başlarına, Erken Hristiyanlık (Geç Roma-Erken Bizans) Dönemi’ne tarihlenmektedir. Söz konusu Mağaralar, olasılıkla bu tarihlerde Roma İmparatorluğu’nun baskısı altında olan, Hristiyan inancına sahip toplulukların gizli yerleşim, yaşam ve ibadet alanı olarak kullanılmıştır.

Kığı Kalesi

Kığı Kalesi

Kığı Kalesi: İlçe merkezinin güneydoğusunda yer alan Kiğı Kalesi, çok sağlam bir yapıya sahiptir. Etrafı sarp kayalıklarla kaplı ve oldukça yüksek olan kale, dağlık olan bölgeye de hakimdir. Görünümü itibariyle Urartu Kalelerini anımsatan kalenin üst kısmında Ortaçağ’a tarihlenebilecek mimari duvar kalıntıları bulunmaktadır.

Zağ mağarası

Zag Mağarası

Zağ Mağaraları: Bingöl-Solhan-Muş karayolunun 18. kilometresinde sağ yöne ayrılan Gökçeli-Kuşburnu köy yolunun 5. kilometresinde yer almaktadır. Zağ Mağaraları, sırtı dağa yaslanmış olan doğal kayalık kütlenin ön cephesinde, kayalık alanın hemen tamamına yayılmış olan mağara/odalardan oluşmaktadır.

Bu mağara/odalar insan eliyle yapılmış, iç mekanlarda birbirine kademeli geçişlerle bağlantılı ve çok katlıdır.  M.S. 5. yüzyıl başlarına, Erken Hristiyanlık (Geç Roma-Erken Bizans) Dönemi’ne tarihlenmektedir. Söz konusu Mağaralar, olasılıkla bu tarihlerde Roma İmparatorluğu’nun baskısı altında olan, Hristiyan inancına sahip toplulukların gizli yerleşim, yaşam ve ibadet alanı olarak kullanılmıştır.

Ilıca Kaplıcaları ve Termal Tesisler

Kaplıcalar

Bingöl Merkeze bağlı Ilıcalar Beldesinde yer almakta olan kaplıcalar, Bingöl-Erzurum Karayolu’nun 20. kilometresindedir. Kaplıcalar karayolu üzerinde bulunması nedeniyle ulaşım açısından önemli bir avantaja sahiptir.

Kaplıca Havuz Suyu yapılan tahlillere göre, biokarbonatlı, karbondioksitli ve karbon gazozlu sular grubundan olup aynı zamanda klor, sülfat ve silikat gibi anyonlar ile demir ve alüminyum katyonları da içermektedir. Bu nedenle Sağlık Turizmi açısından da özellik arz eden Kös Kaplıcaları, yıllık ortalama 8.000 yerli ve 200 yabancı ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir.

Hesarek Kayak Merkezi

Hesarek Kayak Merkezi: Bingöl il merkezine bağlı Dikme köyü Haserek Dağı eteklerinde yer alan Hesarek Kayak Merkezi, 2016 yıllında hizmette açılmıştır. Kayak Merkezi; 1700 metre kayak pisti, telesiyeji, teleskisi ve baby lifti, 70 yatak kapasiteli oteli ve sosyal tesisiyle yıl boyunca binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

Yolaçtı Kurucadağ Kayak Merkezi

Yolaçtı Kurucadağ Kayak Merkezi: Bingöl il merkezine yaklaşık 25 km uzaklıkta bulunan Yolaçtı Kurucadağ Kayak Merkezi, gezilip görülmesi gereken harika bir yerdir. Buraya yıl boyunca çok sayıda kişi akın etmektedir. Burada 925 metre uzunluğunda 499 kişilik bir teleski mevcuttur. Pist uzunluğu ise 1000 metredir. Burada acemiler ve profesyoneller için ayrı ayrı pistler bulunmaktadır. Buraya sevdiklerinizle kış aylarında gelip içinizi ısıtabilirsiniz.

Öneri: Türkiye’de bulunan tüm kayak merkezleri için tıklayın.

Abdulkadır Sarı Dinlenme Parkı

Öz-Kale Vali Abdulkadir Sarı Dinlenme ve Spor Tesisleri Tesis Bingöl-Muş karayolunun 5 km. de (Şehir merkezinden 7 kilometredir) Kaleönü Mahallesindedir. 1985-1986 yıllarında 111.000 m2 lik bir alan üzerinde İl Özel İdaresince tesis edilen örnek meyve ve kavak bahçesi içindedir.

Bu bahçe içindeki Vali Abdülkadir Sarı Dinlenme ve Spor Tesislerine ait alan yaklaşık 7-8 dönümdür. Tesis halka açık olup, her türlü yiyecek ve içecek müstecir tarafından günlük olarak satılmakta olduğu gibi, piknik için gidenler kendi ihtiyaçlarını kendileri götürüp piknik yapmaları da mümkündür.

 • ebru bostan
  ebru bostan - 00:52

  BUBAN bacalarını malesef haritada bulamıyorum.
  normalde bağlı olduğu il ve ilçeyi yazardınız ama buban bacalarında
  deyinmemişsiniz.

  Yanıtla

  • Özgür
   Özgür - 22:21

   Sancak beldesi oguldere köyünde

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!